06:37 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
4910

Eestisse plaanitakse rajada ookeanikalade akvaarium. Eesti ja välismaa looma- ning looduskaitsjad on seisukohal, et suurte ookeanikalade akvaarium ei sobi kaasaegsesse, loodussõbralikku ja progressiivsesse Eestisse.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. MTÜ Loomuse algatatud pöördumisega Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele (EAS) ja planeeritavale perekeskusele "Meritäht" on liitunud mitmed suured välismaised looma- ja looduskaitseorganisatsioonid nagu PETA, Sea Shepherd Global ja Born Free USA. Pöördumisele on allkirja andnud ka kaheksa Eesti loomakaitseühingut ja 13 000 üksikisikut, teatab MTÜ Loomus oma kodulehel.

Eesti lasterõivaste tootjad loobuvad karusnahast >>

"Maailmas domineerivad ja jätkavad võidukäiku vastupidised trendid – liigutakse eemale meelelahutusest, mille peamisteks objektideks on loomad. Suund on looduse ja loomade kaitsmine, liikide säilitamine, jätkusuutlikkus, loodusressursside taastamine," seisab pöördumises.

MTÜ Loomuse juhatuse liikme Kadri Tapersoni sõnul ei ole vangistuses võimalik tagada suurtele avamereloomadele nagu raidele ja haidele liigiomaseid tingimusi.

"Selleks on mitmeid põhjuseid, alustades asjaolust, et haid on häbelikud ja tundlikud loomad ning lõpetades faktiga, et loomade ekspluateerimine meelelahutusobjektina on ajast ja arust tava, mis kuulub ajalukku," selgitas Taperson.

Ühispöördumisele on tänaseks alla kirjutanud PETA Deutschland, merekaitse organisatsioon Sea Shepherd Global, looduskaitseorganisatsioon Born Free USA, Norra suurim loomakaitseorganisatsioon NOAH, Rootsi suurim loomakaitseorganisatsioon Djurens Rätt, Läti Dzīvnieku brīvība, Bulgaaria CAAI ja Horvaatia Animal Friends Croatia.

Eestist on alla kirjutanud MTÜ Loomus, Eesti Loomakaitse Selts, Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing, Pesaleidja, MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu, Varjupaikade MTÜ, MTÜ Kasside Turvakodu ja MTÜ Kassiabi.

Loomakaitsjad päästsid Harjumaal olevast kutsikavabrikust 38 koera, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Loomuse kodulehel on avatud ka petitsioon, millele on tänase seisuga alla kirjutanud 13 000 inimest.

29. märtsil kell 12 – 13 toimub Tallinnas meeleavaldus haide ja raide kaitseks. Üritust planeeritakse EAS-i hoone ette, aadressile Lasnamäe 2.

MTÜ Loomus tegeleb loomade huvide ja õiguste kaitsega ning loomade huvide esindamisega ühiskondlikes aruteludes. Loomus seisab eelkõige nende loomade eest, keda kasutatakse põllumajanduses, loomkatseteks, meelelahutustööstuses ja karusnahkade tootmiseks.

Veekeskus Meritäht plaanitakse ehitada Läänemaale Dirhami sadamasse, EAS on projekti toetuseks lubanud 2,25 miljonit eurot. Majja kavandatakse läbi kolme korruse ulatuvat 15-meetri sügavust haide ja raidega akvaariumi.Hailaadsed ehk haid (Selachomorpha) on kõhrkalade klassi varilõpuseste alamklassi kuuluv ülemselts, kirjutas Lääne Elu aasta tagasi.

Kokkupõrge maailma kõige ohtlikuma hai ja sukelduja vahel >>

Hailaadsed

Hailaadsete hulka kuulub 20 sugukonda ja veerand tuhat liiki. Nad on levinud kõigis meredes ja ookeanides. Magevees kohatakse neid harva. Nad asustavad nii rannalähedast madalvett kui avamerd, sealhulgas suuri sügavusi. Mõnel liigil on suur töönduslik tähtsus.

Lahing kahe hai vahel >>

Haidel on pikk keha, mis ei ole seljalt ja kõhult lamendunud. Kujult meenutab see torpeedot ja on väga heade hüdrodünaamiliste omadustega. Haid on suurepärased ujujad ja sellepärast on nende uimed hästi arenenud. Sealjuures on õlavöötme parem- ja vasakpoolne toes selja poolt vaadates lahus. Lõpusepilud asuvad pea külgedel. Mõnel liigil on silma eesnurgas pilkkile ehk liikuv silmalaug.

Haidel on palju suuri ja teravaid hambaid. Hammaste ehitus on neil mitmekesine ja sugukondi saab selle põhjal eristada. Nendel liikidel, kes toituvad suurtest saakloomadest, on hammastik väga võimas ja kujutab kohutavat relva.

Allikas: Vikipeedia

© Ruptly
Vaalhaid on maailma kõige suuremad kalad

Tagid:
meeleavaldus, petitsioon, perekeskus, akvaariumikala, ookean, kala, hai, Meritäht, Loomus, Kadri Taperson, välismaa, Eesti

Peamised teemad