19:15 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Eesti uudised
lühendatud link
1310

Riigikontrolli alates 2013. aastast juhtinud riigikontrolör Alar Karise ametiaeg lõpeb ööl vastu 8. aprilli ja ta siirdub tööle Tartusse Eesti Rahva Muuseumi direktoriks. Sellesse ametisse valiti ta 27. oktoobril 2017. Ühtlasi jätkab Karis Tartu Ülikoolis akadeemilist tegevust professorina.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Holm, kes aastatel 2008–2017 oli Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler ja seejärel on pidanud Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsleri ametit, asub ametikohale 9. aprillist.

Tänavu 27. jaanuaril teavitas president Kersti Kaljulaid avalikkust oma otsustest teha Riigikogule ettepanek nimetada järgmiseks viieks aastaks riigikontrolöriks Janar Holm, teatas Pealinn.

President ütles oma otsust põhjendades: "Praegu sotsiaalministeeriumi tööala asekantslerina töötaval Janar Holmil on ligi 20-aastane juhtimiskogemus. Üheksa-aastane töökogemus haridus- ja teadusministeeriumi kantslerina ning sellega kaasnenud tihe koostöö teiste ministeeriumide ja kohalike omavalitsustega on andnud talle väga hea pildi ja arusaamise riigi erinevatest poliitikavaldkondadest ja valitsemisaladest."

President: riigikontrolör peab andma meile kindluse, et Eesti on hästi hoitud>>

Hääletuse ajal oli kohal 89 riigikogu liiget. Holmi ametisse kinnitamise poolt oli 64 ja vastu kümme saadikut. Hääletamata jättis 15 saadikut.

Vabaerakonna saadikud riigikogus ei toetanud Janar Holmi riigikontrolöri ametisse nimetamist, kuna nende arvates on kandidaadi esitamise protsess puudulik ja kiirustav ning Vabaerakond nägi ohtu, et Holm võib muutuda riigiasutustele liiga mugavaks partneriks.

"Eelmise riigikontrolöri ametiajal muutus institutsioon järjest söakamaks. Eeskuju väärivate näidetena meenuvad näiteks Estonian Airi audit või osutamised ministeeriumide soovimatusele kohaneda tõenäoliselt väheneva EL-i toetusrahaga. Riigikontroll ei peaks olema tige, kuid ta ei tohi muutuda ka riigiasutustele mugavaks partneriks. Kuna riigikontrolöri kandidaat tuleb ametnike hulgast, siis praegu me sellist ohtu tajume," tõi hääletamisest loobumise põhjusena välja Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees Andres Ammas.

 

Janar Holm on sündinud 17. augustil 1976 Kuressaares. Juriidiline haridus omandas Tartu Ülikooli õigusinstituudis. Janar Holm on abielus, peres kasvab kaks last.

Kes on riigikontrolör?
Riigikogu
© Sputnik / Сергей Субботин

Riigikontrolör on Riigikontrolli juhtimisel volitustelt võrreldav ministriga, kes juhib ministeeriumi. Riigikontrolöri nimetab ametisse parlament presidendi ettepanekul viieks aastaks. Riigikontrolöri ametiaeg ei ole piiratud ühe perioodiga.

Eesti põhiseaduse järgi on riigikontrolöril harva esinev õigus võtta osa valitsuse istungitest ja esitada oma ülesandeisse puutuvais asjus Riigikontrolli seisukoht.

Riigikontrolör ei tohi ametisoleku ajal 1) olla mõnes teises riigi-, kohaliku omavalitsuse või avalik-õigusliku juriidilise isiku ametis; 2) kuuluda kohaliku omavalitsuse üksuse volikogusse; 3) osaleda erakonna tegevuses; 4) kuuluda äriühingu juhatusse, nõukogusse või järelevalveorganisse; 5) osaleda ettevõtluses, välja arvatud tema enda isiklikud investeeringud ning nendelt tulu saamine, samuti talle kuuluva vara käsutamisest tulu saamine.

Riigikontrolör võib tegeleda teadusliku ja pedagoogilise tööga, kui see ei takista tema ülesannete täitmist.

Tagid:
riigikontroll, Riigikogu, Janar Holm, Eesti

Peamised teemad