09:24 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
Relvastus (196)
64 0 0

Politsei on saanud kätte esimesed elektrišokirelvad, instruktorite koolitused algavad mai keskel.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Politsei- ja piirivalveameti eriettevalmistuse juhtivinstruktor Hannes Haav ütles BNS-ile, et esimese hankelepinguga soetatud taserid koos moonaga on jõudnud kohale ning lähiajal saabuvad ka kabuurid, vahendas Pealinn.

Politsei alustab mai keskpaigas instruktorite ning seejärel reageerivate jõudude koolitamisega. Koolitused kestavad olenevalt puhkustest ja graafikutest tõenäoliselt suvekuude lõpuni.

Politsei- ja piirivalveamet allkirjastas veebruari keskel lepingu 35 Taser X2 tüüpi elektrišokirelva ehk taseri ostmiseks. Relvade tarneaeg on kolm kuud. Hankelepingu maht oli 191 225 eurot ning selle summa ulatuses tellitakse lisaks relvadele ka kabuurid, patareid, lasukomplektid teenistuseks ja koolitusteks ning muud vajalikud tarvikud.

Tulistamine Vabaduse väljakul >>

Ameti kehtestatud elektrišokirelva standardi kohaselt peab relvadel olema kaks lasersihikut. Hangitavad relvad on kahelasulised ehk neile saab korraga kinnitada kaks padrunit. Kahelasuline relv on parem olukorras, kus esimese padruni üks või mõlemad nooled ründajat ei taba, selgitas pressiesindaja. Iga elektrišokirelvast tehtav lask kantakse automaatselt relvas olevasse elektroonilisse logisse, kuhu läheb kirja laskude toimumisaeg ja kestus.

Samuti võimaldab hangitav relv erinevalt teistest elektrišokirelvadest teha sädemetesti nii, et padrunid on juba relva küljes. Tegemist on lasueelse hoiatusega, kus ründaja näeb elektrišokirelva sinist elektrisädet ning saab veel viimase võimaluse rünne lõpetada.

Seaduste kohaselt võib seda kasutada tulirelva asemel olukordades, kus inimelu on ründe tõttu ohus. Elektrišokirelvad on kasutusel ka vanglateenistuses, kus neid võib kasutada ka gaasi või nuia asemel.

Tallinnas Vabaduse väljakul tulistas politsei 31. oktoobri ennelõunal teenistusrelvast kahe noaga vehkinud paljajalu liikunud meest. Kiirabi toimetas mehe haiglasse, kus ta suri raskete vigastuste tõttu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Väga kurb ja traagiline juhtum, mis peaks juhtima vajadusele ka politsei käitumise normatiivid uuesti läbi arutada," rääkis psühhiaater Jüri Ennet, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega Pealinnale möödunud aasta novembris. "Probleem on mitmekihiline, sest püstoli kasutamine rahvarohkes kohas ka politsei poolt peaks olema väga erandlik nähtus. Rikošetiga võib kuul tabada ka tavakodanikke."

Rooda: noaga meest polnud vaja maha lasta>>

Kui inimene on psüühiliselt haige või narkouimas, võiks Enneti hinnangul uurida ka teisi meetodeid tema rajalt maha võtmiseks. "Politseil peaks olema vastav väljaõpe ja varustus, mis võimaldaks inimese tulistamata võitlusvõimetuks teha, näiteks spetsiaalsed nuiad. Mõtlema paneb see, et kui inimene vigastusse sureb, kas siis politsei tulistamisosavus ikka on tasemel," rääkis Ennet.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
koolitamine, taser, elektrišokirelv, politsei, PPA, Hannes Haav, Eesti

Peamised teemad