05:45 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Eesti uudised
lühendatud link
3210

Eesti Tööandjate Keskliidu konverents Tuulelohe Lend 2018 keskendus tänase Eesti kõige suuremale väljakutsele – vähenevale rahvastikule ja sellest tulenevatele probleemidele, sealhulgas tööjõuturul.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Ühiskonna areng sünnib üksnes era- ja avaliku sektori koostöös, mis seab keskmesse inimese huvid, ütles peaminister Jüri Ratas, esinedes kõnega konverentsil Tuulelohe lend 2018 – "Kuidas me kestame?", edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Ratas kutsus tööandjaid üles rohkem nägema riigis konstruktiivset partnerit, kes mitte ainult ei suuna rahaliste vahendite jaotust, vaid mitmel moel aitab kaasa innovatsiooni kiirendamisele ning tootlikkuse kasvule.

Keda vajab tuleviku tööturg? >>

"Areng tähendab tegutsemist korraga paljudel rinnetel. Neljanda tööstusrevolutsiooni hakul on eriti oluline, et era- ja avalik sektor panevad seljad omavahel kokku," ütles peaminister.

Rimi lõpetab 2025. aastaks puurikanade munade müügi, illustratiivne foto
© Sputnik / Владимир Вяткин

Tema sõnul seisneb tuleviku edu võti nii rahvusvaheliselt kui ka riigisiseselt meie avatuses, paindlikkuses ning selles, kui kaasav on meie areng ja kui hästi me suudame teha koostööd erinevatesse väärtusruumidesse kuulumisele vaatamata.

"See tähendab avatust uutele ideedele ning ümberkorraldustele, valmidust võtta riski ja minna üle uutele tehnoloogiatele," ütles Ratas ning rõhutas, et nii riik kui ka erasektor peavad rohkem panustama innovatsiooni heaks.

"Eestis on tööstusroboteid töötaja kohta ligikaudu seitse korda vähem maailma keskmisest. Eestit edestavad näiteks Kreeka ja Rumeenia, meile järgneb Brasiilia, kuid kõrge sissetulekuga riikidele jääme kümnetes kordades alla. See on kasutamata võimalus, mida valitsuses heaks kiidetud tööstuspoliitika rohelise raamatu rakendamine peab adresseerima," sõnas peaminister.

Ta lisas, et peab olema rohkem avatud nii välistöötajate Eestisse lubamise suhtes kui ka arvestama ressursiga, mida pakub väliseestlaskond. "Meie majandus on korduvalt näidanud paindlikkust ja kohanenud kiiresti muutuvate oludega ning see omadus tuleb kindlasti säilitada," toonitas peaminister.

Analüütikud: Ei jää ilma sisserändeta Eesti rahvaarv püsima >>

Kui praegused demograafilised trendid jätkuvad, on Eestis sajandi lõpuks 800 000 elanikku, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis. Eesti Pangaliidu korraldatud arutelul tõdesid pankade analüütikud, et majandusarengu seisukohalt on vaja jõuda kiirele otsusele, kas tahame rännet Eestile kasulikult juhtida või üksnes reageerime isekujunevale sisserändele.

2018. aasta sisserände piirarv on 1315 inimest. Aprillikuu seisuga on välja antud 734 elamisluba kolmandate riikide kodanikele. Menetluses on 678 taotlust, mis lähevad piirarvu alla, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval.

EAS alustab Mainor ASiga koostööd välisspetsialistidele suunatud teenuskeskuse loomiseks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

EAS sõlmis Mainor AS-iga ühiste kavatsuste memorandumi, mille kohaselt alustatakse koostööd Eestisse saabuvatele välisspetsialistidele suunatud teenuskeskuse loomiseks Ülemiste City linnakusse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Mainor AS eestvedamisel ja osalusel ning koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) välisspetsialistide kaasamise programmiga Work in Estonia (WiE) töötatakse välja rahvusvahelise maja koostööprojekt. Rahvusvahelise maja avamine on plaanis 2018. aasta sügisel.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam >>

Rahvusvahelise maja eesmärk on pakkuda välisspetsialistidele vajalikku infot ja teenuseid ühest kohast, et neil oleks võimalik Eestis sujuvamalt kohaneda. WiE osaleb Rahvusvahelise maja projektis nõustaja rollis teenuste väljatöötamisel ning kaasates tulevikus teisi ametiasutusi.

Tagid:
innovatsioon, tööturg, konverents, Tuulelohe lend 2018, Jüri Ratas, Eesti, Tallinn

Peamised teemad