12:21 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
4410

Valitsus kiitis heaks majandus- ja taristuministri ettepaneku ühendada Tarbijakaitseamet (TKA) Tehnilise Järelevalve Ametiga (TJA) eesmärgiga suurendada inimestele ja ettevõtetele pakutavate teenuste ja riikliku järelevalve võimekust.

TALLINN, 31. mai — Sputnik. Majandus- ja taristuminister Kadri Simson selgitas, et kuna ametid tegutsevad kattuvates valdkondades, on parimate kompetentside koondamine ühtsesse asutusse samm edasi efektiivse ja tõhusa riigivalitsemise suunal. Samuti on kahel ametil ühisosa teavitus-ja nõustamisteenusega seoses ja sageli on ka järelevalve objektid samad, teatas Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Ratas: valitsus liigub riigireformiga kindlalt edasi >>

"Lähtume ametite ühendamisel riigireformi üldisemast põhimõttest vähendada dubleerimist riigiametis ning tõsta avalike teenuste kvaliteeti," ütles Simson.

Minister lisas, et tööprotsesside ühtlustamine parendab koostööd ja tõhustab riikliku järelevalvet ning vähendab halduskoormust nii ametitele kui ka klientidele.

TJA peadirektor Kaur Kajaku sõnul on ühendameti loomise kasutegurid väga laiapõhjalised ja kõiki osapooli hõlmavad.

Hiiu maavalitsuses kaotavad töö 17 inimest, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Ühe väikese riigiameti tegevuse ümberkorraldamine ei loo enam efekti ja lisandväärtust ei riigile, ettevõtjale ega kodanikele. Loodav ühendamet ja selle suurenev kompetentsipagas ning tegevushaare annab aga eeldused nii teenuste paremaks kättesaadavuseks ja nende kvaliteedi tõusuks kui ka senisest märksa paindlikumale ja efektiivsemale ressursi kasutusele," sõnas Kajak. 

"Nende eesmärkide saavutamiseks pean esmaseks väljakutseks sünergia ja parimate koostöö- ning juhtimismudelite loomist ühendameti meeskonnas – see on edukuse ja jätkusuutlikkuse üks võtmetegur," lisas Kajak.

Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste selgitas, et tarbijakaitse valdkond on muutumas EL ühistururul kauplemise turvalisuse ja usaldusväärsuse üheks oluliseks garandiks, mistõttu ootused ühendametile on samuti seatud väga kõrgele.

Riigireformi koordinatsioonikogu andis ülevaate riigireformi tegevustest >>

"Juba täna kaldub tarbijakaitse väljakutsete teravik nii siseriikliku kui piiriülese kauplemise järelevalves geograafiliste piirangutele, ebaausate kauplemisvõtete rakendamisele e-kaubanduses aga ka nn tellimuslõksudele, andmete väärkasutamisele, reklaamile ja kauplemisele sotsiaalmeedias jmt küsimuste lahendamisele," rääkis Sooniste.

Ta lisas, et lähiaastate perspektiiv nõuab ühendametilt lisaks tugevale õigusalasele oskusteabele ka majandusanalüütilist ja IT-kompetentsi, mida peab toetama tugev tehniline baas.

Riigi plaanib kolida mitukümmend asutust Tallinnast välja, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Usun, et ametite ühendamisest tekkiv sünergia ja mastaabisääst võimaldab nimetatud väljakutsetele kohaseid lahendeid ja ressursse pakkuda," ütles Sooniste.

Uue ameti nimeks saab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve amet ja see alustab tööd 2019. aasta 1. jaanuarist. Tarbijakaitseameti ühendamisel Tehnilise Järelevalve Ametiga jääb loodav amet täitma kõiki seni kahel ametil lasuvaid põhifunktsioone.

Peaminister Jüri Ratas kohtus märtsis Riigireformi Radari kolleegiumi esindajatega, et arutada riigireformiga seotud tegevusi ja valitsuse tulevikuplaane, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Vabariigi Valitsus on seisukohal, et riigireformi läbi viimine vajab laiapõhjalist ühiskondlikku kokkulepet, mida on võimalik saavutada partnereid kaasates ja inimeste arvamusi kuulates, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

„Leppisime riigireformi läbiviimises kokku Vabariigi Valitsuse tegevuskavas ning töötame selle nimel igapäevaselt. Hindan Riigireformi Radari algatust kõrgelt ning oleme nende soovitusi ja hinnanguid reformile ka tõsiselt arvesse võtnud," sõnas Ratas.

Tagid:
dubleerimine, riigireform, TKA, TJA, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Kaur Kajak, Kadri Simson, Eesti

Peamised teemad