02:03 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Eesti uudised
lühendatud link
3610

Tööinspektsioon teeb kolmapäeval Riigikogus ülevaate eelmise aasta töökeskkonnast Eestis. Eelmisel aastal toimus 5184 tööõnnetust ehk 14 tööõnnetust päevas. Oma elu kaotas tööpostil üheksa inimest.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Eelmisel aastal registreeritud 5184 tööõnnetustest 4058 lõppesid töötaja jaoks kerge kehavigastusega, 1117 töötajat said raske kehavigastuse ning hukkus üheksa inimest. Peamine tööõnnetuste riskigrupp on 23-34-aastased mehed, teatab Tööinspektsioon.

Vaid 13% ehitusplatsidel on tagatud töötajate turvalisus >>

Enim õnnetusi juhtus metallitööstuses, riigikaitses ning kaubanduses. Tööõnnetuste tõttu võeti eelmisel aastal 7464 töövõimetuslehte, mille hüvitamiseks kulus 4,4 miljonit eurot. Maakondlikult olid õnnetusterohkeimad Tallinn, Harjumaa ning Tartumaa. Väljaspool Eestit juhtus enim õnnetusi meie töötajatega Soomes.

Helsingis tuleb eestikeelne infopäev ehitajate õigustest Soomes, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Самарин

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul näitab kasvutrendis raskete tööõnnetuste arv, et meie ohutuskultuur on pea olematu.

"Analüüsist selgub, et aastaga kasvas oluliselt raskete tööõnnetuste osakaal, kus töötaja pidi vigastuse tõttu töölt eemale jääma. See aga toob kaasa otseseid kulusid nii tööandjale, riigile kui ühiskonnale tervikuna. Rääkimata inimesest endast ja tema lähedastest, kes kahju kannavad," ütles ta.

"Tööõnnetuste uurimine kinnitab, et pea kõiki õnnetusi oleks olnud võimalik ennetada. Selleks peab tööandja kehtestama ohutusjuhised, mida töötajad peavad järgima. Eelmisel aastal nägime, et üha enam tööandjaid hindab töökeskkonna riske ja tegeleb nende maandamisega. Loodame, et see trend jätkub ka sel aastal," lisas Maripuu.

Tööohutuse rikkumine võib tuua 32 000 eurot trahvi >>

2017. aastal oli Eestis ligi 699 000 tööturul aktiivset inimest. Tööinspektsioon teostab järelevalvet ettevõtete üle, kus on vähemalt üks töölepinguga töötaja või on töötajatena tegevad juhatuse liikmed. Selliseid ettevõtteid oli eelmisel aastal 54 652. Tegutsevaid ettevõtteid oli enim kaubanduses, ehituses ning kinnisvaras.

Tööinspektsioon tutvustab töökeskkonna ülevaadet Riigikogu sotsiaal- ja majanduskomisjoni ühisistungil Riigikogu konverentsisaalis 6. märtsil kell 14. Istung on avalik ja otseülekannet sellest saab jälgida Riigikogu kodulehel. Töökeskkonna ülevaatega saab tutvuda siin.

Tööinspektsioon kontrollis möödunud aasta sügisel ettevõtteid, kus on töötajatel diagnoositud tööst põhjustatud haigestumisi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sihtkontrolli raames külastati 23 ettevõtet ning valikus oli enim tootmisettevõtteid. Sihtkontrolli käigus pöörati esmalt tähelepanu, kas külastatud ettevõtetes on töökeskkonna riskid objektiivselt hinnatud ning kas töökeskkonna riskide vältimiseks on ka midagi ette võetud.

Füüsiline ülekoormus põhjustab kutsehaigusi >>

Viimase viie aastaga on Eestis diagnoositud 723 tööst põhjustatud haigestumist. Tööst põhjustatud haigestumisi avastatakse tavapärase töötervishoiu kontrolli käigus. Kui haigestumine jääb ravita ning töökeskkonnas muutusi ei tehta, võib tervisehäire süveneda ning järgneda võib kutsehaigus.

Tagid:
tööohutus, tervis, vigastus, metallitööstus, tööõnnetus, Riigikogu, Tööinspektsioon, Maret Maripuu, Eesti

Peamised teemad