15:25 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Eesti uudised
lühendatud link
5302

Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel panna Patarei merekindlus enampakkumisele, uuel omanikul tuleb see kuue aasta jooksul renoveerida ning rajada mereäärne promenaad.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. Riigi Kinnisvara AS (RKAS) on välja töötanud Patarei kinnistute müügitingimused, millega tagatakse avaliku huvi kaitse hoonekompleksi erastamisel ja arendamisel, vahendas Pealinn Rahandusministeeriumi teadet.

Kultuurikomisjon arutab Patarei merekindluse tulevikku >>

Kehtestatud detailplaneeringu kohaselt on kinnistutele kavandatavatel hoonetel elu-, ühiskondlik ja ärifunktsioon, tagades piirkonnale ööpäevaringse kasutuse. Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul läheb kogu kompleksi renoveerimine uuele omanikule maksma suurusjärgus 70-80 miljonit eurot.

Ratas ja Aab külastasid Patarei hoonetekompleksi
© Foto : Jürgen Randma (Riigikantselei)

"Edasiste arendustegevuste käigus selgub täpsemalt, millised funktsioonid tulevikus Patareil saavad olema. Olgu selleks muuseum, hotell või restoran – kõik need toetavad piirkonna tärkamist elule. Üsna kindlalt võib öelda, et olukord on muutumas paremaks. Ala hakkab tulevikus olema külastajatele avatud, välja ehitatakse teedevõrk ja rannapromenaad. Meie üheks põhimõtteliseks tingimuseks on, et piirdeaedu ei ehitata. Teeme piirkonna korda ja avame selle linnarahvale," ütles Aab.

RKAS on aktiivselt tegelenud piirkonda toetava terviklahenduse väljatöötamisega. Koostöös Tallinna linnaga lahendati ligipääsutee küsimus ning ehitati valmis Kalaranna tänav. See parandas oluliselt kogu piirkonna ligipääsetavust ning tõstis kinnisvara kasutusperspektiivi.

Patarei merekindlust pole mõtet müüa >>

"Patarei hoonekompleks on Eesti üks võimsamaid ehitis- ja ajaloomälestisi, millele teemakohase rakenduse leidmist on arutatud juba ligi 20 aastat. Oma ettepanekud on esitanud ka erinevad muuseumid. Valitsus otsustas, et ühte tiiba tuleb kommunismikuritegude muuseum ning kohustas justiitsministeeriumi sõlmima RKAS-iga üürilepingu," ütles Aab.

"Huvi on tundnud näiteks ka Eesti Sõjamuuseum ja mitmed teised. Ega lõplikult ei ole ükski idee laualt maas. Läbirääkimisi tuleb jätkata ja tulevikus võiks Patareis kindlasti pinda leida ka teistele muuseumidele," lisas minister.

Merekindluse kompleksi uuel omanikul tuleb see kuue aasta jooksul renoveerida ning rajada mereäärne promenaad.

Möödunud aasta lõpus käis Tallinnas Patarei merekindlust vaatamas mainekas briti produtsent David Puttnam, et vändata siin osa oma uuest filmist. Tegemist on märgilise sündmusega juba sellepärast, et Eesti vastu tunneb huvi sedavõrd suure haardega filmitootja, vahendas Sputnik Eesti.

David Puttnam on maailma filmitööstuse üks mainekamaid nimesid, tema toodetud filmide hulka kuuluvad vangladraama "Midnight Express", Kambodža punarežiimi kuritegudest rääkiv "Killing Fields" ja spordifilm "Chariots of Fire", mis on talle toonud ka Ameerika Filmiakadeemia auhinna.

Patarei vangla sobib Briti filmivõteteks >>

Tallinnas plaanib Suurbritannia Lordide Koja auliige vändata osa oma uuest projektist, mis räägib Venemaal vangistatud Greenpeace'i aktivistidest. David Puttnam ütles, et Patarei merekindlus näeb välja ja tundub täpselt sellise kohana, mida ta otsib.

Patarei merekindlus

Tallinna Patarei kindlus on stiilipuhtana säilinud klassitsistlik kaitserajatis, mis kuulub Euroopa ehituspärandisse. Ühtlasi on Patarei näol tegemist kommunismi ning natsismi ohvrite mälestusmärgiga ning Eesti Vabariigi märtrite vastupanu võimsa sümboliga, seisab merekindluse veebilehel.

Patarei ehitati Vene keiser Nikolai I korraldusel kindlusehitisena, ametliku nimega Kaitsekasarm. Kindlustuse kompleks valmis 1840. aastal, ent muutunud sõjapidamise strateegia tõttu ei kasutatud seda kordagi sihipäraselt. Kuni Vene tsaarivõimu kokkuvarisemiseni kasutati Patareid kasarmuna.

Aastatel 1920-2002 tegutses Patareis erinevate riigikorda ajal vangla. Kompleksi põhiosa on alates 13. maist 1997 Eesti Vabariigi kultuurimälestis.

Tänasel päeval haldab Patareid Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ning kindluse kompleksis tegutseb Vanglamuuseum. Patareid on võimalik külastada nii iseseisvalt kui giidi saatel.

Tagid:
erastamine, promenaad, renoveerimine, kultuur, majandus, enampakkumine, merekindlus, Patarei, Jaak Aab, Tallinn, Eesti

Peamised teemad