19:12 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Eesti uudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
11262

Liitlaste poolt Süüria vastu teostatud raketirünnaku kiirustav toetamine tõestuseta süüdistuste põhjal tekitab Eesti Vabariigi välispoliitika iseseisvuse ja vastutustundlikkuse osas kahtlusi.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Vene Föderatsiooni saatkond Tallinnas taunis kiirustamist, millega Eesti Ameerika Ühendriikidele, Suurbritanniale ja Prantsusmaale peale nende 14. aprillil Süüria pihta väidetavalt Douma linnas toimunud keemiarünnaku vastuseks teostatud raketilööki toetust avaldas.

Sputnik Eesti toimetusse saabunud saatkonna avalduses on kirjas, et liitlaste poolt Süüria vastu teostatud raketirünnaku kiirustav toetamine tõestuseta süüdistuste põhjal tekitab Eesti Vabariigi välispoliitika iseseisvuse ja vastutustundlikkuse osas kahtlusi.

"Tõenäoliselt on Eesti võimudele kuulus "Euroopa solidaarsus" palju väärtuslikum, kui üldinimlikud normid ja rahvusvahelise õiguse põhimõtted ning ÜRO põhikiri, mida suveräänset riiki rünnates jõhkralt jalge alla tallati," teatab saatkond.

Lavrov: Douma keemiarünnaku korraldasid ühe riigi eriteenistused>>

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

"Tasuks meenutada, et need, kes õigustavad Süüria vastu suunatud agressiooni, on otsesed kaasosalised riigi humanitaarkatastroofi süvendamises, mille mõningad tagajärjed terrorismi leviku ja põgenikevoolu tekitamise näol on juba Euroopas tuntavad," kirjutab saatkond.

Eesti Vabariigi Välisministeerium tegi 14. aprillil avalduse seoses olukorraga Süürias, kus mõistis hukka keemiarelva kasutamise mistahes asjaoludel.

"Eesti mõistab teravalt hukka keemiarelva kasutamise Süüria režiimi poolt, sealhulgas 7. aprillil 2018 Doumas, ja kutsub üles selle korraldajad vastutusele võtma. Väljendame kahetsust, et ÜRO Julgeolekunõukogu ei ole seni suutnud jõuda üksmeelele, kuidas lõpetada keemiarelva kasutamine Süürias," seisab välisministeeriumi avalduses.

Ministeeriumi sõnul anti 14. aprillil USA, Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa poolt ette võetud sammude näol kohane ja proportsionaalne vastus keemiarelva korduvale kasutamisele Süüria režiimi poolt Süüria rahva vastu ning rahvusvaheline kogukond peab üheskoos järjekindlalt tegutsema, et selliste relvade kasutamise lõpetada.

"Välisministeerium kinnitab Eesti toetust ÜRO poolt juhitud jõupingutustele saavutada Süüria konfliktile püsiv poliitiline lahendus kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2254 (2015) ja Genfi kommünikeega (2012) ning kutsub kõiki ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeid täitma oma kohustusi selles osas," seisab välisministeerium avalduses.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt>>

USA, Ühendkuningriik ja Prantsusmaa ründasid Süüria territooriumi laupäeva, 14. aprilli hommikul.

Süüria Kindralstaatabist täpsustati, et lääneriigid tulistasid sõjaliste ja tsiviilobjektide suunas umbes 110 raketti, kannatada sai kolm inimest. Suurem osa rakettidest õnnestus Süüria õhutõrjel alla tulistada.

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas, et Lääneriikide sihtmärkideks osutusid nii sõjalised- kui ka tsiviilobjektid.

Kommenteerides Ameerika ja tema liitlaste rünnakut Süüria vastu, ütles Venemaa riigipea Vladimir Putin, et Washington on vastutav ka veresaunade eest endises Jugoslaavias, Iraagis ja Liibüas.

Vene suursaadik USA-s: rünnak Süüria vastu ei jää Venemaa poolt vastuseta>>

"Ajalugu paneb kõik paika ning on juba asetanud Washingtoni õlgadele vastutuse Jugoslaavias, Iraagis ja Liibüas kordasaadetu eest," on kirjas Kremli veebilehel avaldatud presidendi Putini seisukohavõtus.

USA alustas rünnakuid Süüria vastu>>

Venemaa riigipea rõhutas, et sõjaline löök anti ilma ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonita ja ÜRO põhikirja rikkudas. Ta nimetas toimunut "terrorismivastase võitluse eesliinil oleva suveräänse riigi vastu toime pandud agressiooniaktiks".

"Oma tegevusega põhjustas USA… kannatusi tsiviilelanikkonnale, mahitades sellega sisuliselt terroriste," rõhutas president.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
raketilöök, ÜRO, saatkond, Vladimir Putin, Eesti, Venemaa, Süüria

Peamised teemad