18:52 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Eesti uudised
lühendatud link
4701

Riigikogu õiguskomisjon ja julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjon käisid idapiiri katselõike vaatamas ja said ülevaate piiriehituse käigust.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. "Piiri väljaehitamist tehakse täie pühendumusega ja see 3,5 km lõik, mida meile näidati, on tõesti tehtud kaasaja tasemel," ütles õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid, edastas Riigikogu pressiteenistus. 

"Eesti riigi seisukohalt on ikkagi ülioluline, et meil oleks piir, mida me suudame jälgida selliselt, et me teame, mis seal toimub," rõhutas ka julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni esimees Raivo Aeg kaasaegse piiritaristu väljaehitamise hädavajalikkust.

Eesti piiritara kui reservaadi sümbol >>

Idapiiri taristu ja tehnilise seire süsteemide ehitustööd algavad plaani kohaselt tuleval aastal ja tööde tähtaeg on 2026. aasta. Idapiiri väljaehitamine läheb maksma 188 miljonit eurot. Kavandatud piiririba elementide ehitamise kvaliteedi ja ehituslike lahenduste testimiseks on juba valminud 3,5 km ulatuses katselõike.

Komisjonide liikmetele andsid piiriehitusest ja piirivalve tegevusest ülevaate PPA Lõuna prefektuuri piirivalvebüroo juht politseikolonelleitnant Tamar Tamm, Eesti Vabariigi piiriesindaja Eesti-Vene piiril politseikindralinspektor Aimar Köss, politsei kolonelleitnant Valmar Hinno ja kagu piiripunkti juht politseimajor Andrus Reiman.

Ratas: idapiiri ehitustööd peavad igal juhul jätkuma >>

Siseminister Andres Anvelt sai jaanuari lõpus PPA kalkulatsiooni, millest selgus, et Eesti idapiiri ehitus läheb seni arvatust üle 2,5 korra kallimaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Vahearuandest selgus, et piiriprojekti kallinemine ja viibimine võrreldes 2015. aastal prognoosituga tulenes ettevalmistustööks antud ebamõistlikult lühikesest tähtajast ning vähestest alusmaterjalidest.

Andres Anvelt rõhutas, et PPA juhtkond tegi kommunikatiivse, mitte sisulise vea. "Auditist selgunud asjaolud ei oleks idapiiri hinda muutnud ega ehitusprojekti valmimist kiirendanud. Küll aga oleks ära jäänud projekti osapoolte ja avalikkuse eksitamine muljega, et piir ei kalline ja valmib õigeaegselt," märkis siseminister.

Peaminister Jüri Ratas külastas aprillis koos Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaheri ja Lõuna prefekt Vallo Koppeliga Luhamaal Eesti idapiiri, et saada ülevaade ehitustööde kulgemisest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Tara ehitamine Venemaa piirile meenutab laste liivakastimängu >>

"Eesti idapiir on ühtlasi Euroopa Liidu ja NATO välispiir, seetõttu on projekteerimisest saati olnud tegu suure ja ambitsioonika projektiga," ütles Ratas.

Tagid:
julgeolek, tara, idapiir, õiguskomisjon, Riigikogu, Raivo Aeg, Jaanus Karilaid, Venemaa, Eesti

Peamised teemad