07:32 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
6110

Ajendatuna mõlema riigi 100. sünnipäevast pidasid, esmaspäeval, 7. mail Eesti ja Soome valitsus juubeliistungi, millel arutati riikidevahelist koostööd nii füüsiliste ja digitaalsete ühenduste loomisel kui ka kultuuri ja hariduse vallas.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Samuti oli kõne all kestliku majanduskasvu edendamine Euroopa Liidus, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Poetess Lydia Koidula kasutas Eesti ja Soome suhteid kirjeldades silla kujundit. See üle sajandi kahe vennasrahva läbikäimist sümboliseerinud kujund on asjakohane ka praegu, kus me unistame suurelt uutest ühendustest. Näiteks Tallinna-Helsingi tunnelist, nähtamatutest digiandmete voogudest, reaalajas toimivast piiriülesest majandusest, aga ka sügavamast kultuurikoostööst," ütles peaminister Jüri Ratas. "Täna me arutasimegi koos Soome valitsusega, kuidas neid eri dimensioonides sildu luua nii, et Eesti ja Soome kasvaks veelgi ühtsemaks regiooniks ja maailmas silmapaistvaks uuenduskeskuseks."

Füüsilised ühendused

Juubeliistungi esimese teemana arutasid valitsused füüsiliste ühenduste rajamist. Kõne all oli transpordikoridori loomine, mis ulatub Põhja-Jäämere äärest Kesk-Euroopasse. Ühe osana sellest jagavad Eesti ja Soome riik eesmärki rajada Rail Baltic 2026. aastaks. Valitsused tunnistasid, et peale Rail Balticule mõjutab 21. sajandi suundumusi regioonis Tallinna ja Helsingi vaheline tunnel. See poleks üksnes osa transiiditaristust, vaid koos teiste ühendustega liidaks mõlema riigi pealinnad rahvusvaheliseks uuenduskeskuseks, kus elaks ligi 2 miljonit inimest.

Juunis tuleb Eesti sünnipäeva puhul Tartusse kuus riigipead>>

Teemaplokis oli arutusel ka energiaturu arendamine. Eesti ja Soome soovivad koos Läti ja Leeduga avada Ida-Läänemere gaasikauplemiskeskuse, mis oleks tihedalt seotud ülejäänud Euroopa Liidu energia siseturuga. 2020. aastaks soovivad riigid ehitada gaasitunneli Balticconnector, mis ühendaks Balti ja Soome gaasisüsteemid.

Digikoostöö
Eesti majandusministeerium
© Sputnik / Вадим Анцупов

Teise teemana käsitleti ühisistungil koostööd digitaalvaldkonnas, kus üheks põhiküsimuseks on piiriülese andmevahetuse projektid. Praegu vahetatakse digiandmeid X-teel, kuid riikide andmevahetus võiks olla laiem ja hõlmata näiteks rahvastiku- ja äriregistrit, sotsiaalkindlustusandmeid, digiretsepte. Ühtlasi deklareeriti, et Eesti ja Soome valitsusasutused hakkavad omavahel andmeid vahetama tasuta.

Riikide majandussidemete tihendamiseks soovivad valitsused välja arendada reaalajas toimivat majanduskeskkonda, kus piiriülesed majandustehingud on kajastatud digitaalselt. Saksa Panga arvestuse järgi võimaldaks reaalaja majanduskeskkond säästa Euroopas igal aastal ligi 260 miljardit eurot. Eesti arvates võiksid meie riigid olla selles valdkonnas suunanäitajad.

Piiriülest koostööd soovitakse algatada ka genoomiuuringute alal, mida võimaldavad mõlemas riigis rajatud esinduslikud geenivaramud. Koostöö selles vallas võimaldab Eestil ja Soomel panustada Euroopa Liidu ühe miljoni järjestatud genoomi algatusse, mis omakorda aitab edendada 21. sajandi personaalmeditsiini.

Algab EV100 juubelimatkade sari, illustreeriv foto
© Pixabay / Unsplash

Kultuuri-, keele- ja haridussillad

Kolmanda teemana võeti arutusele kultuuri-, keele- ja haridussillad. Vastastikku soovitakse jätkata eesti ja soome keele õppe edendamist ning leida selleks nutikaid e-õppe ja digilahendusi. Oluliseks peetakse koostööd hariduse välisturundamisel, et kasvatada maailmas teadlikkust piirkonna väga headest haridusvõimalustest. Kultuurialases koostöös loodavad valitsused suurendada ühise kultuuriekspordi mahtu. Ühtlasi deklareerivad Eesti ja Soome riik, et toetavad vastastikuseid kultuurikeskusi: Soome Instituuti Eestis ja Eesti Maja Soomes ning edendavad Soome-Eesti kultuurifondi.

Euroopa Liidu jätkusuutlik majanduskasv
Juubelisuvi viib EV100 tähistamise kogukondadesse, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Neljanda teemana analüüsiti ühiseid võimalusi edendada Euroopa Liidus jätkusuutlikku majanduskasvu. Lähemalt räägiti ringmajandusest ja ühisturust. Viimase väljaarendamine peaks olema Euroopa Liidu järgmise viie aasta prioriteetide seas.

100 aastat Eesti Vabariiki>>

Muude otsuste hulgas kinnitasid mõlema riigi valitsused, et töötavad Euroopa Liidu järgmise eelarveperioodi ette valmistamisel konkurentsivõimelise Euroopa Liidu nimel ja soovivad asjakohaste piiriüleste programmide jätkumist.

Eesti ja Soome valitsuse ühisel juubeliistungil langetatud otsused leiab SIIT.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
ühisistung, valitsus, Soome, Eesti

Peamised teemad