04:12 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Kevadel lähevad inimesed rohkem loodusesse – algavad põllutööd, aiatööd, nende tööde käigus leitakse sageli II maailmasõjast jäänud lõhkekehasid

Lõhkekeha leiust tuleb kohe teada anda

© Sputnik / Евгений Одиноков
Eesti uudised
lühendatud link
2520

Kevad on käes. Inimesed lähevad aeda, metsa, rohkem loodusesse – algavad põllutööd, aiatööd, nende tööde käigus leitakse sageli II maailmasõjast jäänud lõhkekehasid.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Igal aastal avastatakse Eestist keskmiselt 3500 lõhkekeha. Ida-Eesti pommigrupi demineerijad on sel aastal saanud enam kui 25 väljakutset. Kahjutuks on tehtud 53 lõhkekeha. Eelmisel aastal oli meie regioonis 193 sündmust, tehti kahjutuks 900 lõkekeha, teatab Ida päästekeskus.

Päästeamet tuletab meelde, et leitud lõhkekehast tuleb kohe teada anda numbril 112. Kui vähegi võimalik, võiks leidja jääda demineerijaid leiukoha juurde ootama, kui see pole võimalik, tuleb leiukoht üles märkida ja tähistada. Üks võimalus teha seda on nutitelefoni abil. Tänapäeva nutitelefonid võimaldavad võtta GPS-koordinaate, mida siis võikski teha ja edastada need Häirekeskusele.

Mereväe ja päästeameti tuukrid otsivad Karujärvest lõhkekehi>>

Ida-Eesti pommigrupi peademineerija Ragnar Reiljan annab teada, et need lõhkekehad on väga ohtlikud. Lõhkekehad on ehitatud selleks, et tappa, vigastada või tekitada suuri purustusi.

"Nad kindlasti töötavad, kuna nad ei ole liiga vanad. Isegi kui te ei ole kindel, kas see on lõhkekeha või miski muu, või mingi asi on teie arvates kahtlane, kindlasti helistage hädaabi numbrile 112!," — kutsub demineerija inimesi üles käituma õigesti.

Soodne ilm on alanud varasügisel õnnistanud kõiki metsaandide austajaid.
© Фото : Анатолий Тарасов

Ragnar Reiljan juhib tähelepanu sellele, mida inimene ei tohi teha avastades kahtlase eseme. Kahtlast eset ei tohi liigutada ega kaasa võtta, et kellegile näitama minna! Ei tohi edasi kaevata, välja tõsta, midagi rohkem uurima hakata. Teine asi mida teha – hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse. Ja siis helistage häirekeskusele ja täitke saadud juhiseid!

Päästeamet hoiatab: ära puutu pommi!>>

Peademineerija rõhutab seda, et keegi ei naera ega karista teid, kui see ei olnud lõkekeha.

"Te ei peagi teadma, kui te ise nii arvate, et see on imelik teie jaoks, helistage 112. Parem üle reageerida!" — hoiatab peademineerija.

Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Peamised lõhkekehad mida Eestist leitakse on padrunid, miinipilduja miinid, käsigranaadid ning mürsud. Samas on leitud ka mitmeid lennukipomme ja lõhkeainet.

Tagid:
lõhkekeha, pommigrupp, Päästeamet, demineerija, Eesti

Peamised teemad