11:49 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Eesti uudised
lühendatud link
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (19)
6310

Konstantin Habenski film natside Sobibori koonduslaagri vangide edukast ülestõusust ei jätnud Eesti esmaettekande publikut ükskõikseks ja paljudel olid isegi pisarad silmis.

TALLINN, 5. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Film linastus Tallinna kinos "Kosmos" reedel, 4. mail. Esilinastusel viibisid paljud tuntud isikud, näiteks Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov, Brasiilia suursaadik Roberto Colin ja Eesti juudi kogukonna esimees Alla Jakobson.

Venemaa suursaatkond, nagu selgitas uudisteportaalile Sputnik Eesti saatkonna pressiesindaja Deniss Mosjukov, organiseeris kinoteatri hoones digitaalse näituse filmi tegemisest ja selle peategelase Aleksandr Petšorski, keda mängis filmi režissöör Konstantin Habenski, raskest saatusest.

Film "Sobibor" jutustab ajaloo ainsast õnnestunud ülestõusust natslikus surmalaagris >>

Lisaks sellele omandas Venemaa suursaatkond märkimisväärse koguse kinoseansi pääsmetest ja jaotas need veteraniorganisatsioonide esindajatele ja Eesti lapseealiste fašismivangide liidu liikmetele — inimestele, kes pidid isiklikult läbi elama "kõik hitlerliku vangilaagrisüsteemi jubedused", samuti noortele — kümme piletit jaotati Venemaal õppima hakkavatele tulevastele üliõpilastele.

Пресс-атташе Посольства Денис Мосюков на премьере фильма Собибор
© Sputnik / Денис Пастухов
Venemaa suursaatkonna pressiesindaja Deniss Mosjukov

"See on oluline film ja ma loodan, et see meeldib kõikidele nii ajaloolises, kui ka kunstilises mõttes. Lisaks sobitub film õnnestunult Suure Võidu tähistamise üldisesse konteksti," ütles Mosjukov enne esilinastust.

Detailset kirjeldust filmi Tallinna esmaesitlusest võite lugeda portaali venekeelsest osast.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on teatanud, põhineb näitleja ja lavastaja Konstantin Habenski linateos tõestisündinud sündmustel ning jutustab kogu Teise maailmasõja vältel ainsana 1943. aasta oktoobris aset leidnud õnnestunud ülestõusust natside Poolas Sobibori surmalaagris.

Filmi esilinastusel Washingtonis olid kohal diplomaadid, ühiskonnategelased ja sõjaveteranid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Vene mängufilmi "Sobibor", mis on pühendatud Teise maailmasõja ajal natslik surmalaagris korraldatud ülestõusule, oli tarvis näidata USA laiale vaatajaskonale, leiab Riigidepartemangu holokausti küsimuste erisaadik Thomas Yazdgerdi.

Riigidepartemang soovitab ameeriklastel vaadata Venemaa filmi "Sobibor" >>

Sellest teavitas RIA Novosti märkides, et filmi esilinastus toimus 1. mail Venemaa USA suursaatkonnas Washingtonis. Esilinastusele olid kutsutud Riigidepaetemangu, diplomaatiliste missioonide, sealhulgas Iisraeli suursaatkonna ning ühiskondlike organisatsioonide esindajad ja sõjaveteranid. Esilinastuseks Venemaa saatkonnas oli avatud näitus filmi aluseks olnud sündmustest pajatavatest foto- ja arhiividokumentidest.

Film "Soboibor" jõuab kinolinale meediaagentuuri Rossija Segodnja toetusel. Välismaal esindab meediagruppi rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (19)
Tagid:
surmalaager, Sobibor, esilinastus, ühiskond, mängufilm, ajalugu, võidupüha, 9. mai, Venemaa suursaatkond, Deniss Mosjukov, Aleksandr Petrov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad

 • Venemaa president Vladimir Putin ja Austria välisminister Karin Kneissl (punases mantlis)

  Putini nelja aasta tagune kohtumine Berlusconiga üksnes toonitab presidendi eelseisva Austria-külastuse erakordset iseloomu. Karin Kneisslit seob Venemaa presidendiga lühiajaline, hiljutine ja sugugi mitte ametlik tutvus.

  23
 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  58
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  26