23:59 18. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1377
  • RUB76.1678
Streik Rakveres lööb kestvusrekordeid

Streik Rakveres lööb kestvusrekordeid

© Фото : Светлана Бурцева
Eesti uudised
lühendatud link
Streik!! (20)
6110

Streik Rakveres on juba saanud kõige pikaajalisemaks viimase kolme kümnendi kohta, ametiühingu liikmete arv lihakombinaadis on aga kasvanud 115 inimeseni.

TALLINN, 13. märts — Sputnik, Svetlana Burceva. Rakvere lihakombinaadi tapamajatöötajate tänavu 6. veebruaril alanud streigi vältel on ametiühingusse astunud ligi sada Rakvere lihakombinaadi töötajat. Ühtekokku on lihakombinaadis tänaseks 115 ametiühingu liiget. Streik kestab juba 34 päeva.

HKScani skeem võib olla maksupettus >>

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) andmetel on streik Rakvere lihakombinaadis juba kujunenud kõige pikaajalisemaks – kuni selleni oli kõige pikaajalisemaks, kestvusega 25 päeva, tervishoiutöötajate streik 2012. aastal.

Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajate streik
© Sputnik / Светлана Бурцева

Ametiühing on valmis võitlema võidu saavutamiseni

Nagu lausus intervjuus Sputnik Eestile EAKL-i juht Peep Peterson, on ametiühingusse astuda soovijaid lihakombinaadis iga päevaga aina rohkem. Mõned töötajad seni veel kardavad, aga seda enam, nähes tohutut toetust ametikaaslaste poolt mitte ainult Eestis, vaid ka teistes riikides, kaldutakse üha enam tööandjaga seotud probleemide kollektiivse lahendamise poole.

Reedel, 9. märtsil toimus Tallinnas EAKL-i pressikonverents, kus olid kohal ka soomlaste ametiühingu esindajad, kes saabusid Eesti pealinna Rakvere streikijaid toetama. Nii teatas Soome toiduainetetööstuse töötajate ametiühingu peasekretär ja ühtlasi kontserni HKScan, kuhu kuulub ka Rakvere lihakombinaat, soomepoolse ametiühingu liige Henri Lindholm pressikonverentsil esinedes kategooriliselt, et HKScan on kohustatud alustama otseläbirääkimisi Rakvere lihakombinaadi tapamaja streikivate töötajatega.

Streik!! >>

Soomlaste ametiühingu juht märkis, et odava tööjõu ärakasutamine Eestis ei saa olla püsivaks teguriks ei Soome ettevõtte ega ükskõik millise lääne ettevõtte jaoks, ja tuletas meelde Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni Konventsiooni. See dokument kinnitab ametiühingute loomise vabadust, vabadust liikmesuseks ametiühingutes ning õigust sõlmida tööstusharu töötajate ja tööandjate vahel kollektiivlepinguid.

Ametiühingu mõju lihakombinaadis kasvab päevast päeva

Petersoni sõnul töötavad nii Eesti kui Soome ametiühingute esindajad aktiivselt ametiühingu mõju laiendamiseks Rakvere lihakombinaadis. See ei puuduta ainult ametiühingu liikmeskonna kasvu, vaid ka lihakombinaadi kõikide osakondade töötajate töötasu tõstmist.

Rakvere lihakombinaadi töötajate streik
© Фото : Светлана Бурцева

Peterson kinnitas, et mitte ainult tapamaja, kus tähtajatu streik algas, vaid ka teiste lihakombinaadi osakondade töötajad tahavad ja on valmis nõudma töötasu tõstmist.

Enamgi veel, selle küsimusega on nad juba püüdnud kirjalikult pöörduda lihakombinaadi juhtkonna poole, mispeale said kirjaliku ja Petersoni sõnul väga järsutoonilise eitava vastuse.

Nüüd, märkis Peterson, kogub ametiühing tsentraliseeritult kõik lihakombinaadi töötajate nõudmised kokku ja ettevõtte juhtkond ei saa enam ametiühingule ette heita, justnagu ei esindaks ta kõigi töötajate huvisid. Esindab eranditult kõiki, kinnitas Peterson.

Streikijaid aidatakse kogu maailmst

Loomulikult ei saa streikijad palka. Aga toetus neile on kindel ja seda tuleb Petersoni sõnul mitte ainult Eestist, vaid ka Skandinaaviamaadest. Euroopa ametiühingud on välja pannud oma ressursse ja streikijad saavad abiraha 30 eurot päevas inimese kohta.

Rakvere lihatööstuse juhtkond püüab streiki maha suruda >>

Nagu Peep Peterson selgitas, siis senikaua kuni streik kestab, jäävad ametiühingud streikijaid rahaliselt toetama.

Seetõttu ei tasu loota, et ükskord annavad streikivad tapamajatöötajad niikuinii alla. Nii et tööandjal tuleb üle minna vahetule dialoogile oma töötajatega, on EAKL-i juht veendunud.

HKScan petab kõiki

Peep Petersoni sõnul kujutab HKScan endast niisugust tööandjat, kes ei hoidu ka ebaseaduslikest sammudest, et aga rohkem kasu saada. "Tegemist on korrumpeerunud tööandjaga. Raske on tõsiselt võtta inimesi, kes kasutavad kõiki võimalusi selleks, et nii riiki kui oma töötajaid petta," ütles Peterson.

EAKL-i juht osutas meedias ilmunud värskele infole juurdlusest finantsrikkumiste kohta HKScani Eesti harus.

Soome lihatööstuskontsern HKScan tuvastas sisejuurdluses, et ettevõtte Baltikumi juhtkonna liikmed eesotsas ettevõtte juhi Teet Soormiga on süstemaatiliselt toime pannud tõsiseid rikkumisi
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Sputnik Eesti on juba kõnelnud sellest, kuidas ettevõtte juhtkonna korruptiivse tegevuse taustal kasvasid lihakombinaadi töötajate protestimeeleolud. Juba 2017. aasta sügisel sattusid Eestis tegutseva HKScani juhid kahtluse alla ebaseaduslikes finantstehingutes. Nüüd siis on Soome lihatöötlemiskontserni HKScan Balti osakonna juhatuse esimees Teet Soorm üles tunnistanud, et Eestist veeti HKScani omanikele Soome välja miljoneid eurosid. Lisaks sellele kasutas Rakvere lihakombinaat skeeme, mis võimaldavad maksudest kõrvale hoida.

Politsei pidas kinni Teet Soormi >>

Peep Petersoni arvates paistab sääraste rahaliste mahhinatsioonide taustal ettevõttes töötajate nõudmiste ignoreerimine juhtkonna poolt veelgi metsikum. Ametiühing kavatseb Petersoni sõnul jõuda lihakombinadi töötajate ja selle juhtkonna vaheliste normaalsete läbirääkimiste ja kollektiivlepingu sõlmimiseni.

Teema:
Streik!! (20)
Tagid:
streik, palgad, Rakvere lihakombinaat, tapamaja, HKScan, EAKL, Peep Peterson, Rakvere, Eesti

Peamised teemad