19:51 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
39 0 0

Laupäeva, 9. juuni keskpäeval Eesti Maanteemuuseumis algav kolmas Kagu-Eesti eelarvamusfestival "Ilm om hukan!" toob kokku põnevad arutelud ja autoriteetsed eestkõnelejad.

TALLINN, 7. juuni — Sputnik. Kolmel alal toimub kokku 12 arutelu, milles väitleb/vaidleb üle poolesaja huvitava persooni. Teemade valik on mitmekülgne, ulatudes metsa- ja kodukandi küsimustest alkoholi- ja halduspoliitika ning kliima- ja rahvastikuprobleemideni, teatab Maanteeamet.

Analüütikud: Ei jää ilma sisserändeta Eesti rahvaarv püsima >>

"Kolme aasta festivalide ühisnimetajaks on kohanemine, mis vastab igati üldisele ajavaimule – kasvustrateegiate asemele tulevad terves ilmas tasapisi kohanemisstrateegiad," selgitas festivali üks eestvedajaid Ott Rätsep.

"Kagu-Eesti on kahaneva rahvastikuga piirkond, mistõttu oleme algusest peale võtnud hoiaku, et olgu pealegi me väljast väike, seest – see tähendab sisu poolest – püüame ikka olla suured."

Kagu-Eesti eelarvamusfestival toimub piirkonna südames Postiteel, Eesti Maanteemuuseumis. Siit võrdse vahemaa kaugusel asuvad Lämmi- ja Võrtsjärve kaldad, Tartu ning Eesti-Läti piir. Seega jõuab mistahes Kagu-Eesti punktist festivalile maksimaalselt paari tunniga.

"Arvestades piirkonna eripära – siinseid eriilmelisi mulgi, seto ja võro kultuure ning maalähedast eluviisi, siis oleme loomulikuks pidanud tegeleda ka maakultuuri temaatikaga laiemalt," selgitas Rätsep ettevõtmise ambitsiooni kujuneda maakultuurifestivaliks.

"Pealegi on see otseselt seotud ka eestlaste mälu ja identiteediga – oleme ju maarahvas!" lisas Rätsep.

Kagu-Eesti eelarvamusfestival on avatud kõigile, kes soovivad aruteludes kaasa mõelda ja rääkida. Osalemine, sh maanteemuuseumi külastus on sel päeval tasuta. "Oleme mõelnud ka lastele ja neile eraldi programmi koostanud," märkis Eesti Maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner.

Tühjenevate kortermajade probleem ootab lahendamist >>

Festivaliala on tänavu koondunud muuseumi postijaama-kompleksi poolsele küljele, kuna Teeaja poolsel küljel käivad veel 2019. aastal avatava uue näitusekeskkonna viimistlustööd. Kuna samal hommikul toimub paari kilomeetri kaugusel Ihamaru Kõivualutse laadapäev, siis tuleks Tartust Postiteed pidi tulijal pisut rohkem aega varuda.

Paides algab Arvamusfestival, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kolmanda Kagu-Eesti eelarvamusfestivali toimumist aitavad mitmekümnel vabatahtlikul ellu viia ja toetavad Eesti Maanteemuuseum ja Maanteeamet, MTÜ Postitee, Europe Directi Võrumaa teabekeskus, Kultuurkapital, Põlvamaa Arenduskeskus, Võrumaa Arenduskeskus, MTÜ Võru Folkloorifestival, Kanepi vald, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Eesti Folkloorinõukogu, COOP Eesti ja Põlva Tarbijate Ühistu.

Kogu täiendava info leiad Facebooki lehelt või Arvamusfestivali kodulehelt.

Peaminister Jüri Ratas arutas teisipäeval KredExi ja ministeeriumide esindajatega tühjenevate kortermajade probleemi lahendamist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Me peame kõigis Eesti piirkondades, nii linnas kui maal looma oma inimestele väärtuslikku elukeskkonda, kuid see on võimalik üksnes riigi, omavalitsuste ja kohalike elanike tihedas koostöös," ütles peaminister Jüri Ratas eilsel töökohtumisel KredExi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Justiitsministeeriumi ning Rahandusministeeriumi esindajatega.

Tagid:
festival, rahvastik, kliima, demograafia, ühiskond, ilm, eelarvamusfestival, maanteeamet, Kagu-Eesti, Eesti

Peamised teemad