20:47 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
1510

Justiitsministeerium kuulutab välja projektikonkursi tegevusteks, mis aitavad kaasa kannatanute erikohtlemisele ja nende toetamisele vahetult peale ohvrikslangemist, süüteomenetluse ajal ja järgselt või toetavad kannatanutega kokku puutuvate spetsialistide, vabatahtlike ja advokaatide koolitamist.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu rõhutab, et õiguskaitseasutused peavad paremini mõistma ohvri vajadusi ja tundma ohvrite kohtlemise eripärasi, edastab Justiitsministeerium.

"Pole kahtlustki, et inimesed, kes täna kannatanutega töötavad, teevad seda pühendunult ja annavad endast parima, et ükski kuriteoohver ei tunneks, et ta on vaid vahend menetluses," sõnas minister.

Reinsalu: kriminaalpoliitika keskmes peab olema ohver >>

"Ohver peab olema kriminaalmenetluse keskmes ja ära tuleb hoida inimese uusi kannatusi. Et seda pikas perspektiivis veelgi tõhusamalt pakkuda, peame koolitama valdkonna spetsialiste, vabatahtlikke ja advokaate ning suunama enam tähelepanu kannatanute erikohtlemisele ning nende toetamisele," ütles Reinsalu.

Urmas Reinsalu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nii peavadki projekti tegevused kaasa aitama kannatanute toetamist nii vahetult peale ohvrikslangemist, süüteomenetluse ajal kui ka peale seda või keskenduma kannatanutele tuge pakkuvate spetsialistide, advokaatide ning vabatahtlike koolitamisele, et tagada kannatanutele kohene ja praktiline tugi nende kuriteoeelse olukorra taastamiseks.

Eriti oluline on raskete kuritegude ohvritega kokku puutuvate tervisevaldkonna spetsialistide koolitamine menetluse, kannatanu õiguste, psühholoogilise ja juriidilise abi osutamise jm teemadel.

Sobiv projekt peab olema loodud lähtuvalt sihtrühma vajadustest ja eripäradest ning lähtuma parimast valdkondlikust praktikast ja kasutama tunnustatud töömeetodeid.

Konkursil võivad osaleda Eestis registreeritud avalik-õiguslikud juriidilised isikud, riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning eraõiguslikud juriidilised isikud, sh mittetulundusühingud ja sihtasutused. Äriühingud võivad osaleda taotlejana vaid juhul kui nad pakuvad tervishoiuteenust.

Inimesed tunnevad end oma kodukandis üha turvalisemalt >>

Taotlus tuleb esitleda hiljemalt 27. aprilliks 2018. Toetuse määr on kuni 17 800 eurot. Projekti kestus on 2018. aasta lõpuni ja tegevused peavad võimaldama üle-eestilist spetsialistide kaasamist.

Justiitsminister Urmas Reinsalu rõhutas märtsis riigikogu ees kriminaalpoliitika arengusuundasid kokkuvõttes, et viimase seitsme aastaga on kriminaalmenetlus muutunud ohvrikesksemaks ja 60% küsitletud ohvritest peab seda usaldusväärseks, vahendas uudistepotrtaal Sputnik Eesti.

"Tänavu möödub 15 aastat esimeste kriminaalpoliitika arengusuundade vastuvõtmisest. Esimesed arengusuunad olid teedrajavad – need olid ühed esimesed riigikogu tasandil vastu võetud arengusuunad, milles lepiti esmakordselt erakonnaüleselt kokku, et Eesti kriminaalpoliitika peab põhinema teadmiste ja mõjude hindamisel. Samad põhimõtted on tähtsad tänaseni," märkis Reinsalu.

Reinsalu sõnul on üks kaalukas mõtteviisi muutus, mis kaasnes kriminaalpoliitika arengusuundadega 2010. aastal, kriminaalmenetluse ohvrikesksus.

2017. aastal oli iga kümnes kuritegu Eestis perevägivallakuritegu: registreeriti hinnanguliselt 2632 perevägivallakuritegu, mida on 13% vähem võrreldes 2016. aastaga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruaris.

Iga kümnes kuritegu on seotud perevägivallaga >>

Justiitsministeeriumi 2017. aasta kriminaalstatistika näitab, et võrreldes 2016. aastaga vähenes registreeritud kuritegude arv 7% võrra, kokku registreeriti möödunud aastal 26 929 kuritegu.

Tagid:
kriminaalmenetlus, koolitus, toetus, kuritegu, ohver, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad