11:08 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Eesti uudised
lühendatud link
93 0 0

Siseminister Andres Anvelt esitas valitsuskabineti nõupidamisele otsustamiseks ettepanekud karistusseadustiku, välismaalaste seaduse ja riigihangete seaduse muutmiseks, et tõhustada meetmeid välismaalaste ebaseadusliku töötamise ennetamiseks ja tõkestamiseks.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Ühe illegaalse töötaja kohta kaotab riik aastas maksutulu ligi 3500 eurot ning viimastel aastatel on illegaalse tööjõu hulk mitmekordselt tõusnud, nentis siseminister Andres Anvelt ja lisas, et hetkel ulatuvad trahvid ühe illegaali kohta 3200 euroni, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Ministeerium muudaks ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamise kuriteoks >>

Riik plaanib mitmekordistada trahve, mida saab määrata illegaalset tööjõudu kasutavatele ettevõtetel, samuti viib riik sisse renditööjõu registri.

"Tahame trahvisummasid mitmekordistada, täna räägime kuni 32 000 eurost rikkuja kohta. See on oluline number, et ei tekiks ahvatlust inimesi ebaseaduslikult tööle võtta," ütles Anvelt.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Anvelti sõnul viibi Eestis erinevatel hinnangutel kuni 5000 ebaseaduslikku töötajat, kes jagunevad peamiselt kaheks. On need, kes viibivad Eestis viisavabalt seaduslikult, näiteks ukrainlased ja grusiinid, kuid on asunud ebaseaduslikult tööle. Ja teine grupp on need, kes on sisenenud riiki näiteks turismiviisaga, kuid on asunud ka tööle.

"Siin oleme jõuliselt liikunud edasi ning viisad on võimalik tühistada ja rikkujad riigist välja saata," ütles Anvelt, tuues esile, et ühe illegaalse töötaja kohta kaotab riik aastas maksutulu ligi 3500 eurot ning viimastel aastatel on illegaalse tööjõu hulk mitmekordselt tõusnud.

Anvelt tõdes, et praegused sanktsioonid illegaalse tööjõu kasutajatele on naeruväärsed ehk trahvid ulatuvad ühe illegaali kohta 3200 euroni. Tema sõnul on riigil plaanis mõjutada seadust eiravaid ettevõtjaid ka muude meetmetega, näiteks kui varasemalt määratud trahvid pole rikkujat mõjutanud, saaks edaspidi rakendada nii ettevõttele kui ka selle juhtidele muid majandustegevuse piiranguid.

"Tahame sisse viia ka kohustuse registreerida renditööjõudu, kes tulevad riigi põhimõtteliselt seaduslikult," ütles Anvelt. Selle eesmärk on saada ülevaade selle kohta, et renditööjõud ei ületaks töötamise ajalisi piire ning oleks side ka nende riikidega, kust renditööjõud tuleb.

Riigigümnaasiumi ehituselt avastati kuus illegaalset Ukraina töölist >>

Ebaseaduslikult töötanud välismaalaste arv on võrreldes 2013 aastaga tõusnud 462 protsenti, kui 2013. aastal oli rikkumisi 68, siis 2017. aasta 382. Tööandjate suhtes menetletud väärteomenetluste arv on tõusnud 115 protsenti 39 juhtumilt 2013. aastal 84 juhtumini mullu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprilli lõpus.

Enim on ebaseaduslikult töötanud välismaalasi Ukrainast, kust tulnud töötajate puhul tuvastati mullu 242 rikkumist, järgnevad Valgevene 73 ja Moldova 16 juhtumiga.

2017. aasta üheteistkümne kuuga registreeriti Eestis 445 seadusliku aluseta töötamise juhtumit, 2016. aasta sama aja jooksul 180 ja 2015. aasta samal perioodil 129 juhtumit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riik soovib vähendada ebaseaduslikku töötamist, illustreeriv foto
© Sputnik / Константин Чалабов

2017. aastal kasutati rohkesti võimalust tuua töölisi Eestisse lühiajaliselt, lühiajaline töötamine registreeriti Politsei- ja Piirivalveametis 7560 juhul (2016. aastal 1782 ja 2015. aastal 1086 juhul).

Seda saab seadusest tulenevalt üldjuhul teha kuni 270-ks päevaks 365 päevase perioodi jooksul. Välismaalaste Eestis töötamise reeglid tulenevad välismaalaste seadusest.

Poolas leiti vabrik, kus töötasid orjad Ukrainast >>

Politsei- ja piirivalveameti töötajad kontrollisid märtsis kahte Raplamaal asuvat ehitusobjekti. Ühelt neist, Rapla riigigümnaasiumi ehituselt, avastati kuus seal seadusliku aluseta töötanud Ukraina kodanikku, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
tööandja, seadus, karistusmeetmed, trahv, illegaal, tööjõud, ebaseaduslik, siseministeerium, Andres Anvelt, Gruusia, Ukraina, Eesti

Peamised teemad