20:58 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
7010

Niikaua, kui Euroopal on selline "sõber", nagu president Donald Trump, pole talle mingeid vaenlasi vaja, ütles Euroopa Nõukogu juht Donald Tusk EL tippkohtumise eelõhtul Sofias.

TALLINN, 18. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Bulgaaria pealinnas toimunud EL tippkohtumise esimene päev omandas teatud Ameerika-vastase kõrvalmaigu suuresti tänu Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskile, kes ütles, et USA president Trump tegutseb Euroopas pigem kui vaenlane, mitte kui liitlane. EL riikide valitsusjuhid töötasid Sofias välja ühist seisukohta vastasseisuks Washingtoniga, sealhulgas Iraani tuumaleppe küsimuses.

"Võib öelda, et sellise sõbraga, nagu Donald Trump, ei ole Euroopale mingeid vaenlasi vaja," kirjutas Euroopa Ülemkogu president Tusk oma Twitteri kontol.

​Lisaks tuumaleppe nurjamise katsetele ja Euroopa ettevõtete ähvardamisele, süüdistab Euroopa Liit Trumpi kavatsuses kehtestada Euroopa metallidele kõrgemad importtollimaksud.

Euroopa Liit toetab Iraani tuumalepingut>>

Euroopa liidrid leppisid kokku ühises vastasseisus USAga Iraani "tuumaleppe" küsimuses. Euroopa jätkab normaalsed suhted Teheraniga, niikaua, kui ta täidab 2015. aastal sõlmitud kollektiivlepet tuumarelvade programmist loobumise kohta.

Mai alguses viis president Donald Trump Tuski sõnul oma tavapärase "kapriisse enesekindlusega" oma riigi sellest kokkuleppest välja.

Euroopa ettevõtetel on kästud peatada sanktsioonide ja trahvide ähvardusel kogu äritegevus oma Iraani partneritega.

Euroopa on vastasseisuks USAga valmis

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale>>

Eesti peaminister ja Keskerakonna liider Jüri Ratas tervitab EL ühise seisukoha saavutamist Iraani tuumaleppe küsimuses, millest USA ühepoolselt taganes. Eesti peaminister räägib samuti Euroopa, järelikult ka Eesti ettevõtete kaitsemeetmetest Washingtoni võimalike karistuste eest ärisuhete pärast Iraani partneritega. See tähendab, et Tallinn on valmis selgesõnaliseks ja avatud vastasseisuks USA administratsiooniga.

Teadaolevalt ei ole ühelgi Eesti firmal Iraanis (kuigi iraanlased ostsid börsilt pisut Eesti teravilja ja müüsid veidi naftasaadusi) ärisidemeid, kuid oluline on, et Tallinn on selgelt ja ühemõtteliselt välja öelnud, kelle poolele ta selles Euroopa ja Ameerika vahelises konfliktis asub.

Võibolla Eesti valitsus ei sooviks selles konfliktis üldse poolt valida, kuid EL ja USA vastuolu on jõudnud sellisele tasemele, kus neutraalsust säilitada ei ole lihtsalt enam võimalik, sest see põhjustaks ebameeldivusi, mille Brüssel võib hõlpsalt Balti või teistele Ida-Euroopa liikmesriikidele korraldada. Kes maksab, see tellib ka muusika.

Vahepeal sõitis minister Mikser Washingtoni

Võib-olla see kummaline Eesti, Läti ja Leedu välisministrite kollektiivne Washingtoni külastus, kus ei kohtuta isegi mitte oma kolleegi välisministri, vaid president Trumpi nõunikuga, kujutab endast teatud lojaalsuse demonstreerimise katset, mingit omapärast käiku vastukaaluks ELi tippkohtumisele Sofias, millega Washingtoni kohtumine ajaliselt kokku langes.

Euroopa mõistis hukka Trumpi taganemise Iraaniga tuumakokkuleppe sõlmimisest>>

Ometi jääb mulje, et Eesti välisminister, sotsiaaldemokraat Sven Mikser elab mingit oma, valitsuskoalitsioonist eraldi elu.

"Peaasi, et Iraan tuumarelva ei omandaks," korrutas Mikser Washingtoni visiidi ajal peaaegu mõttetuseni lepitusfraasi, mille ta oli külge harjutanud juba Saudi Araabia visiidil, mis langes ajaliselt kokku president Trumpi teatega loobumisest osalemisest tuumaleppes.

Merkel: Euroopa ei saa kaitse vallas USA-le loota>>

Mikseriga on võimatu vaielda, sest tema mõte on lihtne — jah, tõepoolest, peaasi, et päike paistaks, poleks sõda ja Iraanil, kes elab nominaalselt šariaadi seaduste järgi, poleks tuumarelva. Kuid Mikser lausungid vajaksid ilmselt täiendamist. Ütleme, "ja seetõttu on vajalik tuumalepe säilitada", või siis vastupidi, "president Trumpil on õigus, põrgusse see tuumalepe, tuleb suurendada survet Iraanile."

Euroopa loob kiirkorras armeed — kaotajateks jäävad Ida-Euroopa riigid>>

Minister Mikseril on loomulikult meeles, et Eesti kulutab USA ustava liitlasena NATOs, riigikaitseks isegi rohkem kui 2% sisemajanduse koguproduktist, et riik unistab USA vägede alalisest kohalolekust oma pinnal, sest ainult ühiste jõupingutustega, sealhulgas sanktsioonide poliitikaga on võimalik "Venemaast lähtuvat ohtu" heidutada.

Tagid:
tuumaleppe, Donald Tusk, Donald Trump, Sven Mikser, Jüri Ratas, Iraan, USA, Euroopa Liit, Eesti

Peamised teemad