08:03 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Eesti uudised
lühendatud link
Arnold Meri 100. sünniaastapäev (10)
19222

Herman Napolski, kes saabus Lennart Meri konverentsi korraldajate kutsel Minskist Tallinnasse, jäeti põhjuseid selgitamata ilma akrediteeringust ja juurdepääsust üritusele peale seda, kui ta küsis, kas kellegagi osalejaist ka vene keeles rääkida võib.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Tallinnas toimuv 12. Rahvusvaheline Lennart Meri nimeline konverents "Järgmised 100 aastat" (The Next Hundred Years) võib teenitult saada "skandaalse" maine.

Sellisel juhul kuulub see "teene" Eesti president Kersti Kaljulaidile, kes avas Eesti tuleviku arutlusele pühendatud ürituse Venemaa "agressiooni paljastamisega Ukrainas ja Gruusias" isegi sündmuse korraldajatele Tallinnas asuvast Rahvusvahelisest Kaitseuuringute Keskusest.

Valgevene ajakirjanik Herman Napolski, kes esindas konverentsil Venemaa väljaannet "Euraasia Pravda", rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, kuidas konverentsi korraldaja esindajad temalt "asja eest, teist takka" tema akrediteeringu tühistasid ja tal sündmusel osalemise keelasid.

Kaljulaid: sõda on sõda ja okupatsioon on okupatsioon >>

Ise kutsusid

Napolski sõnul saatis Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse esindaja, Riigikantselei nõunik Maris Hellrand mai keskpaigas Vene väljaandele "Euraasia Pravda" kutse Tallinna rahvusvahelisele Lennart Meri konverentsile. Päev pärast Valgevenes elava ajakirjanik Herman Napolski andmetega täidetud ankeedi tagastamist väljastati viimasele akrediteering.

Tänavune Lennart Meri konverents keskendub Euroopa ja NATO tulevikule.
© Sputnik / Юрий Абрамочкин

Napolski jõudis Eestisse 28. mail ja töötas Tallinnas toimunud Müncheni julgeolekukonverentsi korraldatud kübernõupidamisel rahulikult kaks päeva. Neljapäeval, 31. mail osales ta Tartus Lennart Meri konverentsi raames toimunud mõttetalgutel "Maailm muutuste keeriseis: kus on järgmine rinne?"

Tähelepanelikule ajakirjanikule hakkas silma suur hulk konverentsil osalevaid ameeriklasi, kes agaralt korraldajate poolt pakutaval tasuta veini ja suupisteid mekkisid. Lisaks märkas ta mitmeid tuttavaid Valgevene opositsiooni esindajaid.

Ma ei torgi kedagi, tegelen vaikselt oma asjadega

Reedel, 1. juunil alustas 12. Lennart Meri Rahvusvaheline konverents "Järgmised sada aastat" Tallinnas ametlikult oma tegevust. Tund aega pärast ürituse algust pöördus Napolski korraldajate esindaja poole, paludes tal soovitada mõnd vene keelt kõnelevat esinejat, kuna konverents oli ingliskeelne ja Valgevene ajakirjanik eesti keelt loomulikult ei osanud.

Metsvendade laul Mozarti asemel >>

Tal paluti oodata – mõne aja pärast tulid tema juurde kaks Eesti politseiametnikku ja talutasid ta konverentsihoonest välja. Pärast Napolski dokumentide kontrollimist ütles politseinik ajakirjanikule, et neil isiklikult tema suhtes kaebusi ei ole, kuid konverentsi korraldajad palusid talle öelda, et ta ei ole seal enam oodatud.

Ajakirjanik üritas helistada teda kutsunud ja akrediteeringu kinnitanud Maris Hellrandile, kuid varem temaga probleemideta vene keeles suhelnud Hellrand lülitus äkitselt inglise keelele ja ütles, et ei saa aru, mida Napolski temalt soovib. Mõne aja pärast ta vastas veel kord ajakirjaniku telefonikõnele ja teatas juba taas vene keeles, et Napolski akrediteering tühistati — keeldudes igasugustest selgitustest.

"See ei ole normaalne käitumine. Ootan selgitust — mis ei pea tingimata avalik olema — ürituse korraldajatelt, kel on kõik minu kontaktid. Ma ei ole huvitatud mingist konfliktist, nii et hoolikad katsed minuga suhtlemist vältida on üllatavad ja kurvastavad," lõpetas Herman Napolski oma loo.

Napolskil endal ei ole toimunule loogilist selgitust. Oma sõnul käitus ta konverentsil täiesti adekvaatselt ja ei jõudnud ühtki küsimust esitada. Oma kirjutistes ei ole ta kunagi kritiseerinud ei NATO sõjalis-poliitilist blokki ega ka sinna kuuluvat Eestit.

Lennart Meri konverents (inglise Lennart Meri Conference) on rahvusvaheline kõrgetasemeline igal aastal toimuv konverents, kus arutatakse Põhjamaade ja Euroopa idaosa välispoliitilisi ja julgeolekuküsimusi.

Eesti inimesed hindavad presidentidest enim Merit ja vähim Ilvest >>

Konverentsil osalevad Euroopa, USA, Venemaa ja teiste riikide riigipead, ministrid, parlamendiliikmed, rahvusvaheliste organisatsioonide juhid ja teised. Konverents on nimetatud Eesti presidendi Lennart Meri järgi. Esimene konverents toimus 2007.

12. Lennart Meri konverentsi teemaks on "Järgmised sada aastat" ning see on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale ja vaatleb tulevikku läbi minevikuprisma. Konverents toimub 31. maist kuni 3. juunini, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
Arnold Meri 100. sünniaastapäev (10)
Tagid:
akrediteering, juurdepääs, meedialahingud, meedia, sõnavabadus, Lennart Meri konverents, Herman Napolski, Kersti Kaljulaid, Minsk, Valgevene, Eesti, Tallinn

Peamised teemad