20:26 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
16151

Sputnik Eesti edastas 23. aprillil Eesti Pressinõukogusse kaebuse mitme kohaliku veebiportaali peale, kes on avaldanud tema kohta väärinfot.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. Esitatud kaebused kätkevad endas palvet anda pädev hinnang artiklitele, mis ilmusid portaali ERR eestikeelses versioonis, Õhtulehes ja Postimehe paber- ning veebiväljaandes.

Mainitud väljaanded levitasid 15. märtsil 2018. aastal tegelikkusele mittevastavat infot sellest, et portaal Sputnik Eesti on alustanud "propagandakampaaniat", mis olevat suunatud Eesti kaitseväe mustamisele. Kõnealuse kirjutise kõrval sisaldavad eestikeelsed meediaväljaanded väiteid, et Sputnik Eesti provotseerib "lõhet" Eestis elavate inimeste vahel ja "õhutab rahvustevahelist vaenu".

Kuidas Eesti kaitsejõud ja meediaväljaanded libauudise tekitasid >>

Tegelikult püüdis Sputnik Eesti talle laekunud infot ainult kontrollida. Sputnik Eesti toimetusele räägiti väidetavalt asetleidnud mittepõlisrahvusest sõdurite diskrimineerimisest Eesti Kaitsejõudude Kuperjanovi jalaväepataljoni teises jalaväebrigaadis.

Samuti teatas allikas ametlikust versioonist erinevast selgitusest vahejuhtumi kohta, kus ajateenijast sõdur sai kuulihaava enesele ise jalga tulistades.

Sputnik Eesti saatis kaitseministeeriumile küsimused eesmärgiga saada laekunud infole kinnitust või kummutust.

Ministeerium järelepärimisele ei vastanud, see-eest saatis ministeeriumi pressiteenistus need küsimused koos omapoolsete spekulatsioonidega laiali teistele infoportaalidele, kes omakorda süüdistasid Sputnikut propagandakampaanias Eesti kaitseväe vastu.

Samas ei avaldatud portalis Sputnik Eesti selleteemalist artiklit ei 15. märtsil ega teistelgi päevadel. Lisaks ei olnud Sputnik Eestil kavatsustki mingisugust "propagandakampaaniat" alustada.

Sputniku hinnangul rikkusid ülalnimetatud väljaanded mitut Eesti ajakirjanduseetika koodeksi sätet. Ajakirjanikul ja ajakirjandusorganisatsioonil tuleb hea seista selle eest, et mitte lubada ebatäpse, moonutatud või väära teabe ilmumist.

Toimetus peab kontrollima, seda ennekõike kriitiliste lugude puhul, andmete tõesust ja teabeallikate usaldusväärsust. Isegi neil juhtudel, kui avaldatava või levitatava loo autoriks ei ole toimetuse töötaja, kontrollib toimetus oluliste faktide tõelevastavust.

Konfliktiolukordade puhul on ajakirjanik kohustatud kõik konflikti osapooled ära kuulama. Sputnik Eesti poole ei pöördunud keegi, portaal jäeti ilma võimalusest väljendada oma seisukohti, mis lõpptulemusena viis eksliku info levitamiseni ja portaali süüdistamiseni.

Meedialahingud >>

Pressinõukogu tegevsekretär teatas, et kaebused on võetud menetlusse. Rahvusringhäälingu (mille koosseis kuulub ERR – toim.) kohta esitatud kaebus on edastatud ajakirjanduseetika nõunikule. Oma otsuse peab ta ise Sputnik Eestile teada andma. Aga kui see otsus portaali juhtkonda ei rahulda, teeb oma otsuse Pressinõukogu.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedialahingud, libauudis, ajakirjandus, konflikt, Õhtuleht, kaitseväe peastaap, Pressinõukogu, Sputnik Eesti, Eesti

Peamised teemad