12:28 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
5401

Rongkäigust osavõtjad, hoides käes Suures Isamaasõjas osalenud sugulaste ja lähedaste portreepilte, sammusid Tallinna autobussijaama juurest Kaitseväekalmistule vabastaja-sõduri monumendi juurde, kuhu asetati pärjad ja lilled ning süüdati mälestusküünal.

TALLINN, 10. mai — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Surematu Polgu pidulik võidupüha rongkäik leidis Eesti pealinnas aset 9. mail – austusavaldusena kõigile nendele, kelle jõupingutustega rindel ja tagalas saavutati võit Suures Isamaasõjas aastail 1941–1945.

Rongkäik kulges provokatsioonideta. Üksikutel teelõikudel kontrollisid olukorda politseipatrullid, kes toimuvasse ei sekkunud. Kogu üritus kestis 45 minutit.

Aktsiooni Surematu Polk korraldaja Sergei Tšaulin teatas Sputnik Eestile, et on täheldada tendentsi Tallinna Surematu Polgu arvukuse suurenemisele. Kui 2016. aastal osales rongkäigus 600–800 inimest, siis 2017. aastal juba 1500–2000 inimest. Kokkutulnute hinnangul oli tänavu osalejaid mitu korda rohkem kui 2017. aastal.

Бессмертный полк в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Surematu Polgu rongkäik Tallinnas.

Ülev ja pidulik õhkkond

Sputnik Eesti korrespondent sattus tunnistajaks dialoogile marsist osavõtjate ja eesti aktsendiga kõneleva mööduja vahel. Huvitudes, milles peitub Surematu Polgu eesmärk, tegi too toimuvast oma järelduse: "Tähendab, see on marss kommunismi auks."

Mispeale sai vastuseks: "See marss on nende auks, kes võitsid fašistlikku Saksamaad."

Aktsioonis Surematu Polk kõndinud inimrühmas oli kuulda eestikeelset juttu ja näha ka ilma Suurest Isamaasõjast osavõtnute portreepiltideta inimesi.

Aktsiooni ajal oli õhkkond pidulik ja ülev: kõlasid sõja-aegsed ja möödunud sõjast kõnelevad laulud "Katjuuša", "Võidupüha", "Me vajame vaid võitu (meie 10. dessantpataljon)" ja teised. Taevas hõljusid aktsiooni embleemiga valged õhupallid.

Бессмертный полк в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Surematu Polgu rongkäik Tallinnas.

Kaitseväekalmistule jõudnult asetasid marsi korraldajad mälestusküünla, mis oli süüdatud Lätis Daugavpilsi Igavesest tulest, mis sai kohalike veteranide ja antifašistide poolt edasi antud Eesti elanikele üleskutsega mäletada möödunud sõja õppetunde ja toodud ohvreid.

Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev>>

Tallinna Surematu Polgu eestvedaja, ühenduse Vene Kaasmaalased Euroopas juhatuse liige Aleksei Jessakov nentis Sputnik Eestile antud kommentaaris, et see üritus kujutab endast esmajoones mitte mälestusaktsiooni, vaid võidule pühendatud paraadmarssi: "Surematu Polgu mõtteks on korrata 1945. aasta 9. mai võiduparaadi, kus sammusid võitjate väed. Kuna paljusid neist ei ole enam elavate kirjas, sammume meie, nende järeltulijad, koos nendega võiduparaadil. Me pelgalt ei mälesta surnuid ja langenuid, vaid pidutseme koos nendega."

Surematu Polk rahvusvaheline ühiskondlik liikumine säilitamaks isiklikku mälestust Suure Isamaasõja põlvkonnast. Oma tänapäevasel kujul on liikumine algatatud 2011. aastal Venemaal Tomskis. Praegu hõlmab see üle 80 riigi. Eestis toimub aktsioon alates 2015. aastast. 9. mail toimus see lisaks Tallinnale ka Narvas, Sillamäel ja Kallastel.

© Ruptly
Surematu Polgu rongkäik Moskvas ja teistes Venemaa linnades.
Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
Tagid:
Suur Isamaasõda, Surematu polk, Tallinn

Peamised teemad