23:50 18. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Vaid kümnendikul kontrollitud ehitusplatsidest on tagatud tööohutus, illustreeriv foto

Vaid kümnendikul kontrollitud ehitusplatsidest on tagatud tööohutus

CC0 / bridgesward
Eesti uudised
lühendatud link
21 0 0

Tööinspektsioon kontrollis ette teatamata 79 ehitusplatsi. Kontrolli käigus leiti 227 rikkumist ning algatati seitse väärteomenetlust. Vaid kaheksal kontrollitud ehitusplatsil oli tööohutus tagatud.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Ehitussektor on kõrge ohuhinnanguga valdkond, kus toimuvad jätkuvalt tööõnnetused, milles töötaja saab üliraskelt vigastada või hukkub. Eelmisel aastal registreeriti ehituses 392 tööõnnetust. Seetõttu on ehitussektor Tööinspektsiooni kõrgendatud tähelepanu all, teatas inspektsioon.

Tööohutuse rikkumine võib tuua 32 000 eurot trahvi >>

Sihtkontrolli eesmärgiks on ennetada ehitajatega toimuvaid tööõnnetusi, mille peamiseks põhjuseks on kukkumist takistavate vahendite puudumine või nende ebaõige kasutamine. Sihtkontrolli käigus külastati kõiki maakondi, va. Hiiu ja Jõgeva.

79-st kontrollitud ehitusobjektist 55 ehitusplatsil toimus töö tellingutel, neist 30-l ei olnud kontrollitud tellingute korrasolekut. Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Apo Oja sõnul on aga ehitussektori tööõnnetuste peamine põhjus kõrgustest kukkumine, mistõttu on tellingute korrasolek ja kontrollimine eriti oluline.

"Tellingute montaaž peab toimuma kasutusjuhendi kohaselt ja monteeritud tellingute vastuvõtt tuleb dokumenteerida. Näiteks Lääne-Virumaal avastati ehitusplatsi kontrollimisel, et tellingutelt oli kaks ankurduspolti eemaldatud ning jäetud tagasi panemata. Sellise vea tagajärjel kaotavad tellingud nii oma tugevuse ja võivad ümber kukkuda," sõnas Oja.

1/3 kontrollitud ehitusobjektidel oli iganädalane üldkontroll läbi viimata. Töötervishoiu ja tööohutuse eest vastutav koordinaator oli määramata üheksal objektil ning 16 objektil ei täitnud koordinaator oma tööülesandeid. Kontrollitud 79 ehitusobjektist vaid 10% ei esinenud ühtegi rikkumist.

Eesti inimesed ei oska märgata ohtlikke aineid töökeskkonnas >>

Tööinspektsioon pakub võimalust kutsuda ettevõttesse töökeskkonna konsultant, kes annaks nõu, kuidas töökeskkonda parendada. Töökeskkonna konsultandi kutsumiseks tuleb saata e-kiri Tööinspektsiooni üldaadressile ti@ti.ee. Täpsemat teavet on võimalik saada Tööinspektsiooni infotelefonilt 640 6000 või Tööinspektsiooni kodulehelt. Ettevõttele on konsultandi teenus tasuta.

28. aprillil oli ülemaailmne töötervishoiu ja tööohutuse päev, mil mälestati tööõnnetustest hukkunuid ja viga saanuid ning juhiti tähelepanu töökeskkonnas varitsevatele ohtudele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Füüsiline ülekoormus põhjustab enim kutsehaigusi, illustratiivne foto
© Foto : Ирина Барсегян

Hiljutine rahvusvahelise tööorganisatsiooni ILO, Soome, Singapuri ning Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri ühisuuring näitab, et EL kaotab tööõnnetuste ning tööga seotud haigestumiste tõttu 3,3% SKPst ehk 476 miljardit eurot aastas.

Viimase viie aastaga on Eestis diagnoositud 723 tööst põhjustatud haigestumist. Tööst põhjustatud haigestumisi avastatakse tavapärase töötervishoiu kontrolli käigus. Kui haigestumine jääb ravita ning töökeskkonnas muutusi ei tehta, võib tervisehäire süveneda ning järgneda võib kutsehaigus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Kaia Iva: muret teeb tervena elatud eluiga >>

Tööga seotud haigestumiste statistika Eestis näitab, et enim haigestumist põhjustab füüsiline ülekoormus. Mõnel puhul on sellele kaasa aidanud töökeskkonnas esinev vibratsioon ning ebasoodne sisekliima.

Tagid:
ehitus, tööõnnetus, rikkumine, kontroll, tööohutus, ehitusplats, Tööinspektsioon, Apo Oja, Eesti

Peamised teemad