01:31 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Loodusfestivalil uuritakse kodukoha elurikkust, illustreeriv foto

Loodusfestivalil uuritakse kodukoha elurikkust

© Sputnik /
Eesti uudised
lühendatud link
14 0 0

13.–16. juunini toimuv loodusfestival laieneb tänavu Tartust Tallinna ja Pärnusse. 70 üritusest koosneva programmi lõpetab loodusvaatluste kahepäevane maraton, mis jõuab ka Eesti väikelinnadesse.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Festival algab kolmapäeva varahommikul linnuvaatlusretkega Tähtveres. Koguperefestival avatakse linnalooduse päevaga Tartu kesklinnas, kus enda tegevusi tutvustavad loodus- ja keskkonnaorganisatsioonid. Põnevaid tegevusi ja häid nõuandeid leiavad muu hulgas meisterdamishuvilised, hobiaednikud ja toidukunsti austajad, teatab TÜ pressiteenistus.

Tartu Emajõe kett ulatus Võidu sillast Kroonuaia sillani >>

Loodusfestivali projektijuhi Andro Truuverki sõnul hakkavad inimesed jääma üha loodusvõõramaks. "Aeg-ajalt on meil kõigil vaja väikest meeldetuletust, et pöörata rohkem tähelepanu keskkonnale, kus me elame," selgitas Truuverk festivali vajalikkust.

8. juunil tähistatakse üleilmselt maailma merede ja ookeanide päeva, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Sisuka festivali võtab kokku 15. ja 16. juunil üle Eesti toimuv loodusvaatluste maraton, mille jooksul uurivad loodushuvilised oma kodukoha elurikkust. Maratoni eeskuju on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz, mis tähendab, et kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik.

Liikide jäädvustamiseks võib kasutada nutiseadet ja fotoaparaati. "Paljusid liike on võimalik vaadelda ka ilma binokli või luubita. Seega ei takista varustuse puudumine vaatlusmaratonil osalemist," ütles Truuverk. Ta lisas, et osalejatele on abiks kogenud loodusvaatlejad.

Vaatluste tulemused registreeritakse andmebaasides, mida kasutavad oma teadustöös loodusteadlased üle maailma.

"Meie üks suurimaid eesmärke on tuua noored looduse uurimise juurde. Tartu Ülikoolis arendatavad teadusandmete digilahendused annavad festivalile nüüdisaegse raamistiku ja õpetavad kõigile harrastajatele teaduse uurimise tänapäevaseid võtteid," sõnas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg.

Kolmapäeval tänatakse Tartu kesklinna pargis ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul tehtud kevadiste helipiltide salvestajaid ja tunnustatakse festivali raames toimunud linnalooduse fotokonkursi parimaid. Lisaks linnalooduse päevale ja loodusvaatluste maratonile on festivali kavas põnevad õpitoad, mängud ja loengud, samuti harivad filmiõhtud. Festivali programmiga on võimalik tutvuda festivali kodulehel. Enamik tegevusi on külastajatele tasuta.

Rahvusloomaks kuulutati hunt >>

Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalana. Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu linn, Eesti Teaduste Akadeemia ja Hasartmängumaksu Nõukogu. Auhinnad on pannud välja paljud organisatsioonid üle Eesti.

Looduse Aasta Foto peaauhinna, Suure Hundi ja Aasta Loodusfotograafi tiitli võitis Mikk Matsi pildiga "Karupere", kus on kujutatud kohtumist karuperega augustis 2017 Harjumaal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

18. korda toimunud fotovõistlusel Looduse Aasta Foto osales 710 autorit rohkem kui 6200 tööga. Lisaks peaauhinnale jagati välja ka 14 Tantsiva Hundi trofeed.

Imelik loodusnähtus

Maikuu lõpus avaldas briti väljaanne Daily Mail foto ebatavalisest loodusnähtusest: tuhanded röövikud on ühes Suurbritannia metsadest mässinud puud ja põõsad tihedasse võrgutaolisse kangasse, muutes selle otsekui kujunduselemendiks mõnest õudusfilmist, kirjuatas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Samasugust pilti, nagu selgus, on näha ka Tallinnas. Sellele juhtis esmajoones oma Facebooki-kontol tähelepanu Lasnamäe linnaosavanem Maria Jufereva, kes kutsus selle linnaosa elanikke üles pildistama kohti, kus kahjureid on märgatud.

Tallinnas on röövikud mähkinud puud hirmuäratavatesse võrgenditesse >>

Eestimaa pealinna elanikud jagasid hiljem suhtlusvõrgustikes agarasti fotosid üleni tihedaisse võrkmoodustistesse mähitud puudest, mille oksad kubisevad tuhandetest röövikutest. Kas see loodusnähtus iseendast ohtu kujutab, sellest kõneles eksklusiivintervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti loodusetundja Dmitri Musolin.

Tagid:
elurikkus, loodusfestival, vaatlus, loodus, keskkond, ühiskond, festival, , Andro Truuverk, Eesti, Tartu, Tallinn

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  70
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  64
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46