14:35 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Illustreeriv foto

Mida Eestis internetihiidude manipulatsioonidest arvatakse

© Sputnik / Natalia Seliverstova
Eesti uudised
lühendatud link
23 0 0

Paralleelselt USA-s ja Euroopa riikides korraldatud küsitlusele Google´i ja Facebooki võimalike manipulatsioonide kohta uuris Sputnik Eesti, mida arvavad sel teemal nende veebiressursside kõige erinevamad kasutajad Eestis.

TALLINN, 19. aprill— Sputnik. Projekti Sputnik.Arvamused raames korraldas ettevõte Ifop infoagentuuri ja raadiojaama Sputnik jaoks USA, Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa ja Suurbritannia elanike küsitluse võimalike algoritmide kasutamise asjus Google´i, Facebooki ja teiste internetihiidude poolt teabe manipuleerimiseks poliitilistel eesmärkidel.

Sputnik Eesti sai omakorda antud küsimuses teada mõnede tuntud eestimaalaste arvamuse, kelle ametialane või ühiskondlik tegevus on tihedalt seotud interneti ja sotsiaalvõrgustikega.

Kõik nagu Marxil

Ettevõtte Materosava Engineering juhtiv IT-konsultant (CTO, Chief Technology Oficer) Igor Matrossov ütles Sputnik Eestile, et põhimõtteliselt ei näe ta Google´i, Facebooki ja teiste internetihiidude poolt info manipuleerimiseks algoritmide kasutamises midagi imelikku.

Ameeriklased ja eurooplased arvavad, et Google ja Facebook manipuleerivad infoga>>

"Klassikalises poliitökonoomias on kaks põhiteesi. Esimene kõlab nii, et poliitika on majanduse kõrgeim ilming, teine aga räägib sellest, et pole olemas niisugust kuritegu, millele kapitalist 300-protsendilise kasumi nimel välja ei läheks," tõi Matrossov esile marksistliku teaduse alustõed.

Tema arvates on manipulatsioonid antud juhul endastmõistetavad, kuna reklaam, mille pealt Google ja Facebook raha teenivad, on juba iseenesest üheks teadvuse manipuleerimise mehhanismiks.

"Vastavalt sellele kasutatakse neid tehnoloogilisi platvorme ülima tõenäosusega oma majanduslike huvide edendamiseks kasutajate teadvuse manipuleerimise läbi. Liidame sellele mainitud esimese ja teise teesid ning jõuame järeldusele, et jah, manipulatsioon avaliku arvamusega leiab tõesti aset," jätkas ta loogikaga oma mõtet.

Ohtu ei kätke asjatundja sõnul mitte manipuleerimise tehnikad iseenesest, vaid ühiskondlik hoiak, mis sedasorti manipulatsioonid hõlpsasti omaks võtab ja allub nendele.

Zuckerberg vabandab USA kongressi ees>>

Kasutajatele kaelamääritud uudistevood

Ühiskonna- ja poliitikategelane Rodion Denissov tunnistas Sputnik Eestile, et oma isiklikku kogemust pidi sellesama Facebookiga suheldes on ta oma kontol suhtlusvõrgustikus korduvalt tähele pannud, et teatud kindlatel ajaperioodidel hakkab Facebooki uudisteribal kulgema üht või teist laadi infovoog.

"Ühel ajal hakkasid mu Facebooki seinale ilmuma uudised, mis lähtusid Venemaa opositsioonist. Seejärel BBC-lt või veel kelleltki. Nähtavasti sõeluvad need algoritmid kuidagiviisi välja just need uudised, mida Facebook peab tingimata ühel või teisel hetkel edastama," jagas ta oma tähelepanekuid.

Kaubandus kasutajate eelistustega

Eesti tuntud majandusteadlane Leonid Tsingisser kasutab samuti sageli nii ametialasteks kui isiklikuks tarbeks suhtlusvõrgustikku Facebook ja otsingumootorit Google. Tema meelest ei manipuleeri mainitud ettevõtted sedavõrd ise ühiskonna hoiakute ja meeleoludega, kuivõrd "vaheltkauplevad" neile loomulikul moel kogunenud teavet, seda nimelt kasutajate eelistuste ja partnerite käitumismallide kohaselt.

"Samas tuleb märkida, et sugugi kõik huvilised selles big data struktuuris ei ole nõus selle eest maksma, mõnedele neist, näiteks võimuga seotuile, piisab lihtsalt pealepressimisest," teatas ta Sputnik Eestile.

Mida arvavad eurooplased ja ameeriklased

Nagu teatas varem Sputnik Eesti on enamik Saksamaa (68%), USA (60%), Itaalia (60%), Prantsusmaa (57%) ja Suurbritannia (54%) elanikest arvamusel, et Google, Facebook ja teised internetigigandid kasutavad algoritme info manipuleerimiseks poliitilistel eesmärkidel.

Nende osakaal, kes arvavad, et Google"i, Facebooki ja teiste suurfirmade poolt edastatav info on objektiivne ja eelarvamustevaba on oluliselt väiksem — vaid 11% prantslastest ja sakslastest, 13% brittidest, 15% itaallastest ja 16% ameeriklastest jagab sellist arvamust. Vastamisega jäid jänni 21% sakslastest, 24% ameeriklastest, 25% itaallastest, 32% prantslastest ja 33% brittidest.

Kas Google ja Facebook manipuleerivad infoga kellegi poliitilistes huvides?
Kas Google ja Facebook manipuleerivad infoga kellegi poliitilistes huvides?
Tagid:
Google, Facebook, Eesti

Peamised teemad