15:48 21. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB73.0040
Kaitseminister Jüri Luik

Jaapani kaitseminister külastas esmakordselt Eestit

© Estonian Defence Forces
Eesti uudised
lühendatud link
1210

Kaitseminister Jüri Luik kohtus pühapäeval Tallinnas Jaapani kaitseminister Itsunori Onoderaga, et arutada kahe riigi vahelisi kaitsealaseid suhteid ja rahvusvahelise julgeolekuolukorra üle.

TALLINN, 6. mai — Sputnik. Kohtumise fookuses oli küberkoostöö edendamine Eesti ja Jaapani vahel. Onodera on esimene Jaapani kaitseminister, kes Eestit külastanud, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Georgia kaitseväe juhataja külastab Eestit >>

Luik ja Onodera tõdesid, et nii Eestis kui ka Jaapanis mõistetakse küberkaitse olulisust ning selles valdkonnas nähakse suuremat koostöö vajadust nii kahepoolselt kui ka NATO-s.

Eesti juhiloaga tohib alates aprillist Jaapanis sõita, illustreeriv foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Eesti ja Jaapani julgeoleku nägemus on sarnane, sest vaatamata kahe riigi omavahelisele kaugusele on sarnased ka meie julgeolekualased probleemid," ütles Luik. "Tänu mõlema riigi kõrgele tasemele infotehnoloogias ja küberkaitses saame olla üksteisele võrdväärseteks partneriteks."

Luik kutsus Jaapanit üles kasutama Eesti küberharjutusvälja ja arendama läbi õppuste koostööd. Eelmisel sügisel esitas Jaapan taotluse liitumaks NATO küberkaitsekoostöö keskusega Eestis.

Täna külastas minister Onodera keskust ka isiklikult. Lisaks kahepoolsele koostööle rääkisid kahe riigi kaitseministrid julgeolekuküsimustest, mis seotus Põhja-Korea, Venemaa ning Hiinaga ja arutasid Jaapani ning NATO koostöö teemal.

"Põhja-Korea tuumaprogrammi näol on tegu globaalse probleemiga ning sellele püsiva ning kontrollitava lahenduse leidmine on ülioluline ka Eesti jaoks," mainis Luik.

Õppus Siil 2018 >>

Ta tunnustas ka Jaapani tihedat koostööd NATO-ga ja tõi välja Jaapani suurt panust Afganistani relvajõudude toetamisse.

"Samuti on Jaapan liitunud sanktsioonidega Venemaa suunal ning toetanud Ukraina valitsust," lisas Luik.

Laupäeval külastas Itsunori Onodera Ämari lennubaasi, kus sai ülevaate Eesti õhuväest ning seal parasjagu toimunud õppusest Siil. Samuti tutvus minister Ämaril Prantsuse õhuturbe kontingendi tegevusega.

Lisaks Ämarile külastas Onodera ka suurõppuse Siil külaliste päeva miinisadamas. Jaapani kaitseminister tunnustas Eesti Kaitseliitu ja meie vabatahtlike riigikaitsjate soovi panustada oma riigi julgeolekusse.

Eesti ja Jaapan jagavad sarnaseid demokraatlike väärtusi, samuti kirge uute tehnoloogiate ja digilahenduste vastu, ütles president Kersti Kaljulaid kohtumisel Jaapani peaminister Shinzo Abega jaanuaris, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Euroopa-visiidile saabuv Jaapani peaminister Shinzo Abe külastas 12. jaanuaril Tallinna. "Kuigi oleme geograafiliselt kauged, oleme vaimult lähedal," täheldas president kohtumisel Abega.

Jaapani peaminister Shinzo Abe tuleb Tallinnasse visiidile >>

2019. aastal täitub 100 aastat Eesti ja Jaapani diplomaatiliste suhete sõlmimisest, Jaapan tunnustas Eesti Vabariiki 6. märtsil 1919, edastab presidendi kantselei.

Tagid:
IT, küberkoostöö, julgeolek, NATO Küberkaitsekoostöö Keskus, NATO, kaitseministeerium, Jüri Luik, Itsunori Onodera, Ämari, Jaapan, Eesti

Peamised teemad