22:24 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Eesti uudised
lühendatud link
5420

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister allkirjastas määruse, millega kehtestatakse puudega inimeste erivajadusi arvestades nõuded avalikele ehitisele, et tagada puuetega inimeste takistusteta liikumine ja ehitise kasutamine ning asjakohase teabe kättesaadavus.

TALLINN, 31. mai — Sputnik. Ka seni pidi ehitamisega seotud tegevustes igal juhul järgima head tava ja arvestama puuetega inimeste erivajadustega, teatab Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

"Uus määrus teeb aga olukorra veelgi selgemaks," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo. "Oleme astunud olulise sammu kõikide ühiskonnaliikmete võrdse kohtlemise huvides." 

Avalikule ehitisele esitatavate ligipääsetavuse, kasutamise ja ohutuse nõuete ajakohastatud ja täpsustatud kujul kehtestamine on tingitud vajadusest tagada igale inimesele võrdseid võimalusi pakkuv, väärikas ja iseseisev toimetulek.

Nägemispuudega inimesed saavad taotleda juhtkoera >>

Määruse eelnõu ettevalmistamisel on ennekõike lähtutud nende isikute ja huvigruppide arvamusest ja ettepanekutest, kelle jaoks sellised abinõud on igapäevaselt vajalikud.

Eestis saavad vajalikku abi vaid kõige tugevamad puudega inimesed
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Palo ütles, et määruse koostamisel olid suureks abiks MTÜ Ligipääsetavuse Foorum juhatuse liikmed, Ligipääsetavuse nõukogu liikmed ning Eesti Puuetega Inimeste Koja liikmesorganisatsioonid, nagu Eesti Pimedate Liit, Eesti Vaegkuuljate Liit ning Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit.

"Tunnustan ka kohaliku omavalitsuse üksusi, kelle tegevustes tähtsustatakse samuti ligipääsetavust ja kes kaasavad ehituslubade menetlusse ligipääsetavuse eest kõnelevaid organisatsioone ja jagavad vastavat praktikat," ütles minister.

Minister selgitas, et lisaks määruses loetletud ehitistele saab kohaliku omavalitsus määratleda ehitised, millele kohaldatakse ligipääsetavuse nõudeid.

"Kohaliku omavalitsuse üksusele kaalutlusõiguse andmine on oluline eelkõige tema sõltumatust ja otsustusõigust silmas pidades, mis tugineb nii kohaliku kogukonna vajaduste kui ka omavalitsusüksuse võimaluste arvestamisele," lisas Palo.

Määrus kehtestatakse ehitusseadustiku rakendusaktina ning see rakendub jõustumise hetkest.

Vallad ja linnad saavad taotleda Euroopa Liidu toetust kokku ligikaudu 2000 erivajadustega inimese kodu kohandamiseks, et parandada nende iseseisvat toimetulekut, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprillis.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva rõhutas, et kohandamine ei ole piiratud ühegi kindla puudeliigiga. Kuulmispuudega inimene vajab tema erivajadust arvestavat signalisatsioonisüsteemi (nt suitsuandurit) või nägemispuudega inimene kortermaja fonoluku süsteemi kohandamist.

Tasuta sõiduõiguse tõendamiseks piisab puudega isiku kaardist, illustartiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

1. jaanuari 2017 seisuga kasvas Eestis enam kui 12 000 puudega last, kellest 732 on sügava puudega, 7164 raske puudega ja 5000 keskmise puudega.

1. jaanuari 2017 seisuga elas Eestis kokku üle 149 000 puudega inimese, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti tööjõu-uuringu andemetel on hoolduskoormus 30 000 naisel ja 17 000 mehel, kellest 6% ei tööta või töötavad osaajaga vajalike teenuste puudumise tõttu. Lisaks tööturult kõrvale jäämisele võivad need samad inimesed sattuda ka ise abivajajateks.

Tervisehädad hakkavad kimbutama üha nooremaid inimesi >>

ÜRO eestvedamisel hakati rahvusvahelist puuetega inimeste päeva tähistama alates 1992. aastast, et tõsta inimeste teadlikkust, parandada puuetega inimeste olukorda ja tagada neile võrdsed võimalused.

2017. aastal algatas sotsiaalministeerium kampaania "Ära põe", milles erivajadustega inimesed ise jagasid Eesti inimestele praktilisi nõuandeid, kuidas igapäevases töö- ja argielus suhelda inimestega nende erivajadust arvestades. Videosid näeb veebilehel.

Tagid:
majandus, ühiskond, määrus, erivajadustega, puudega, ehitis, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Urve Palo, Eesti

Peamised teemad