19:09 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Eesti uudised
lühendatud link
2311

Keeleinspektsioonile esitatud kaebuste arv ingliskeelse teeninduse üle söögikohtades, hotellides ja mujal on aastate jooksul kasvanud.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. "Minu mäletamist mööda tulid esimesed kaebused ainult inglise keelt oskavate teenindajate kohta aastail 2005-2006. Kui neid kontrollima asusime, saime kohvikupidajailt riielda: mis eesti keelt te nõuate, olete nüüd Euroopa Liidus ja peate korralikult inglise keelt oskama," rääkis ERR-ile keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk.

Tomusk lisas, et sel ajal olid siiski üksikud kaebused, viimastel aastatel on neid olnud rohkem.

Võõrkeelte oskus aitab leida tööd ja saada suuremat palka >>

2017. ja 2018. aastatel on olnud kaebusi ingliskeelsete teenindajate kohta kolmes kiirsöögikohas, kümnes restoranis, kolmes hotellis, ühes lehekioskis. Mitmeid kaebusi on Tallinna vanalinna suveniiripoodide kohta.

Haridus- ja Teadusministeeriumis valminud analüüs näitab, et keelteoskus mõjutab oluliselt nii töö leidmist kui palganumbrit ning kahe võõrkeele oskamine on Eesti tööturul oluliselt kõrgemalt tasustatud kui ühe võõrkeele oskus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aasta veebruaris.

Tähtis on ka keeleoskuse tase — heal tasemel keeleoskus toob üldjuhul kõrgema palga kui keskpärane oskus. Ministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtneri sõnul kinnitab analüüs, et mitmekeelsus on väärtus.

"Võõrkeelte oskamise vajadust rõhutame ka uues, praegu koostatavas Eesti keelevaldkonna arengukavas. "Tahame, et võõrkeeleõpe oleks senisest mitmekesisem nii keelte valikute kui ka õppimisvõimaluste mõttes ning Eestis oleks rohkem inimesi, kes oskavad mitut võõrkeelt," ütles Kärtner.

Analüüsis "Võõrkeelte oskuse roll tööturul" hinnati keelteoskuse mõju palgale, arvestades erinevaid taustatunnuseid: haridus, vanus, sugu, emakeel, tegevusvaldkond, ametirühm, ettevõtte suurus ja elukoht.

Eesti keel halvas USA-s politseijaoskonna töö >>

Inglise filoloog Tuuli Oder tõdes mullu suvel pärast Eesti ministrite ülesastumist Euroopa Parlamendi ees, et mõnede poliitikute etteasteid inglise keeles oli piinlik kuulata. Oder avaldas, et üks, kelle keeleoskus soovida jättis, oli rahandusminister Toomas Tõniste, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
keeleoskus, inglise keel, kaebus, teenindus, Keeleinspektsioon, EL, Eesti, Tallinn

Peamised teemad