03:44 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Seoses lindude ja loomade pesitsusajaga algab riigimetsas 15. aprillil 15. juunini kestev raierahu

Pühapäeval algab riigimetsas raierahu

© Sputnik / Алексей Мальгавко
Eesti uudised
lühendatud link
36 0 0

Seoses lindude ja loomade pesitsusajaga algab riigimetsas 15. aprillil 15. juunini kestev raierahu, metsas jätkatakse sel perioodil istutamis- ja metsahooldustöödega.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Kevadine raietööde peatamine on riigimetsas saanud traditsiooniks, RMK on kevadsuvist raierahu pidanud alates 2002. aastast, teatab Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK).

Raierahu kehtestamisega välditakse eelkõige vanades metsades elavate lindude ja loomade häirimist sigimisperioodil. "Toimetame sel ajal riigimetsas edasi, kuid keskendume uue metsapõlve rajamisele ja noore metsa hooldamisele, millega tegeleb sel kibekiirel ajal 1700 tublit istutajat.

Metsanduse tulevik eeldab ühiskondlikku kokkulepet >>

Samuti teeme töid, mis on vajalikud teede, sihtide ja kuivenduskraavide korrashoiuks ning pinnaste tahenemisel jätkame ka puidu kokkuvedu juba raiutud lankidelt," selgitas RMK juhatuse liige Tavo Uuetalu.

RMK töötajad korraldavad raierahu perioodil metsaistutust, noorendike hooldamist, metsasihtide, —teede ning kuivendussüsteemide korrastamist. Tänavu istutatakse riigimetsa 20,7 miljonit puud, tehakse noore metsa hooldamist 43 200 hektaril ja hööveldatakse teid 14 000 kilomeetrit.

Lageraiet raierahu ajal ei tehta. Erandiks on haiguste ja kahjurite leviku ärahoidmiseks tehtavad raied kahjustatud metsades ja kuivades puhtmännikutes.

RMK ehk Riigimetsa Majandamise Keskuse hoole all on ligikaudu 30% kogu Eestimaast, seal asub 45% Eesti metsadest. RMK on Eesti riigile kuuluva metsa ja teiste mitmekesiste looduskoosluste hoidja, kaitsja ja majandaja. RMK kasvatab metsa, hoiab loodusväärtusi, teenib riigile metsa majandades tulu, loob looduses liikumise võimalusi ja jagab loodusharidust.

Keskkonnaministeeriumi ees toimub pikett metsanduspoliitika vastu >>

281 tonni prügi

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) koristas enda hoole all olevast riigimetsast 2017. aastal 281 tonni prügi, mis läks maksma 92 000 eurot — võrreldes varasema aastaga tuli metsast ligi 35 tonni rohkem prügi koristada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu alguses.

RMK peametsaülema Andres Sepa sõnul ei näita riigimetsa toodava prügi kogus hoolimata laialdasest teavitus- ja selgitustööst vähenemise trendi.

"Milles on peamine põhjus, et olmejäätmeid vaatamata kohalike omavalitsuste korraldatud jäätmeveole endiselt metsa alla tuuakse, vajab veel täiendavat uurimist. Mööbli ja ehitusjäätmete utiliseerimine prügilates tundub inimestele ilmselt lihtsalt liiga kallis ja keeruline olevat," rääkis Sepp.

ÜRO Peaassamblee algatusel tähistati 21. märtsil rahvusvahelist metsapäeva, mille tähistamisega rõhutati kõigi metsade ja metsatüüpide tähtsust maailma ökoloogilise tasakaalu säilimiseks, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Eestimaa rohelised kahtlustavad valitsust ja metsatööstureid vandenõus >>

Eesti metsanduse uus arengukava koostatakse aastateks 2021.-2030. Meie metsanduse selle aja eesmärkide ja nende saavutamise teede paika panekul võetakse seejuures arvesse nii metsade sotsiaalseid, kultuurilisi, ökoloogilisi kui ka majanduslikke väärtusi.

Peamised teemad