17:05 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Eesti uudised
lühendatud link
10310

Kaitsevägi ja Kaitseressursside Amet saavad seaduse muutmisel hakata kohtult taotlema mootorsõiduki juhtimise õiguse, väikelaeva ja jeti juhtimise õiguse, relvaloa, relva soetamisloa, kalastuskaardi ning jahipidamisõiguse kehtivuse või väljastamise peatamist.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Toomas Paur ütles, et kavandatav seadusemuudatus annab võimaluse piirata ajateenistusest ja õppekogunemisest täitmisest kõrvalehoidjatele väljastatud õiguste ja lubade kehtivust või taotlemist, vahendas Pealinn.

Valitsus muutis kaitseväelaste tervisenõudeid >>

"Möödunud aasta esimese kümne kuu jättis aja- ja asendusteenistusse ilmumata 131 kutsealust, kelle suhtes Kaitseressursside Amet algatas väärteomenetluse," sõnas Paur.

Siil tugevdab Eesti ja Läti kaitsealast koostööd, illustreeriv foto
© Estonian Defence Forces

"Eesti riigikaitse ja kaitsevõime baseerub reservarmeel, mis moodustub ajateenistuses väljaõpetatud isikutest, kelle oskusi säilitatakse ja täiendatakse õppekogunemisel," ütles Paur.

"Põhiseaduse kohaselt on kõik kodanikud kohustatud osa võtma riigikaitsest. Usulistel või kõlbelistel põhjustel kaitseväeteenistusest keeldunud isik on kohustatud läbima asendusteenistuse," lisas Paur.

Tema sõnul tuleb lähtuvalt riigikaitse prioriteedist tõsta riigikaitsest osavõtvate isikute arvu ning vähendada kohustusest kõrvalehoidjate hulka.

"Möödunud aasta esimese kümne kuu jättis aja- ja asendusteenistusse ilmumata 131 kutsealust, kelle suhtes Kaitseressursside Amet algatas väärteomenetluse," sõnas Paur.

"Keskmine trahvimäär on 465 eurot ning kõige kõrgem trahvimäär on 1200 eurot, mida on määratud 7 korda. Samal perioodil on arstlikku komisjoni ilmumata jätmise eest KRA edastanud kohtutäiturile sissenõudmiseks 791 sunniraha nõuet," ütles Paur.

Lisaks kaitseväeteenistuse seaduse muudatusetele täiendatakse vastavas osas teisi seadusi, mis viidatud erinevate õiguste ja lubade taotlemise ning kehtivuse korda käsitlevad.

Hanso: ajateenistuse läbimine peab muutuma reegliks >>

Seejuures rakendatakse eelnimetatud meetmed vaid halduskohtu otsusel ja need on pigem erandiks, mida kasutatakse eelkõige ajateenistusest korduvalt kõrvalehoidjate suhtes, kelle osas pole muud seaduses ettenähtud meetmed nagu ettekirjutus, rahatrahv ja sunniraha tulemust andnud.

Riigikogu lõpetas kolmapäeval valitsuse algatatud kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu esimese lugemise.

Teadurid avaldasid kaitseväe ühendatud õppeasutustest, Tartu ülikoolist ja Tervise Arengu Instituudist 2016. aasta pilootuuringu tulemused ajateenijate hoiakute, tervise ja käitumise muutumisest ajateenistuse käigus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis.

"Uuringu põhjal on ajateenistuses kolmandik selliseid, kes on hästi motiveeritud, nende hoiakud on ajateenistust pooldavad ja nad on positiivselt meelestatud. Sellised ajateenijad on pigem nooremad," ütles Tartu ülikooli teadur Kairi Kasearu.

Tervise Arengu Instituudi teaduri doktor Leila Oja sõnul näitab uuring, et noorte enesehinnanguline tervis ajateenistuse jooksul paraneb.

Tsahkna: noorte meeste kehv tervis on müüt >>

"Üllatavaks võib pidada, et füüsiliselt raskeks pidas ajateenistust vaid 8% vastanutest, 43% vastas ajateenistuse lõppedes, et füüsiliselt oli see periood neile kerge või vähe füüsilist pingutust nõudev," ütles Oja.

Tagid:
kõrvalehoidmine, tervis, ajateenija, muudatus, seadus, Kaitseressursside Amet, kaitsevägi, Toomas Paur, Eesti

Peamised teemad