19:17 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Eesti uudised
lühendatud link
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
6930

Vene diplomaadid eesotsas Venemaa suursaadikuga Eestis Aleksandr Petroviga asetasid võidupühal, 9. mail Tallinna sõjaväekalmistul lilli ja pärja vabastaja sõduri (Pronkssõduri) ausambale.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Venemaa saatkonna delegatsiooniga koos tulid kell 11 sõjaväekalmistule ka Suure Isamaasõja veteranid ja Leningradi blokaadi Tallinna ühingu esindajad.

Traditsiooniliselt olid monumendi juures auvalves sõjaaegses sõjaväe vormiriietuses noored. Kalmistu sissepääsu juures ulatasid ühiskondlikud aktivistid sisenejatele georgi ja vene trikoloori värvides linte ning kõlaritest kostis sõjaaegseid laule.

Первые букеты у монумента на военном кладбище в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Veteranid ja Venemaa diplomaadid panid Pronkssõdurile lilli

Vene Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov ütles uudisteportaalile Sputnik Eesti, et ta kuulub põlvkonda, kelle isad võitlesid Suure Isamaasõja rinnetel, mis eeldab sügavat mälu ja erilist suhtumist võidupühasse.

Venemaal plaanitakse luua Ajaloolise Mälu Instituut >>

Inimesed peaksid säilitama ajaloolise mälu nendest sündmustest

"Meenutades oma isa üsnagi haruldasi meenutusi lahinguteest mõistsin ma, kui tähtis on meil kõigil rohkem kuulata ja rohkem küsida veteranidelt, milline oli nende elu neil, meie kodumaale saatuslikel aastatel. Need mälestused jäävad minusse igaveseks, need on minu isiklikud mälestused. See püha on ja jääb meile olulisimaks ja armastatuimaks," ütles Aleksandr Petrov.

Почетный караул у памятника Воинам освободителям
© Sputnik / Вадим Анцупов
Veteranid ja Venemaa diplomaadid panid Pronkssõdurile lilli

Vene suursaadik Eestis ütles, et tänane põlvkond peaks olema ääretult tänulik neile, kes oma elu hinnaga tegid lõpu kuritegeliku Hitleri režiimi ülemaailmse domineerimise plaanidele. "Oleme tänulikud veteranidele, kes teevad suurt tööd noortega ja räägivad neile ajaloolist tõde. On äärmiselt oluline, et ajaloolist tõde nende sündmuste kohta kantaks edasi põlvest põlve," lisas ta.

Aleksander Petrovi sõnade järgi tuleb hoolitseda selle eest, et tänapäeva noorus, kes meid kunagi välja vahetab ja kes teeb alles esimesi samme sellel maal, teaksid ka veel palju-palju aastaid hiljem, mille eest võitlesid nende esivanemad ja mälestus vaenlase üle saavutatud Võidust jääks inimeste mällu igaveseks.

"Rinde kohalolekukontroll": erinevate riikide elanikud mälestasid sõjaveterane >>

Võidupäeva õhtu

Hiljem toimub Venemaa Tallinna saatkonnas Nõukogude Liidu poolt Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 73. aastapäeva pidulik vastuvõtt, kuhu on kutsutud veteranid, vene kaasmaalaste organisatsioonide ja teiste riikide saatkondade esindajad ning avaliku elu tegelased.

Kell 18:00 toimub Tallinnas "Surematu polgu" rongkäik, milles osalejad kannavad oma sõjast osavõtnud sugulaste portreesid. Rongkäik kulgeb Tallinna bussijaamast (Odra tn 10) Suures Isamaasõjas langenute monumendini. Üritus kestab umbes tund aega.

Бессмертный полк в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Aktsioon "Surematu polk Tallinn"

Ühiskondliku organisatsiooni "Vene kaasmaalased Euroopas" ja aktsiooni "Surematu polk Tallinn" organiseerija Sergei Tšaulin ütles portaalile Sputnik Eesti, et on märgata "Surematu polgu" aktsiooni kandepinna laienemist Tallinnas.

Kui 2016. aastal osales Tallinnas "Surematu polgu" aktsioonis 600-800 inimest, siis 2017. aastal võttis sellest osa juba 1500-2000 inimest. Tema sõnul on sel aastal üritusele oodata umbes 2500-3000 inimest.

Surematu polk 2018 üritused Eestis
© Sputnik / Deniss Grabussov
"Surematu polk 2018" üritused Eestis
Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
Tagid:
veteranid, Pronkssõdur, mälestus, lilled, võidupüha, 9. mai, Suur Isamaasõda, Surematu polk, Venemaa suursaatkond, Aleksandr Petrov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad