07:33 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
3301

Poolesajast Tallinna vanalinna baarist õnnestus ilmseid joobetunnuseid näidelnud testostlejal alkoholi osta 32 asutuses, alaealise välimusega testostlejalt küsiti aga dokumenti vaid ühel korral, selgus Põhja prefektuuri ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbi viidud testostlemisest.

TALLINN, 7. mai — Sputnik. Testostlemine viidi läbi 57 Tallinna vanalinna lõbustusasutuses. Eesmärk oli kontrollida, kuivõrd järgivad baarid ja restoranid seadusesätteid, mis keelavad alkoholi müüa joobes inimestele ja alaealisele, selgus Põhja prefektuuri ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbi viidud testostlemisest, teatas Politsei- ja Piirivalvemamet (PPA).

TAI laiendab sõltuvusprobleemidega alaealiste ravivõimalusi >>

Selgete joobetunnustega inimestele alkoholi müümist kontrolliti 50 baaris ja ilmselgelt purjus olekut ning koordinatsioonihäireid teeselnud testostlejal ei õnnestunud alkoholi osta 18 korral – 10 korral takistas tema sisenemise turvatöötaja, 8 korral keeldus baaritöötaja talle müümisest. Dokumendi kontrollimiseks viidi läbi 36 testostu, kus ostjaks oli alaealise välimusega täiskasvanu. Temalt küsiti dokumenti ainult ühel korral.

Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul on küsimus teeninduskultuuri kujundamises ja kaupmeeste rollis: "Kaupmehe eesmärk on suurendada müüki, kuid seda tehes tuleb järgida ka seadust, mis sõnaselgelt keelab joobetunnustega inimesele alkoholi müümast. Paljude testostude puhul ei tekkinud müüja ja ostja vahel isegi silmsidet, et kontrollida tema vanust või joovet," rääkis Saarniit.

Saarniidu sõnul aitab vastutustundlik teeninduskultuur luua turvalisusust ning hoida inimeste elu ja tervist.

"Mida enam on inimene tarvitanud alkoholi, seda suurema tõenäosusega satub ta sekeldustesse või seab end ohtu liigeldes. Oleme juba aastaid teinud lõbustusasutustega koostööd, tõstmaks kaupmeeste teadlikkust ja vastutustunnet, et joobetunnustega inimesele alkoholi ei müüdaks. Testostud näitavad tegelikult, et see töö on vaikselt vilja kandmas. Samas selgus, et alaealistele on lõbustustasutustes alkohol endiselt lihtsasti kättesaadav."

TAI vanemspetsialisti Triin Soku sõnul on teenindajatel ja turvameestel oluline roll, et alkoholist põhjendatud õnnetusi, avariisid, avaliku korra rikkumisi ja vägivalda ära hoida.

Liiklusõnnetus Läänemaal: 17-aastane lubadeta juht oli joobes >>

"Alkoholi müügiga kaasneb vastutus kogukonna ees ja need baarid, kus purjus inimesele alkoholi müüakse, mõjutavad teisi vastutustundlikumaid müügikohti ning linna üldist mainet. Tunnustan kesklinna politseijaoskonda, kes on nii järjepidevalt teemaga tegelenud ning loodan, et see muutub järjepidevaks, tulemused paranevad ning on heaks eeskujuks kõikidele Eesti omavalitsustele," lisas Sokk.

Soku sõnul peaksid teenindajad märkama liigselt alkoholi tarbinud klienti ja pakkuma talle alkoholi asemel vett või kutsuma takso. "Nõnda paraneb baari õhustik, linnapildis esineb vähem vägivalda ning avalikus ruumis on turvalisem ja meeldivam liikuda. Samuti tunnevad end turvalisemalt lõbustusasutuse töötajad ning nende töökeskkond on meeldivam," lisas Sokk.

Ambitsioonikad sammud rahva tervise edendamisel >>

Testoste viidi läbi 2017. aastal novembrist detsembrini. Selleks võeti appi amatöörnäitlejad, kes etendasid joobetunnustega kliente. Dokumendi küsimise kontrollimiseks kasutati äsja täisealiseks saanud noori.

2015. aastal alustas Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskond "Pea piiri" kampaania raames tegevusi, tõstmaks meelelahutusasutuste, tanklate ning kaupluste müüjate teadlikkust joobetunnustega kliendile alkoholi müügi keelust.

Tallinna kesklinna jaoskonna tööpiirkonnas on suur osa väljakutsetest seotud alkoholi liigtarvitamisega. 2017. aastal tehti jaoskonna tööpiirkonnas kokku 2728 väljakutset, millest ainuüksi 498 korral tuli politseinikel tegeleda alkoholijoobes isikuga.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Riigi alkoholipoliitika, sh ennetustöö ja abivajajatele professionaalse nõustamis- ja raviteenuse pakkumine, aitab vähendada surmasid alkoholi tarvitamisest põhjustatud haigustesse.

Programmi "Kainem ja Tervem Eesti" raames alustati alkoholi tarvitamise häirega või väljakujunenud sõltuvusega isikutele ravi pakkumist 2016. aasta suvel ning juba 2017. aastal sai ravi 1840 inimest, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti veebruaris.

Mustvalge arusaam alkoholitarvitamisest >>

Alkoholisurmad on üks oluline indikaator, mis võimaldab meil olukorda aastate lõikes jälgida – alates 2008. aastast oli alkoholi tarvitamisest tingitud haigustesse surnud inimeste arv möödunud aastal seni väikseim (2008. aastal 695). Nendele lisanduvad alkoholi tarvitamise tagajärjel toimuvad õnnetused ja muud alkoholi tarvitamisega seotud otsesed ja kaudsed kahjud.

2017. aastal suri Eestis eelmisel aastal alkoholi tarvitamisest põhjustatud haiguste tõttu 419 inimest. 2016. aastal suri samal põhjusel 465 inimest.

Tagid:
tervis, müük, alkohol, testostlemine, purjus, alaealine, PPA, TAI, vanalinn, Tallinn, Eesti

Peamised teemad