00:44 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
3711

Valga haigla nõukogu otsustas teisipäeval Tartu Ülikooli kliinikumis toimunud koosolekul sulgeda haigla sünnitusosakonna alates 1. juulist.

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Valga haigla nõukogusse kuuluvad kolm Valga valla esindajat, volikogu esimees Külliki Siilak, vallavanem Margus Lepik ja volikogu liige, perearst Külli Laugesaar (ei osalenud nõukogu koosolekul) ning kolm Tartu ülikooli kliinikumi esindajat. Sünnitusosakonna sulgemise poolt hääletasid kliinikumi esindajad, vastu Valga valla esindajad, seisab Valga valla kodulehel.

Ossinovski paneb ministriameti maha >>

Valga haigla nõukogu otsustas sulgeda Valga haigla sünnitusosakonna 1. juulist. Ka Laugesaare kohalolu ei oleks otsust muutnud, kuna nõukogu esimehel on hääletuse viiki jäämise korral otsustav hääl.

"Olen jätkuvalt seda meelt, et see ei saa olla ei haigla nõukogu ega ka haigekassa otsus. Tegemist on laiema regionaalpoliitilise otsusega. Need, millised teenused peaksid säilima maakonna keskustes, peab olema riigi tasandi otsustus. Lisaks on tegemist piiriülese meditsiiniteemalise küsimusega, mida ei saa otsustada üksnes haigekassa ega haigla nõukogu ja seetõttu meie selleks oma nõusolekut ei andnud," ütles vallavanem Margus Lepik. Ta lisas, et siiani pole kasutatud kõiki võimalusi Läti sünnitajate Valka tagasi toomiseks.

"Ametist lahkuv minister kirjutas, et arutab teemat Läti kolleegidega. Sügisel toimub järjekordne Eesti-Läti valitsuskomisjon, kus piiriülese tervishoiu teema on aastaid arutusel olnud," selgitas Lepik.

Aktsionäride lepingus, millega reguleeriti Valga haigla võrgustamine TÜ kliinikumiga ja mis allkirjastati Valga linnapea poolt 2016. aastal on kirjas, et 2017. aastal pakub haigla sünnituabi, kuid edaspidiselt sõltub see teenus haigekassa rahastamise mahust.

Ratas: Eesti rahvastikuprobleemid jäävad suurimaks väljakutseks >>

Oht, et haigekassa sellise ettepanekuga välja tuleb on olnud alati olemas, see teema on olnud arutelul ka enne Valga haigla võrgustumist. Väita, et teema alles nüüd päevakorda tuli ja et haigekassa esindajad sünnitusosakonna sulgemisest haigla nõukogu liikmetele veebruaris rääkisid, ei vasta aga tõele.

"16. veebruaril toimunud Valga haigla nõukogul, kus oli kohal nõukogu eelmine koosseis, peale minu ka riigikogu liige Rein Randver ning Igor Fedotov, informeeris nõukogu esimees hr. Einasto võimalikust haigekassa ettepanekust. Haigekassa esindaja ei ole Valga haigla nõukoguga kohtunud," ütles Lepik.

"Minu sõnum on jätkuvalt see, et haigekassa ei ole asju ajanud headest partnerlussuhetest lähtuvalt, ei ole informeerinud eelnevalt kogukonda, Valga valda, haigla nõukogu ega arutanud teemat eelnevalt läbi. Teavitada meid aga läbi ajakirjanduse, on hoolimatu ja ükskõikne ning sellist poliitikat ei saa endale ükski riigiasutus lubada," ütles vallavanem Margus Lepik.

Ossinovski kutsus Valga ja Põlva haiglajuhid ning elanikud ühise laua taha

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski külastas 2. aprillil Valga ja Põlva haiglaid, et koos kohalike elanike, omavalitsuste, haigekassa ja haiglate esindajatega jõuda kokkuleppele sünnitusabi jätkamiseks, edastas Sotsiaalministeerium.

"Sünnitamise võimalus kodulähedases haiglas on oluline perede turvatunde tagamisel, mistõttu ei saa mõnekümne tuhande euro säästmine olla kuidagi piisav argument sünnitusabi lõpetamiseks," ütles minister.

Hajaasustuse programm aitab maapiirkondades elavaid peresid >>

Ossinovski on varasemalt öelnud, et sünnitusosakondade sulgemisotsuseid ei tohi teha kiirustades. "Ma ei pea õigeks nende otsuste langetamist haigla nõukogu kinniste uste taga, kohalikku kogukonda kuulamata ning otsuse plusse ja miinuseid põhjalikult arutamata. Eriti paneb selline rutakus imestama Põlva haigla puhul, mis minu kinnitatud arengukava kohaselt pidi jätkama sünnitusabi osutamist veel vähemalt järgmisel aastal," rääkis minister Jevgeni Ossinovski.

"Sünnitamise võimalus kodulähedases haiglas on oluline perede turvatunde tagamisel, mistõttu ei saa mõnekümne tuhande euro säästmine olla kuidagi piisav argument sünnitusabi lõpetamiseks," lisas minister.

Ministrit saatsid Valgas haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ja Põlvas juhatuse liige Maivi Parv.

Ossinovski: valitsus tegi esimesel aastal kaks viga >>

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski teatas laupäeval erakonna volikogul, et keskendub valimiste eel sajaprotsendiliselt erakonnale ning paneb seetõttu tervise- ja tööministri ameti maha, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti laupäeval.

Tagid:
lapsed, ühiskond, Eesti Haigekassa, , sotsiaalministeerium, sünnitusosakond, haigla, Margus Lepik, Valga, Eesti

Peamised teemad