04:36 23. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1171
  • RUB71.7625
Justiitsminister Urmas Reinsalu

Justiitsminister: haigus ei tohi anda menetluslikku immuniteeti

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Eesti uudised
lühendatud link
19 0 0

Justiitsminister Urmas Reinsalu hinnangul ei tohi haigus anda ühelegi inimesele menetluslikku immuniteeti ning kui sellised tõlgendused kohtupraktikas tekivad, tuleb kriminaalmenetluse seadustik tema sõnul kriitiliselt üle vaadata.

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. "Seadus näeb ette, et kui süüdistatav on parandamatult haigestunud ning ei ole seetõttu võimeline kriminaalmenetluses osalema ega karistust kanda, võib kohus menetluse lõpetada. Ent ütlen ühemõtteliselt, et selle sätte mõte on anda võimalus humanistlikel kaalutlustel menetlus lõpetada, aga see ei kanna endas täiendava isikliku puutumatuse eesmärki. Kui seaduses selline lünk on, siis tuleb see kriitiliselt üle vaadata," sõnas justiitsminister.

Kohus lõpetas Savisaare suhtes süümenetluse >>

Reinsalu peab oluliseks, et seadus peab võimaldama haige inimese kohtuistungile kaasata selliselt, et tema tervisemuresid küll arvestatakse, kuid samal ajal suudab riik tagada ka venitusteta kohtumenetluse läbiviimise.

"Kehtiv seadus võimaldab süüdistatava kaasamist videolahenduste abil vaid juhul, kui süüdistatav sellega nõus on. Minu hinnangul ei tohi see säte kaasa tuua olukorda, mis võimaldab süüdistataval menetlusest kõrvale hoida, kui tal selline eesmärk on," ütles minister.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Käimasolev kriminaalmenetluse revisjon tegeleb paindlike digitaalsete lahenduste välja töötamisega, mistõttu olen andnud ametnikele korralduse seaduse ka selles küsimuses üle vaadata, kuidas neid lahendusi ära kasutada ka ilma süüdistatavate nõusolekuta," ütles Urmas Reinsalu.

Reinsalu umbusaldamine kukkus läbi >>

Möödunud kuul kooskõlastusele saadetud kriminaalmenetluse revisjoni üheks eesmärgiks on minna täielikult üle digitaalsele menetlusele. Eelnõuga saab tutvuda siin.

Harju maakohus rahuldas teisipäeval korruptsioonis süüdistatava Keskerakonna eksliidri Edgar Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääsi taotluse ning lõpetas Savisaare osas süüasja seoses tema raske haigusega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kohus tõdes, et Edgar Savisaar põeb raskeid ja kroonilisi haigusi ning kuna paranemislootust ei ole, siis ei ole ta võimeline ka kohtuprotsessil osalema ega ka süüdimõistmise korral karistust kandm.

Savisaare protsess >>

Sealjuures tugines kohus suuresti endokrinoloogist liikme Vallo Volke ekspertiisarvamusele, mille järgi oleks kohtuistungitel osalemine Savisaarele olla eluohtlik.

Tagid:
seadus, haigus, kriminaalmenetlus, süüdistus, menetlus, tervis, kohus, Justiitsministeerium, Edgar Savisaar, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad