08:21 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Eesti uudised
lühendatud link
3810

Eesti mereväe juhtimise all jaotuvad mitmete tuukrimeeskondade ja ligi 20 sõjalaeva tegevuspiirkonnad 11.-25. mai vältel Tallinna, Hiiumaa, Saaremaa ja Muhu lähistele.

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit külaliste päeval, 21. mail anti ülevaade senistest tulemustest ning käidi sõjalaevaga Aegna saare lähedal paiknenud Teisest maailmasõjast pärinevat ankurmiini lõhkamas, teatas kaitseväe peastaap.

"Lõhkekehad Esimesest ja Teisest maailmasõjast on jätkuvalt meie territoriaalmeres oma aega ootamas," ütles mereväe ülem mereväekapten Jüri Saska. "Tegeleme järjepidevalt ajalooliste lõhkekehade kahjutuks tegemisega, et tagada ohutus peamistel laevateedel ning toetada majandustegevust ja meretaristu arendamist."

Eesti mereväe korraldatava ja ligi 850 mereväelase osalusega miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 2018 raames on kontrollitud üle 190 ruutkilomeetri mereala. Seni on Eesti territoriaalmerest tuvastatud erinevaid põhjamiine, lennukipomme, ankurmiine ja miiniankruid. Kaardistatud on ka mitmeid ajalooliste lõhkekehade sarnaseid objekte, mis on eksperthinnangu ootel.

NATO 1. alalise miinitõrjegrupi sõjalaevad Tallinna lahest leidnud kokku 22 Esimesest ja Teisest maailmasõjast pärinevat lõhkekeha, nendest 14 on avastatud Belgia miinijahtija BNS Narcis poolt.

Sõrve sääre lähistelt on Eesti mereväe miinijahtijad ja Balti miinitõrjeeskaader leidnud 24 lõhkeha, sealhulgas 15 miini on leidnud Rootsi miinijahtija HMS Kosteri laevapere.

Hiiumaa lähedal on miinituukrite poolt leitud ja lõhatud kolm lõhkekeha, üks neist ligi 1000 kilogrammise kogukaaluga Teise maailmasõja-aegne LMB põhjamiin.

Merevägi planeerib Eestis ligi 800 osalejaga miinitõrjeoperatsiooni>>

Eesti mereväe juhtimise all jaotuvad mitmete tuukrimeeskondade ja ligi 20 sõjalaeva tegevuspiirkonnad 11.-25. mai vältel Tallinna, Hiiumaa, Saaremaa ja Muhu lähistele. Viieteistkümnest erinevast riigist pärinevate üksuste ülesanneteks on Eesti territoriaalmerelt lõhkekehade avastamine, identifitseerimine ja kahjutuks tegemine.

Miinitõrjeoperatsiooni raames tehakse pidevat koostööd veeteede ametiga, keskkonnaametiga ning politsei- ja piirivalveametiga, et mitte häirida kohalikku elanikkonda ja arvestada looduskeskkonnaga. Kohal on ka partnerid Läänemere lõhkekehade ohutusnõukogust, kes aitavad sõjalaevadelt saadud teabe põhjal lõhkekehi identifitseerida.

Viimase kahekümne aasta jooksul on Eesti vetest leitud ja kahjutuks tehtud üle 1200 lõhkekeha, milleks on peamiselt osutunud maailmasõdade vältel veesatud meremiinid ning teised veepõhja sattunud lõhkekehad.

Tagid:
Open Spirit, merevägi, NATO, kaitsevägi, Eesti

Peamised teemad