13:20 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
8910

Tallinna linnavalitsus asus koostama seenioride eluasemeprogrammi, mille eesmärgiks on kindlustada elusügisesse jõudnud linnakodanikud jõukohase toetatud eluasemega.

TALLINN, 9. märts — Sputnik. Tallinna linnavalitsus teatab, et andis sotsiaal- ja tervishoiuametile ning linnavaraametile ülesande koostada seenioride eluasemeprogramm ning esitada see linnavalitsusele hiljemalt 1. oktoobriks 2018.

Kirjanik: töötavale pensionärile ei peaks pensioni maksma >>

Abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul on seenioride eluasemeprogrammi koostamine vajalik, sest linn soovib eakatele pakkuda teenuseid, mis toetavad eakate inimeste perekonda ning soodustavad eaka toimetulekuvõimet.

Eestimaalased loodavad pensionipõlves kinnisvarale ja lastele, illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Tallinn hoolib oma vanemast põlvkonnast ning kavatseme rajada sotsiaalmaja eakatele toimetulekutuge vajavatele linnaelanikele ning luua ka täiesti uue seeniorite teenuskodu kontseptsiooni, mis annab eakatele eelkõige vabaduse ning võimaluse väärikalt ja mõnusalt oma vanaduspäevi veeta," sõnas Mölder.

"Teenuskodu on plaanis luua erakapitali kaasates Tallinna kesklinna Nafta 1a kinnistule. Teenuskodus oleks hea ligipääsetavusega 1-2-toalised, köögi- jm tehnikaga sisustatud üürikorterid," selgitas abilinnapea Eha Võrk.

Abilinnapea Tõnis Möldri sõnul pakutakse selles majas mitmesuguseid teenuseid, mille eesmärgiks on säilitada ja edendada elanike füüsilist, vaimset ja sotsiaalset suutlikkust ja iseseisvat toimetulekut.

Elu pensionäri kingades nõuab ranget finantsilist distsipliini >>

"Seenioride teenuskodu on mõeldud eelkõige neile, kes eluasemeküsimust iseseisvalt lahendada ei suuda, kuid samas on nende terviseseisund piisavalt hea, et mõningase kõrvalise abi toel iseseisvalt omaette eluruumis elada," ütles Mölder.

"Tulenevalt eakate arvu kasvust on linna soov aasta-aastalt oma teenuseid laiendada ja kaasajastada. Tallinnas elab ligikaudu 100 000 inimest, kellel eluaastaid 60 ja enam, arvestades linnaelanike vanuselist koosseisu on oluline toetada ka majanduslikult hästi toimetulevad eakad, kes soovivad sotsiaalselt suhelda ja aktiivselt ühiskonnaelus osaleda ehk aktiivset eluviisi säilitada," selgitas Võrk.

Töötavad pensionärid saavad esitada kaks tulumaksuvabastuse avaldust >>

Lisaks korteritele peaks seenioride kodus olema ka raamatukogu- ja ühistegevusruum, eakatele jõukohased sportimisvõimalused, söökla või kohvik, ruumid tervishoiuteenuste pakkumiseks. Ühtlasi peab majas olema ööpäevaringne valveteenus/turvateenus koos häirenuputeenusega. Elanikele pakutaks ka mitmesuguseid tasulisi teenuseid — juuksur, maniküür, pediküür, saun, majapidamisteenused (koristamine, pesupesemine, toidu koju toomine jms).

Seenioride eluasemeprogrammi elluviimise esimeses etapis kavatseb linn rajada Maleva tn 18 kinnistule sotsiaalmaja eakatele toimetulekutuge vajavatele linnaelanikele. "Sellesse sotsiaalmajja planeerime umbes 75 korterit ning lisaks ühiskondlikud ruumid. Neis korterites peaksid ka ratastoolis elanikud saama iseseisvalt või minimaalse kõrvalise abiga toime tulla," lisas Võrk.

Riigikogu täiskogu istungil oli teisipäeval olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Kuidas eakana hakkama saada – hoolduskindlustuse loomine?" arutelu, kus keskenduti eakana toime tulemise probleemidele ja lahendustele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kolmapäeval.

Alates 1. jaanuarist 2018 tõusis Tallinnas pensionilisa toetuse määr seniselt 76,70 eurolt 100 euroni. Abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul on Tallinna linn juba aastaid maksnud pensionäridele ühekordset toetust, kuid nüüd on põhjust rõõmustada, sest linna järgmise aasta eelarves on leitud vahendeid tõsta toetuse määra 100 euroni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Ratas: valitsus toetab vanemaealiste toimetuleku parandamist >>

Peaminister Jüri Ratas kinnitas esmaspäeval Riigikogu ees, et valitsus toetab nii juba tehtud kui veel plaanitavate muudatustega vanemaealiste inimeste toimetuleku parandamist, sealhulgas neile paremate võimaluste loomist tööturul, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
sotsiaalmaja, eluasemeprogramm, teenuskodu, seeniorid, pension, eakad, Tallinna linnavalitsus, Tõnis Mölder, Tallinn, Eesti

Peamised teemad