22:46 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Eesti uudised
lühendatud link
8322

Suurimad ohud Eestile on terrorrism ja Kremli lõhestuspoliitikast lähtuv oht põhiseaduslikule korrale, selgub Kaitsepolitseiameti aastaraamatust.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. Kaitsepolitseiamet märgib oma avalikustatud aastaraamatus, et alates Süüria konflikti puhkemisest on Eestit korduvalt kasutatud transiitriigina välisvõitlejate siirdumiseks konfliktipiirkonda.

Klandorf: Eesti peab terrorismiks valmis olema >>

Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu märgib raamatu eessõnas, et terrorism ei ole Euroopas kusagil sellise intensiivsusega, et ohustada tõsiselt põhiseaduslikku korda, isegi kui mõni riik on olnud sunnitud kasutama erakorralisi meetmeid, tuues kaitseväe tänavatele.

Eesti kaitsepolitsei (kapo) aastaraamat
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Keegi ei sünni terroristiks, iga inimese kujunemine äärmuslaseks, kes kasutab terrorit oma eesmärkide saavutamiseks, on protsess. Märgata ja tuvastada, et nüüd peab julgeolekuasutus või politsei sekkuma, pole kaasinimesteta lihtsalt võimalik," kirjutab Sinisalu.

Sarnaselt varasemate aastatega leidis ka mullu Euroopas aset mitu terroriakti, seisab aastaraamatus. "Sõidukiga inimeste tapmine Londonis, omatehtud lõhkeseadmega korraldatud plahvatus Manchesteris, rünnak Barcelona kesklinnas ning pussitamine Turus on vaid mõned näited sellest traagilisest jadast," seisab aastaraamatus.

"Konfliktikoldest tagasipöörduvate välisvõitlejate probleem, iseäranis kui tegemist on Euroopa riikide kodanikega, jääb meile proovikiviks aastateks. Senisest teravamalt kerkivad esiplaanile küsimused, kuidas tõkestada äärmusideoloogia levikut internetis, sealhulgas sotsiaalmeedias, ning ohjeldada radikaliseerumist vanglates," seisab aastaraamatus.

Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi >>

"Tuhandete kilomeetrite kaugusel toimuvad sündmused avaldavad mõju meile ja me liitlastele Euroopas. Julgeoleku läbipõimumisest annab muu hulgas aimu fakt, et Eestit on alates Süüria konflikti puhkemisest korduvalt kasutatud transiitriigina välisvõitlejate siirdumiseks konfliktipiirkonda," seisab aastaraamatus.

"Kuigi terroriakti tõenäosus on Eestis praegu madal, rõhutavad toimunud sündmused vajadust pöörata pidevat tähelepanu nii terrorismi ennetamisele kui ka valmisolekule asjakohaselt reageerida," seisab aastaraamatus.

Venemaa manipuleerib vene noortega Eestis

"Meie suurim probleem julgeoleku tagamisel on endiselt Kremli lõhestuspoliitikast lähtuv oht põhiseaduslikule korrale," seisab raamatu eessõnas.

Julgeolekuoht peitub kapo hinnangul Kremli-poolses noortega manipuleerimises, olukorra pingestamise katsetes mälestusmärkide abil ning püsivais püüdeis Krimmi annekteerimist seaduslikustada — nii kirjutatakse kaitsepolitseiameti aastaraamatus.

Oota nats >>

Aastaraamat toob ka esile, et kui 2017. aasta lõpu seisuga oli Eesti ümber paigutanud ja asustanud 175 kvoodipagulast, siis aastatel 2016 ja 2017 asus Eestisse elama ligi 25 000 inimest ehk ligi 140 korda kvoodipagulastest rohkem.

"Kahtlemata on neil positiivne majanduslik ja demograafiline mõju, kuid mööda ei tohiks vaadata ka selle protsessi julgeolekumõõtmest," märgib aastaraamat.

Prantsuse Vabariik autasustas Kaitsepolitseiameti peadirektorit Arnold Sinisalu Auleegiooni Ordeni rüütliklassi teenetemärgiga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu alguses. Suursaadik T.E. Pr Claudia Delmas-Schereri sõnul andis Arnold Sinisalu tõhusa panuse kahe riigi julgeolekuasutuste vahelisse koostöösse.

Saadiku hinnangul on aastatepikkuse staaži ning erinevate struktuuriüksuste kogemusega peadirektor juhtinud ameti nii professionaalsele tasemele, et see on ka prantsuse kolleegidele positiivselt silma jäänud.

Arnold Sinisalu rõhutas tänukõnes, et teenetemärk on eelkõige tunnustuseks Kaitsepolitseiameti saavutustele.

Tagid:
aastaraamat, terrorism, KaPo, Arnold Sinisalu, Euroopa, Eesti, Süüria

Peamised teemad