05:49 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Eesti uudised
lühendatud link
2510

7.-11. maini toimus üle Eesti kortermajade kontrolli kampaania. Inspektorite tagasisidest jäi kõlama tõsiasi, et ainult iga neljanda kortermaja puhul ei tuvastatud tuleohutusnõuete rikkumisi.

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Enamikel juhtudel aga tuvastati erineva ohuga puudusi. Enamik puudusi olid seotud evakuatsiooniteedega ehk trepikodades ladustati erinevaid esemeid. Väljapääsu teele paigaldatakse evakuatsiooni segavaid esemeid, kaasa arvatud põlevmaterjali, mis süttides muudab trepikoja kasutamiskõlbmatuks, vahendab Pealinn.

Päästeamet teostab kortermajades tuleohutusreide >>

Kokku viidi läbi 301 kontrolli. Puudustega kortermaju oli 245. Alustati 110 haldusmenetlust. Erinevaid puudusi tuvastati 519, neist enamik (166) olid seotud evakuatsiooniteedega ehk trepikodades ladustati erinevaid esemeid.

Lõket tohib teha vaid nõrga tuulega.
© Sputnik / Анна Огородник

Väljapääsu teele paigaldatakse evakuatsiooni segavaid esemeid, kaasa arvatud põlevmaterjali, mis süttides muudab trepikoja kasutamiskõlbmatuks.

Vana mööbel, lillepotid ja ehituspraht võivad maksta elu, kui on tarvis korterist kiiresti välja saada ja maja on suitsu täis. Tavapärastelt liiguvad trepikojas üksikud inimesed, tulekahju olukorras soovivad aga kõik ja korraga välja saada, sellepärast on väga oluline tähelepanu pöörata ka väljapääsutee laiusele. Lisaks tekitavad plastikust esemed ka põlemisgaase.

Inspektoritele jäid silma ka mitmed kortermajad, kus keldrist otse õue väljuvatel trepikoja- ja keldriustel puudusid seestpoolt võtmeta avatavad uksed ning probleeme oli ka lagunevate korstnatega. Kõige enam viidi kontrollkäike läbi Tallinnas.

Puudustega kortermajade suure hulga poolest torkas silma Ida-Virumaa, kus kontrollitud 51 kortermajast oli puudustega 50.

Kevadel ja suve hakul toimuvad paljudes ühistutes koristuspäevad ning üldkoosolekud. See on hea võimalus tuleohutusteemat tõstatada ja arutada näiteks võimaluse üle lapsevankrite ja jalgrataste hoiuruumi rajamiseks.

Tõusevad siseturvalisuse töötajate palgad >>

Paljud korteriühistud on just kevadel otsustanud tellida suurema konteineri, kuhu saavad elanikud oma ebavajalikke asju viia. Vanematele majaelanikele tuleks seejuures kindlasti pakkuda abi, et ka nemad saaksid vajadusel oma vana mööblit või kodumasinad lasta ära viia.

Tuleohutuse teema on kõigi kortermaja elanike ühine mure, sest tuli ei tunne korteri piire.

Tegemist oli Päästeameti sellel aastal teise kontrollkäiguga kortermajadesse. Jaanuaris toimunud kontrollkäigud näitasid samuti, et kõige suuremaks probleemiks on kortermajade trepikodades hoitavad esemed, mis on ohtlikud ja vastuolus tuleohutusnõuetega. Puudustega kortermaju oli talvise reidi ajal 72%, millest 95 korral alustati ka haldusmenetlust.

Päästeamet ja Tallinna linn sõlmisid lepingu projektis "500 kodu korda", mille raames muudetakse Tallinna linna haldusterritooriumil 65 eluruumi tuleohutuks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul on projekti eesmärk lahendada toimetulekuraskustes leibkondade kriitilised tuleohutusalased probleemid. Abilinnapea sõnul on projekti sihtrühmaks lastega pered, eelkõige lasterikkad, erivajadustega inimesed ning üksi elavad eakad, kes on korrastatava eluruumi omanikud ja elavad selles ruumis.

Päästeamet tuvastas enamusel kortermajadest puudusi >>

Kiiresti kasvanud maastikupõlengute arv viitab sellele, et Eestis on alanud tuleohtlik aeg. Lähtuvalt sellest määratakse Päästeameti peadirektori käskkirjaga Eesti territooriumil tuleohtliku aja alguseks 19. aprill 2018, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Päästeameti teadet.

Tagid:
trepikoda, haldusmenetlus, puudus, evakueerimine, kortermaja, tuleohutus, Päästeamet, Tõnis Mölder, Eesti

Peamised teemad