10:42 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
5910

Maailm liigub selles suunas, et tasuta ühistransporti on 5-10 aasta pärast rohkem, mitte vähem, tõdes Tallinnas tasuta ühistranspordisüsteemi käivitanud Tallinna linnapea Taavi Aas.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. "Kui Tallinnas tasuta ühistranspordi teemaga alustasime, pidasid kõik seda ilmvõimatuks ja räägiti aina sellest, kuidas kogu süsteem kukub kokku. Reaalsus on vastupidine, tasuta ühistransport Tallinnas on end igati õigustanud ja Tallinna kogemus näitab, et üleminek tasuta transpordile on andnud võimaluse säilitada ja isegi suurendada investeeringuid," vahendas Tallinna linnavalitsus Aasa sõnu.

Tallinna tasuta ühistransport tähistas esimest juubelit >>

"Kutsun ka teisi omavalitsusi, maakondlikke ühistranspordikeskusi valima oma elanikele tasuta sõiduvõimalus, riik on andnud selleks kõik võimalused," sõnas Aas.

Kiirtrammiprojekti peainsener Eduard Šergalin
© Sputnik / Андрей Петров

Eesti linnade ja valdade liidu juht, linnapea Aas tõdes, et tasuta ühistransporti on kasutatud ja kaalutud mitmetes linnades, kuid mitte ainult. "On mitmeid näiteid regioonipõhistest tasuta ühistranspordi lahendustest, näiteks Põhja-Prantsusmaa sadamalinnas Dunkerque´s pole tasuta ühistransport mitte üksnes linnas, vaid ka ümbritsevas maakonnas," sõnas Aas.

Aas toonitas, et tasuta transport on Eesti tingimustes sotsiaalne meede, mis jätab raha rohkem kätte esmajoones neile, kelle sissetulekud väiksemad.

Tallinna tasuta ühistransport tekitab probleeme Harjumaal >>

"Samas on Eestis ka pealinnast kaugemal elamine sisuliselt faktor, mis paneb inimese mitmeti raskemasse olukorda," tõdes ta. "Tööjõu mobiilsuse tagamise puhul on oluline, et inimesed ei loobuks tööd otsimast kaugemal, sest sõit ei tasu ära."

Kultuurikatlas toimub 10. mail Euroopa Rohelise Nädala programmi raames rahvusvaheline konverents "Tasuta ühistransport kõigile. Unistus ja tegelikkus".

Tasuta ühistranspordi juubelikonverents toob taas Tallinnasse teemast huvitatud poliitikuid, uurijaid ja kodanikuühendusi Prantsusmaalt, Poolast, Saksamaalt, Itaaliast, Rootsist, Leedust ja Brasiiliast. Lisaks nende maade tasuta ühistranspordi hetkeseisu ja visioonide arutelule on konverentsi teemaks ka Eesti maakonnaliinidel tasuta sõiduvõimaluse andmine.

Juba viiendat aastat saavad kõik rahvastikuregistris tallinlasena arvel olevad inimesed linna ühistransporti ja linna piires ka elektrironge tasuta kasutada, vahendas Sputnik Eesti aasta alguses.

Viie aasta jooksul investeeriti Tallinna ühistranspordi arendamisse kokku 200 miljonit eurot. "Rahulolu-uuringu andmeil andsid eelmisel aastal linlased ühistranspordile keskmiseks hindeks 4,08," ütles linnapea Taavi Aas. "Enne tasuta ühistranspordile üleminekut oli keskmine hinne 3,73."

Aas: seda aastat võib nimetada ka ühistranspordi aastaks >>

Ühistransporti kasutas 2017. aastal 80% Tallinna elanikest ning 49% kasutajatest on hakanud viimastel aastatel ühistransporti rohkem või sagedamini kasutama.

Tagid:
rahvusvaheline, konverents, ühiskond, ühistransport, transport, tasuta, omavalitsus, linnavalitsus, Taavi Aas, Tallinn, Eesti

Peamised teemad