19:53 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Peaminister Jüri Ratas

Ratas osaleb Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani tippkohtumisel

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Eesti uudised
lühendatud link
910

Peaminister Jüri Ratas sõidab kolmapäeval, 16. mail pärastlõunal Bulgaaria pealinna Sofiasse, kus toimub homme, 17. mail Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani tippkohtumine.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Tippkohtumise eesmärk on süstida uut energiat Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani riikide suhetesse, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Arutelude keskseks teemaks on ühenduvus kõige laiemas tähenduses ehk nii transpordi-, energia-, digitaalsed ühendused kui ka inimeste vahelised ühendused, õppimisvõimalused. Lisaks pühendutakse rände ja julgeoleku teemadele, mis nõuavad ühiseid jõupingutusi.

"Lääne-Balkani riigid on selgel teel Euroopa Liitu. Mida tugevamad, kiirema arenguga ja samu demokraatlikke väärtusi jagavad on need riigid, seda turvalisem ja igas mõttes rikkam on ka Euroopa Liit, sealhulgas Eesti. Paremad ühendused toovad Lääne-Balkanit Euroopa Liidule veelgi lähemale," ütles Ratas.

Euroopa Liidu riigid võtavad tippkohtumisel vastu Sofia ühisavalduse ja prioriteetide kava, mis sisaldab konkreetseid tegevusi edaspidiseks koostööks Lääne-Balkani riikidega.

Brüssel kutsub Makedooniat ja Albaaniat Euroopa Liitu astuma>>

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski kutsel arutavad Euroopa Liidu juhid täna, tippkohtumise eelõhtul, mida on üheskoos vaja teha innovatsiooni ja digitaalse arengu toetamiseks, sest Euroopa on maha jäämas USAst ja Aasiast. Täpsemalt ootab Tusk arvamusi, kuidas toetada läbimurdelist innovatsiooni ning muuta Euroopa Liit maailmas juhtivaks suurandmete kasutamises. Lisaks on kõne all päevakajalised teemad nagu Iraani tuumalepe ja kaubandussuhted USAga.

Bulgaaria peaminister Bojko Borisov annab Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana liidritele ülevaate, kuidas edeneb ühise varjupaigasüsteemi uuendamine.

Balkani värvid ja ajalugu>>

Ratas kohtub Sofias eraldi ka Makedoonia peaminister Zoran Zaevi ja Albaania peaminister Edi Ramaga, kellega arutab riikide reforme ja püüdlusi teel Euroopasse.

Peaminister on tagasi Eestis homme, 17. mai õhtul.

Tagid:
Edi Rama, Zoran Zaev, Jüri Ratas, Albaania, Makedoonia, Lääne-Balkani riigid, Euroopa Liit, Eesti

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  13
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  35
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  7