15:29 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Eesti uudised
lühendatud link
24 0 0

Tööinspektsioon kontrollis 170 puidutööstuse ettevõtet. Inspektorid registreerisid 727 rikkumist ja tegid 377 suulist soovitust. 19 ettevõttes ei esinenud ühtegi rikkumist.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Puidutööstus on Eestis tööõnnetuste toimumise sageduse suhtarvult 100 000 töötaja kohta esikohal. Eelmisel aastal juhtus puidutööstuse ettevõtetes 399 tööõnnetust, neist 93 olid raskete tagajärgedega, teatab Tööinspektsioon.

Vaid kümnendikul kontrollitud ehitusplatsidest on tagatud tööohutus >>

Sihtkontrolli käigus kontrolliti töövahendite ja liikumisteede korrasolu, isikukaitsevahendite kasutamist, töötajate olmetingimusi ning tervisekontrolli läbimist.

Töövahenditega seotud rikkumisi avastati 250. Neist 36% puhul oli eemaldatud töövahendi liikuva osaga kokkupuudet vältida aitav kaitse. Puuduseid esines ka töövahendite perioodilise kontrolli ning nende kirjalike vormistamise osas.

Põhjenduseks toodi sageli, et töövahendit kontrollitakse siis, kui seade enam ei tööta või et seade olevat sootuks hooldusvaba. Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Apo Oja sõnul pole aga ükski töövahend hooldusvaba.

"Puidutööstuses on üks põhilisi õnnetuse põhjusi katkise tööriistaga töötamine. Ka selle kontrolli käigus nägime liiga mitmeid tööriistu, millel puudusid kaitsekatted, terituskettad olid vigased, kaitseklaasid mõrased. Paraku on need õnnetuse väljakutsujad ning sarnaste õnnetuste tagajärjed on valdavalt väga tõsised," lisas Oja.

44 ettevõttel puudusid või olid puudulikud töövahendite ohutusjuhendid. Liikumisteede ja erinevate märgistustega seotud rikkumisi oli kokku 105. Enamikes ettevõtetes olid töötajad varustatud vajalike isikukaitsevahenditega, kuid 33 ettevõttes töötajad neid ei kasutanud. 40 ettevõtte töötajad ei olnud käinud tervisekontrollis.

Füüsiline ülekoormus põhjustab kutsehaigusi >>

Tööinspektsioon pakub võimalust kutsuda ettevõttesse töökeskkonna konsultant, kes annab nõu töökeskkonna parendamiseks. Konsultandi kutsumiseks tuleb saata e-kiri Tööinspektsiooni üldaadressile ti@ti.ee. Täpsemat teavet on võimalik saada Tööinspektsiooni infotelefonilt 640 6000 või Tööinspektsiooni kodulehelt. Ettevõttele on konsultandi teenus tasuta.

Tööinspektsioon kontrollis maikuus ette teatamata 79 ehitusplatsi. Kontrolli käigus leiti 227 rikkumist ning algatati seitse väärteomenetlust. Vaid kaheksal kontrollitud ehitusplatsil oli tööohutus tagatud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mai lõpus.

Eesti inimesed ei oska märgata ohtlikke aineid töökeskkonnas, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Ehitussektor on kõrge ohuhinnanguga valdkond, kus toimuvad jätkuvalt tööõnnetused, milles töötaja saab üliraskelt vigastada või hukkub. Eelmisel aastal registreeriti ehituses 392 tööõnnetust. Seetõttu on ehitussektor Tööinspektsiooni kõrgendatud tähelepanu all.

Tööinspektsioon alustab alaealiste töötingimuste kontrollimist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mai lõpus. Inspektsioon hindab sihtkontrolli käigus alla 18-aastaste töötegijate töötingimuste sobivust. Sel aastal on saabunud 358 teadet alla 15-aastase töötegija kohta.

Töölepinguseadus lubab töötegemisega alustada alates 7. eluaastast. 7–12-aastasel alaealisel on lubatud teha kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal.

Tööinspektsioon alustab alaealiste töötingimuste kontrollimist >>

13-16-aastase koolikohustusliku alaealisega võib tööandja sõlmida töölepingu ja lubada teda tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust. Samas keelab seadus tööandjal lubada alaealist tööle, mis ohustab tema tervist töö iseloomu või töökeskkonna ohutegurite tõttu.

Tagid:
kontroll, tööõnnetus, tööohutus, rikkumine, puidutööstus, Tööinspektsioon, Eesti

Peamised teemad