10:26 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Eesti uudised
lühendatud link
6010

Nannipung on juba teine populaarne kodumaine lasterõivaste tootja, kes on otsustanud loobuda karusnaha kasutamisest oma toodetes. Ettevõte liitus hiljuti rahvusvahelise programmiga Fur Free Retailer, mida Eestis esindab MTÜ Loomus.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Nannipunga looja ja disaineri Annika Bramanise sõnul lähtub Nannipung materjalide valikul sellest, et need oleksid lapsesõbralikud ja eetilised, edastab MTÜ Loomus.

Rongkäik karusloomade kaitseks >>

"Esimesed karvatutiga mütsid tulid meie valikusse eelmise aasta alguses. See oli veel aeg, kus karusnahk tähendas luksust ning suured moebrändid nagu Gucci ei olnud karusnahavaba programmiga liitunud. Toona tundsin survet valida naturaalne karusnahk, kuid õnneks tegin otsuse südame järgi," selgitas Bramanis.

"Nannipung liitus programmiga, et muuta koos teistega maailma ning näidata, et karusnahast loobumine on kindel eetiline valik," lisas Bramanis.

Tänaseks on karusnahavaba programmiga liitunud juba 17 Eesti ettevõtet, kes on ühinenud selliste tuntud tipptegijatega nagu Gucci, Armani, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney, Esprit ja Lindex.

Mõned päevad tagasi teatasid oma otsusest loobuda karusnaha kasutamisest ka luksusmoe esindajad Versace ja Furla.

MTÜ Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp tervitab Nannipunga valikut ja kutsub teisigi lasterõivaste tootjaid vältima karusnahka kui ebatervislikku ja keskkonnavaenulikku materjali.

"Mitmed Euroopas läbi viidud uuringud tõestavad, et karusnahk sisaldab tervisele ohtlikke mürke. Kaubanduses leiduvate karusnahksete lasterõivaste ja aksessuaaride testimisel on ilmnenud, et nimetatud esemed sisaldavad kõrges koguses formaldehüüdi ja etoksülaate, mis võivad põhjustada allergiaid, hormonaalseid häireid ning vähki," kinnitas Lepp.

Fur Free Retailer on maailma juhtiv karusnahavabasid ettevõtteid ja eetilise kauba tarbijaid ühendav programm, mille eesmärgiks on julgustada ettevõtteid karusnahast loobuma ja edendada seeläbi eetilist tarbimist.

Meeleavaldusel karusloomafarmide keelustamise poolt osales üle 100 inimese >>

Enam kui 20 riigis toimiva Fur Free Retailer programmi kutsus ellu rahvusvaheline Fur Free Alliance koalitsioon, kuhu kuulub enam kui 40 juhtivat looma- ja keskkonnakaitse organisatsiooni üle maailma. Fur Free Retailer programm on tunnustatud ISO 26000:2010 sotsiaalse vastutuse juhisega näitena valdkondlikust algatusest.

Ministeeriumid ei näe põhjust karusloomakasvatamist keelata
© Sputnik / Андрей Александров

MTÜ Loomus tegeleb loomade huvide ja õiguste kaitsega ning loomade huvide esindamisega ühiskondlikes aruteludes. Loomus seisab eelkõige nende loomade eest, keda kasutatakse põllumajanduses, loomkatseteks, meelelahutustööstuses ja karusnahkade tootmiseks.

Sotsiaaldemokraadist Riigikogu liige Barbi Pilvre algatas 2017. aasta veebruaris loomakaitse- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu, et keelustada Eestis loomade pidamine, nende aretamine ja paljundamine karusnaha tootmise eesmärgil. Riigikogu lükkas karusloomafarmide sulgemise ettepaneku tagasi.

Pilvre algatab karusloomade kasvatamist lõpetava seaduseelnõu >>

Eelnõu nägi ette keelata loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil, samuti nende aretamine ja paljundamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. Keeldu oleks kohaldatud loomapidajate suhtes alates 1. jaanuarist 2028.

Tagid:
lasterõivad, karusnahavaba, karusnahk, loomakaitse, tootja, tervis, lapsed, Nannipung, Loomus, Annika Bramanis, Eesti

Peamised teemad