07:11 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Eesti uudised
lühendatud link
Õppus Siil 2018 (21)
39 0 0

Suurõppuse Siil raames alustavad sel nädalal õhuoperatsioone Eestis ja Lätis liitlaste lennuvahendid Poolast, Ühendkuningriigist ja Ameerika Ühendriikidest.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Õppusega seotud lennud toimuvad 7. kuni 12. maini, põhiline lennutegevus viiakse läbi ajavahemikus kell 8 kuni 18, kuid episoodiliselt võib esineda õhuväe lennutegevust ka hilisemal ajal, teatas kaitseväe peastaap. 

Õppus Siil 2018 >>

Lennud toimuvad õppuse aladel Lõuna-Eestis Võru, Valga ja Põlva maakonnas. Õhuväe komponendi osa õppusel on toetada nii oma kui liitlaste lennuvahenditega maismaaoperatsioonide läbiviimist, mille tarbeks mehitatakse õppuse ajaks õhuväe juhtimiskeskus Ämaris.

President Kersti Kaljulaid külastab suurõppust Siil, illustreeriv foto
© Estonian Defence Forces

Õhuväe ülema kolonel Riivo Valge sõnul õhuväe jaoks on koostegevusõpe sama tähtis nagu teistelegi väeliikidele. "Õppusel on õhukomponendi koosseisus üle 20 erineva lennuvahendi ja mitusada õhuväelast seitsmest õhuväest, kes tegutsevad õppuse Siil toetuseks," lisas Valge.

"Õhuseiredivisjon toetab tunnustatud õhupildi alalhoidmisega ning sihitajatega kes suunavad lennukeid kas "lahingusse" või tegevusalale. Koos töötades tagame, et iga lennuminut läheks asja ette ja et ei oleks riske meie endi lennuvahenditele ega tsiviillennuliiklusele," ütles Valge.

Baltikumi sõjakas Siil: vaenlaseks on valitud Venemaa >>

Õhuoperatsioonide planeerimise ja kontrolli võimekus on õhuväele keskse tähtsusega ja selleks harjutatakse õhuoperatsioonide planeerimist ja läbiviimist koostöös teiste väeliikide ja relvaliikidega, sest õhus ei toimeta mitte ainult mehitatud militaar- ja tsiviil lennuvahendid vaid sama õhuruumi kasutavad näiteks ka brigaadide mehitamata lennuvahendid, kaudtule vahendid ja õhutõrje.

Neli Poola ründelennukit SU-22 paiknevad õppuse perioodi Ämari lennubaasis, Ühendkuningriigi maaväe uusimad kopterid AW 159 (Wildcat) paiknevad Ämarist ümber Tartu Ülenurme lennuväljale, kuhu nad jäävad õppuse lõpuni. Ameerika Ühendriikide viis kopterit UH-60 (Blackhawk) baseeruvad Lätis Lielvarde lennubaasis ja lendavad nii Lätis kui Eestis.

Episoodiliselt lülituvad õppusesse ka Balti õhuturbe hävitajad nii Eestist kui Leedust. Hetkel paikneb Ämari lennubaasis Prantsusmaa lennusalk nelja hävitajaga Mirage 2000, Leedus Šiauliai lennubaasis Portugali lennusalk nelja hävitajaga F-16 ning Hispaania lennusalk kuue hävitajaga Eurofighter Typhoon.

Georgia kaitseväe juhataja külastab Eestit >>

Taasiseseisvumise aja suurim sõjaline õppus Siil 2018 toimub 2.-14. maini. Õppuse raames toimuvatesse tegevustesse kaasatud üksused opereerivad mitmetes piirkondades üle kogu Eesti ent peamised harjutused viiakse läbi Lõuna ja Kagu-Eestis.

Kandev roll ülesannete täitmisel ning kokkuharjutamisel lasub seekord Kaitseliidul. Suurõppusest Siil võtab osa üle 13 000 vormikandja, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Teema:
Õppus Siil 2018 (21)
Tagid:
õhuväelased, õppus, lend, liitlased, Siil, õhuvägi, kaitsevägi, NATO, Riivo Valge, Poola, Suurbritannia, Eesti, USA

Peamised teemad