03:46 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Eesti uudised
lühendatud link
27 0 0

Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil oli täna arutelu all töötatavate, kuid ravikindlustuseta inimeste probleem, millest ülevaate saamiseks kuulati ära Haigekassa, Maksu- ja Tolliameti, Rahandusministeeriumi ning Sotsiaalministeeriumi esindajad.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt ütles, et kui tööandja on jätnud töötaja pahatahtlikult töötamise registrisse registreerimata, siis tuleks raviarve tasuda tööandja, edastab Riigikogu pressiteenistus.

"Kui maksupettuste vähendamiseks on vaja muuta seadust, siis on komisjon valmis seda tegema," lausus esimees. Ta lisas, et pettuste vähendamiseks tuleb rakendada ka olemasolevaid sanktsioone.

Haigekassa hüvitas aastaga 2,7 miljonit haiguspäeva >>

Komisjoni liige Maris Lauri märkis, et tegu on maksudest kõrvalehoidmisega, mille kulud maksavad kinni ausad maksumaksjad.

"Kui töötaja läheb teadlikult kaasa maksupettusega, siis peaksid nii töötaja kui ka tööandja maksma poole trahvist ja ka raviarvest," rääkis Lauri.

Istungil toodi välja, et ravi saamiseks teeb töötamise registrisse kande umbes 30–100 töötajat aastas, kes tekitavad riigile kahju hinnanguliselt 30 miljonit eurot aastas. Tänavu viie kuu jooksul on tagasiulatuvalt ehk 14-päevase viivitusega töötamise registrisse kantud 14 000 töötajat. Neist 75% puhul kanne jätkuvalt kehtib, 25% puhul on tööleping lõpetatud.

Istungist osa võtnud Maksu- ja Tolliameti, Haigekassa, Rahandusministeeriumi ning Sotsiaalministeeriumi esindajad informeerisid komisjoni, et sellele probleemile lahenduste otsimiseks ja sanktsioonide efektiivsemaks rakendamiseks toimub juba lähiajal nõupidamine, mille tulemustest lubati teavitada ka sotsiaalkomisjoni.

Istungil osalesid tervise- ja tööminister Riina Sikkut, Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna peaspetsialist Ülle Jordan, Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhtivanalüütik Risto Kaarna ja maksupoliitika osakonnajuhataja Lemmi Oro, Maksu- ja Tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse juhataja Tiina Normak ning Eesti Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ja kliendisuhete osakonna juht Terje Kalamees.

Eelmise asta lõpu seisuga oli haigekassal kokku töötavaid kindlustatuid 618 289 inimest, kellele hüvitati 132 800 haiguslehe alusel 2, 68 miljonit haiguspäeva ligikaudu 70 miljoni euro ulatuses, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Uued ministrid andsid ametivande >>

Tolleaegne tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kirjutas vastuses riigikogu liikme Raivo Põldaru küsimustele, et ligi kümnendik haiguslehtedest ja 17 protsenti hüvitatud päevadest on hüvitatud osalise või puuduva töövõimega töötavatele kindlustatutele summas ligikaudu 10 miljonit eurot.

Tagid:
maksupettus, töötaja, ravikindlustus, töö, Eesti Haigekassa, Sotsiaalkomisjon, Riigikogu, Helmen Kütt, Eesti

Peamised teemad