01:40 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Eesti sõjaväelane Malis

Eesti kaitseväelased osalevad taas operatsioonil Malis

© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Eesti uudised
lühendatud link
6501

Riigikogu võttis kolmapäeva, 9. mai istungil vastu otsuse, mis lubab saata Kaitseväe kuni 50 tegevväelast aasta lõpuni Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmiseks Prantsusmaa sõjalisele operatsioonile Barkhane Malis.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Operatsioon Barkhane on Aafrika Saheli piirkonnas läbiviidav Prantsusmaa suurim sõjaline operatsioon lõppeesmärgiga stabiliseerida olukorda piirkonnas määrani, mis võimaldab kohalike riikide võimudel iseseisvalt julgeolekuolukorda tagada.

Eesti osalus aitab kaasa terrorismi ja illegaalse kaubanduse ohjamisele, et probleemide süvenemine ei tooks kaasa negatiivseid tagajärgi Euroopa riikides. Eesti üksuste tegevuspiirkonnaks Barkhane´i operatsioonil on planeeritud ainult Mali, mis on ka kogu operatsiooni peamine fookusala.

Ühtlasi on Eesti panustamine operatsioonile märk tihedast kaitsekoostööst Prantsusmaaga, kes muuhulgas võttis möödunud neljapäeval Itaalialt üle Eesti ja NATO õhuruumi turvamise Ämaris.

Läbirääkimistel võttis sõna Tarmo Kruusimäe Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioonist.

Kaitseväelased valmistuvad välisoperatsioonideks>>

Valitsuse esitatud Riigikogu otsuse "Kaitseväe kasutamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel Prantsusmaa sõjalisel operatsioonil Barkhane Malis" (608 OE) poolt hääletas 69 saadikut ja vastu oli 2 saadikut.

Malisse lähetatavat ligi 50 kaitseväelasest koosnev kontingent hakkab teenima Nigeri jõe äärses Gao linnas.

Kontingendi põhituumiku moodustab jalaväerühm ESTPLA-26. Üksus peab olema valmis tegustema nii jalgsi- kui ka motoriseeritud patrullis, täitma kiirreageerimisülesandeid teiste üksuste toetamiseks ja kaitsma Gao linnas asuvat baasi. Rühma käsutuses on ka soomustransportöörid Sisu XA-188.

Tagid:
rahuoperatsioon, NATO, Mali, Eesti

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  72
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  65
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46