08:34 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Eesti uudised
lühendatud link
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
9231

Valimistepäeval, 18. märtsi hommikul tohutuid järjekordi Pikal ja Laial tänaval, erinevalt päev varem toimunud eelvalimistest, ei olnud. Aga rahvast oli ikkagi rohkesti – valijate seas olid nii kohalikud venemaalased kui ka Eesti pealinna külalised.

TALLINN, 18. märts — Sputnik, Deniss Pastuhhov, Jevgeni Ašihmin. Valdava massi valimisjaoskondadesse tulnutest moodustasid inimesed vanemast põlvkonnast, aga keskpäevaks astusid ligi ka noored. Hääletuskabiinid tühjaks ei jäänud, valimisjaoskonnas täheldati vaatlejaid ühe Venemaa presidendikandidaadi poolt.

Выборы президента России в посольстве РФ в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa presidendi valimised Eestis.

Vedas ka ilmaga. Päike paistis ning külmakraade oli napilt, külm oli pigem värskendav. Tuju oli valima tulnutel hea.

Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov avaldas intervjuus Sputnik Eestile lootust, et valimisaktiivsus püsib 17. märtsi hääletuspäeva tasemel: "Tulemustest rääkida on ennatlik, tuleb oodata õhtuni, aga juba on näha, et inimesi tuleb pidevalt, tullakse ka teistest linnadest – ja see teeb rõõmu."

Посол России в Эстонии Александр Петров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

Suursaadik täpsustas, et valimistes saab osaleda ainult 83 000 Eestis elavat Venemaa kodanikku: "Näiteks Sillamäelt ja Narvast pärit inimesed, kes töötavad pealinnas, hääletavadki siin."

Выборы президента России в посольстве РФ в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa presidendi valimised Tallinnas.

Aleksandtr Petrovi sõnul kulgeb kõik ilma ekstsessideta, tavapärasel režiimil. Saatkonna töötajatele on abiks ka kohalik politsei, kes valvab korra järele, ja eraturvafirmade töötajad.

Эстонская полиция дежурит рядом со зданием посольства России в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti politsei Vene saatkonna juures.

"Ma olen vestelnud päris paljude kodanikega ja kuulnud ainult tänusõnu – hääletamise ladusa korraldamise eest," ütles Petrov ja täpsustas, et asjaolu, et Eesti keelas Venemaa presidendi valimised väljaspool saatkonda, ei ole osutunud suureks probleemiks, kuna ettevalmistused valimisteks kulgesid juba seda teavet arvesse võttes.

Valimisprotsessi korraldust Tallinnas kiitsid ka Ada ja Galina, kes elavad Eesti pealinnas juba nõukogude aegadest.

"Me oleme Venemaa kodanikud ja meie jaoks on valimistest osavõtmine meie kohus. Kui oleks olnud vilets ilm, siis ikkagi oleksime tulnud, ainult et vihmavarjuga. Arvasime, et ees ootavad järjekorrad, tuleb seista külma käes, kuid oleme väga rahul, et pääsesime ruttu valimissaali ja andsime oma hääled, kõik oli väga hästi korraldatud."

Жительницы Таллинна Ада и Галина
© Sputnik / Денис Пастухов
Tallinna elanikud Ada ja Galina.

Sergei Andrejev saabus valima erepunases Venemaa olümpiakoondise vormis, ent spordiga tal pistmist ei ole. Küll aga Venemaaga.

Уроженец Брянска Сергей Андреев
© Sputnik / Денис Пастухов
Sergei Andrejev.

"Minu osalemine valimistes on minu kodumaa-armastuse väljenduseks – Venemaa suhtes. Elan Tallinnas ligi 50 aastat, aga armastan oma sünnimaad. Ma olen pärit Brjanskist – see on kõige iidsem linn Venemaa territooriumil. Olgu tuisk või torm või lumesadu – igal juhul oleksin valima tulnud, see on minu partiootlik kohus ja püha kohustus" väitis Sergei Andrejev Sputnik Eestile.

Piirlinn hääletab aktiivselt

Narvas moodustus valimisjaoskondade avamishetkest kella 8-st peale järjekord neist, kes soovisid Venemaa presidendivalimistel oma hääle anda.

Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa elanikud hääletasid Narvas Venemaa Peakonsulaadi neljas valimisjaoskonnas. Venemaa kodanikud said valimissedeli täita ja urni lasta mitte ainult Peakonsulaadi hoones, vaid ka spetsiaalselt selleks paigaldatud moodulirajatistes.

У здания Генконсульства РФ в Нарве
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Venemaa presidendi valimised Narvas.

Konsulaadi töötajatele tuli Moskvast appi üle kolmekümne inimese, kes aitasid valimisi läbi viia nii, et järjekord hääletada soovijatest võimalikult ruttu edasi liiguks.

Valijate kaugematest linnadest kohaletoimetamiseks said korraldatud spetsiaalsed bussireisid. Needsamad autobussid viisid valijad ka koju tagasi.

"Narva hääletab aktiivselt," ütleb peakonsul Juri Gribkov olukorra kohta 18. märtsil.

Jaoskonnakomisjonide esindajad sõitsid valimispäeval ka sõjaveteranide, invaliidide ja teiste elanike juurde, kes tervisliku seisundi tõttu on jäänud väheliikuvaks, koju kohale.

Mäletavad oma juuri

Monteerimisfrima töötajast narvalane Vadim käis valimas ise ja tõi valimisjaoskonda oma ema Niina.

У здания Генконсульства РФ в Нарве
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Venemaa presidendi valimised Narvas.

"Olen sündinud Eestis, kuid omal ajal võtsin Vene Föderatsiooni kodakondsuse. Kogu meie perekonnal ole sugugi ükskõik, mis Venemaa toimub. Seetõttu tuligi hääletada. Venemaa on meie naaber ja loodame Eesti-Vene suhete paranemisele" ütleb Vadim portaalile Sputnik Eesti.

"Ehkki minu koduks on Eesti, on minu sünnimaaks Venemaa," lausub Sillamäe elanik Valentina Ofitserova vastuseks Sputnik Eesti ajakirjaniku küsimusele, miks ta otsustas valima tulla.

Ta selgitab, et omal ajal tuli ta Tveri kubermangust tööle Sillamäe keemia-metallurgiatehasesse. Aga Venemaad ei unusta ja Venemaa Föderatsiooni kodanikuna peab oma kohuseks Venemaa riigipea valimistes osaleda.

Lisab, et vaatamata suurele inimeste voole püüavad hääletamist korraldava Peakonsulaadi töötajad kindlustada järjekorra võimalikult kiire edasiliikumise.

"Venemaa kodanikuna pean oma kohuseks osa võtta Venemaa presidendi valimistest. Loodan, et Venemaa jätkab oma kindlat arengut," ütles portaalile Sputnik Eesti narvalane Sergei Vjalov.

Нарвитянин российский гражданин Сергей Вялов проголосовал в здании Генконсульства
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Sergei Vjalov.
Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
Tagid:
valimised, saatkond, president, Talliin, Narva, Eesti

Peamised teemad