09:38 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
2010

Pea 5000 inimest on teavitanud Politsei- ja Piirivalveametit oma soovist saada uus kaart garantiikorras. Neist kaartidest on trükitud enam kui 2000 kaarti, mis jõuavad selle nädala jooksul PPA teenindustesse.

TALLINN, 30. mai — Sputnik. "Aktiivsematel ID-kaardi kasutajatel, kes ei ole jõudnud veel garantiikorras ID-kaarti taotleda, soovitame võtta kasutusele mobiil-ID. Mobiil-ID-ga on võimalik edasi kasutada e-teenuseid ja anda digitaalallkirju," ütles PPA dokumendiekspert Kaija Kirch.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

"Kui inimene ID-kaarti e-teenustesse logimiseks või digitaalallkirjastamiseks ei kasuta, siis ei pea dokumendi pärast muretsema. ID-kaardiga saab jätkuvalt reisida, see kehtib füüsilise isikut tõendava dokumendina, seda saab kasutada kliendikaardina ja apteegis kuni kaardile märgitud kehtivusaja lõpuni," selgitas Kirsh.

Sel reedel, 1. juunil tunnistab PPA kehtetuks ligi 12 500 ID-kaardi sertifikaadid. Kirch soovitab inimestel, kelle dokument kehtib vähem kui pool aastat, taotleda e-teeninduse kaudu uus ID-kaart.

"Garantiikorras väljastatud kaart kehtib sama kaua kui kaart, mille sertifikaadid kehtetuks tunnistatakse. Vältimaks mitmeid kordi teenindustes käimist on mõistlik tellida kohe uus ID-kaart. Kui kaart kehtib aga kauem, siis tuleb PPAle teada anda, millises teeninduses soovib inimene garantiikorras väljastatud kaarti kätte saada," lisas Kirch.

Uuendati enamik elektrooniliselt kasutatud ID-kaartidest >>

Garantiikorras saab ID-kaarti välja vahetada ka pärast 1. juunit, mil turvanõuetele mittevastavate ID-kaartide sertifikaadid kehtetuks tunnistatakse.

Lisainfot ID-kaardi turvariski kohta saab veebilehelt, samuti saab nõu küsida ka PPA infotelefonilt 612 3000, mis töötab argipäeviti kell 8–19.

Inimestel, kelle dokumendid kaotavad sel aastal kehtivuse, palub PPA teenindusse tulekut planeerida ning järjekorras ootamise vältimiseks broneerida selleks eelnevalt aeg PPA kodulehel.

PPA e-taotluskeskkonnas saab ilma teenindusse tulemata taotleda korduvat ID-kaarti täiskasvanule ja esmast ID-kaarti lapsele, kelle sünd on registreeritud Eestis.

2017. aasta 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp riigi infosüsteemi ametit, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte ja sealhulgas e-residentidele väljastatud kaarte, ehk kokku ligi 750 000 kaarti.

President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema >>

Eesti eksperdid tõdesid, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

ID-kaardi kriis maksis ametitele miljoneid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates reede, 3. novembri hilisõhtust kell 24.

Turvariskiga ID-kaartidest uuendasid kasutajad märtsi lõpuks 494 000 kaarti, mis on 95 protsenti elektrooniliselt kasutatud kaartidest. 1. aprilli seisuga tunnistati ligi 300 000 kaardi sertifikaadid kehtetuks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

ID-kaardi kriis maksis miljoneid. Ainuüksi riigi infosüsteemi ameti (RIA) otsesed kulud ID-kaardi kriisi lahendamisel ulatusid 1,8 miljoni euroni ning teist samapalju kulus politsei- ja piirivalveametil (PPA), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprilli alguses.

Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
Tagid:
dokument, isikutunnistus, ühiskond, ID-kaart, RIA, PPA, Eesti

Peamised teemad