15:35 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Eesti uudised
lühendatud link
31 0 0

Terviseamet alustas seoses suplushooaja lähenemisega avalike supluskohtade vee kvaliteedi kontrolli, võttes terve hooaja jooksul proove enam kui sajast suplusvee seirepunktist.

TALLINN, 20. mai — Sputnik. Järgmisel nädalal võetakse proove muuhulgas Tallinnas, Viimsis, Maardus, Loksal ja Anijal. Esimesed suplusvee proovid võttis Terviseamet sel nädalal Paide, Türi, Järva, Rapla ja Kose valdadest, teatas Terviseamet.

Tallinna Pikakari ja Pirita supelrannad saavad sinilipu >>

Летний отдых на Балтийском море
© Sputnik / Игорь Зарембо

Kokku võetakse proove 52 avalikust supluskohast. Lisaks võtakse proove ka enam kui viiekümnest suplusvee seirepunktist, kus varem on asunud supelrand ning kus inimesed on harjunud käima suplemas.

Võetud proovides jälgitakse kahe indikaatorbakteri Escherichia coli ehk kolibakteri ja soole enterokokkide hulka. Tegemist on tavaliste ja levinud bakteritega, kes elavad inimeste ja teiste soojavereliste loomade soolestikus.

Kuna soole enterokokid ja kolibakterid võivad elada lühikest aega ka väliskeskkonnas, on nad head indikaatororganismid võimaliku hiljutise fekaalse reostatuse määratlemisel.

Supluskohad klassifitseeritakse nelja kvaliteediklassi: "väga hea", "hea", "piisav" ja "halb". Supluskoha vee klassifitseerimiseks koostatakse seireandmete kogu, mis koosneb minimaalselt kuueteistkümnest viimase nelja järjestikuse aasta jooksul võetud suplusvee proovist.

Eelmise suplushooaja vältel võttis terviseamet kokku 470 suplusveeproovi, neist ligi kolmsada avalikest supluskohtadest. Terviseameti järelevalve käigus võeti 166 suplusvee proovi.

Stroomi rand on populaarne puhkepaik >>

"Halba" klassi klassifitseeriti neli supluskohta: Tallinna Pelgurand/Stroomi rand ja Pärnumaal asuv Raeküla rand ning siseveekogu ääres asuvad Anne kanal Tartus ja Põlva rand Põlvas.

Anne kanali ja Stroomi ranna puhul ületasid kolibakteri ning Põlva ja Raeküla ranna puhul soole enterokokkide näit "piisava" klassi piirnormi.

Supluskohtade kohta leiab infot terviseameti kodulehelt.

Pärnu merevees elutsevad enterokokid
© Фото : Алексей Серов

Sinilipu rahvusvaheline žürii tunnistas Tallinna Pikakari ja Pirita supelrannad taaskord rahvusvahelise kvaliteedimärgi vääriliseks, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti aprillis. 

Rahvusvahelise keskkonnahariduse fondi FEE poolt saadetud kirjas teavitati Sinilipu omistamisest kahele Tallinna ja ühele Pärnu supelrannale. Ökomärgise saamine on tunnustus supelrandade teenuste ja veekvaliteedi kõrge taseme eest.

Pirita ja Pikakari randadele on see juba viies kord, kui suvisel rannahooajal Sinilipp heisatakse, Pärnu ranna jaoks on tegemist teistkordse ettevõtmisega.

Maailmakoristus on Eesti suurim juubelikingitus maailmale >>

Tallinna Heakorrakuu kõige rahvarohkem sündmus — rannatalgud "Puhas rand" — toimusid 5. mail Stroomi rannas. Talgud olid pühendatud Eesti Vabariigi 100-ndale aastapäevale ja toimuvad koostöös Helsingi, Turu ja Peterburi linnadega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
suvi, tervis, ühiskond, kvaliteet, vesi, suplus, rand, Terviseamet, Tallinn, Eesti

Peamised teemad