15:54 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
46 0 0

Riigihaldusminister Jaak Aab jäi märtsi keskel politseile vahele alkoholi tarvitamise jääknähtudega auto juhtimisel ning teatas ametist tagasi astumisest. Aab esitas peaministrile tagasiastumispalve teisipäeval, 17. aprillil.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Aabi otus on riigimehelik, kinnitas peaminister Jüri Ratas ja tunnustas teda ministrina tehtud väga hea töö eest., vahendas Pealinn viitega BNS-le.

"Olen alati lähtunud põhimõttest, et väiksemagi kahtluse korral tuleb alkoholi tarvitamisele järgnenud hommikul autorooli istumist vältida. Paraku usaldasin ma 11. märtsi keskpäeval Tartust koju sõitma asudes oma head enesetunnet, mis hiljem osutus ekslikuks. Tagantjärele tarkusena oli tegemist kahekordse veaga, sest ületasin lubatud kiirust sõites 50km/h alas 73km/h," rääkis Aab.

Sõidukijuhtide teadlikkus alkoholi toime kohta on madal >>

Ühtlasi tuvastas politsei tal alkoholi tarvitamise tunnused ehk nii-öelda jääknähud. "Minu väljahingatavas õhus tuvastati alkoholisisaldus 0,14 milligrammi liitris, mis tähendab 0,28 promilli veres."

"Kahetsen juhtunut väga sügavalt ning ma ei püüa ennast kuidagi õigustada. Olen oma raske õppetunni saanud ning kutsun kõiki autojuhte vähimagi kahtluse korral mitte rooli istuma. Alkoholi tarvitamise tunnustega rooli istumine on vastutustundetu kõigi kaasliiklejate suhtes ning sellisele käitumisele puudub igasugune vabandus."

Alkoholi liigtarvitamist märgatakse liiga hilja, illustratiivne foto
© REUTERS / Michaela Rehle

Aab avalikustas juhtunu nüüd, kuna talle tehti eelmise nädala alguses teatavaks väärteomenetluse otsus, mille alusel määrati karistuseks üks kuu juhtimisõiguse peatamist.

"Ma ei vaidlusta otsust, vaid tunnistan oma süüd. Ma ei avalikustanud juhtunut samal hetkel, sest ei soovinud oma käitumisega varju heita riigi eelarvestrateegia aruteludele. Samuti on mul kahju, et paratamatult toob see kaasa mainekahju valitsusele ja minu koduerakonnal," sõnas Aab.

"Vabandan Eesti inimeste ja oma ametikaaslaste ees. Tänan valitsust hea koostöö ning tugeva meeskonnavaimu eest – ühiselt sai Eesti jaoks väga palju olulisi küsimusi lahendatud. Olen rahul, et haldusterritoriaalne reform sai edukalt lõpuni viidud, algatasime töökohtade maakondadesse viimise ning riigi eelarvestrateegia arutelude käigus said kinnituse nii riigimajade programm kui ka regionaalprogrammide käivitamine Ida-Virumaal ja Kagu-Eestis," sõnas minister.

Karm alkopoliitika annab tulemusi >>

Aab lisas, et teavitas peaministrit oma otsusest ametist lahkuda laupäeval ning vestles sel teemal esmaspäeval erakonnakaaslastega.

"Võtsin riigihalduse ministri Jaak Aabi tagasiastumisavalduse vastu väga raske südamega," teatas peaminister Jüri Ratas sotsiaalmeedias. "Paraku pole siin teist valikut. Taoline teguviis ei ole lubatav ühelegi sõidukijuhile. Minister Jaak Aab on teinud juhtunust tõsised järeldused, mida näitab tema riigimehelik otsus ametist lahkuda."

Ühtlasi on see oluline sõnum kõigile liiklejatele, paneb Ratas südamele. "Vähemagi kahtluse korral tuleb enne rooli istumist alkomeetri abil veenduda, et eelmisel õhtul tarvitatud alkohol on organismist väljunud."

"Soovin Jaak Aabi riigihalduse ministrina tehtud väga hea töö eest südamest tunnustada. Ta juhtis oma valdkonda suurte reformide ajal silmapaistva põhjalikkuse ning asjatundlikkusega. Jaak Aab oli kogu valitsusele suureks toeks mitte ainult oma valitsemisalas, vaid panustas endise sotsiaalministrina tugevalt ka tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonnas."

Ratas lisas, et lähinädalatel esitab uue kandidaadi riigihalduse ministri ametikohale kõigepealt Keskerakonna juhatusele ning seejärel avalikkusele.

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski teatas ka erakonna volikogul, et keskendub valimiste eel sajaprotsendiliselt erakonnale ning paneb seetõttu pärast eelarvestrateegia läbirääkimisi tervise- ja tööministri ameti maha ning siirdub riigikokku sotside fraktsiooni juhiks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu alguses.

Valitsus uuendab strateegiat igal kevadel, täpsustades kolme eelseisva aasta kavasid ning täiendades neid vähemalt ühe aasta võrra. See annab võimaluse kohandada riigi rahalisi plaane vastavalt muutustele majanduses, riigi rahanduses ja ministeeriumite valitsemisalades.

Valitsus leppis kokku riigi eelarvestrateegia põhijoontes >>

Eelarvestrateegia alusel jätkavad ministeeriumid järgmise aasta riigieelarve eelnõu koostamist, mida arutatakse valitsuskabineti nõupidamistel sügisel. Siis selguvad ka järgmise aasta konkreetsed kulud ja tulud.

Tagid:
juhtimisõigus, väärteomenetlus, minister, tagasiastumine, autojuht, alkohol, riigihaldus, Jaak Aab, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad