18:08 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1025
  • RUB69.0442
Eesti uudised
lühendatud link
27 0 0

Laupäeval, 9. juuni õhtul leiti Paljassaare hoiuala naabrusest surnud luigepojad – juhtumi asjaolude väljaselgitamisega tegeleb politsei.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova palub sündmuse kajastamisel jääda tasakaalukaks, vahendab Raepress. "Paljassaares avanenud vaatepilt on äärmiselt kurb ja häiriv. Mõistan, et taoline sündmus tekitab inimestes tugevaid emotsioone. Linnupoegade hukkumise asjaolud selgitab välja ekspertiis. Kuni ei ole selge, mis täpselt luigepoegade surma põhjustas, palun mitte teha ennatlikke järeldusi ja avalikkust spekulatsioonidega eksitada," rõhutas Izmailova.

Tornide linnuvaatluspäev >>

Niipea, kui selguvad juhtumi asjaolud, teavitavad ametkonnad sellest ka avalikkust. Kui luigepojad laupäeval leiti, toimetas Varjupaikade MTÜ nad loomaarsti juurde surma põhjuse väljaselgitamiseks.

Лебедь-кликун на Лебедином озере, расположенном на территории государственного природного комплексного заказника Лебединый в Алтайском крае
© Sputnik / Vladimir Vyatkin

Kuna luigepoegadel ei tuvastatud vigastusi, mis viitaksid surmaeelsele füüsilisele vägivallale, saadeti nad täiendavaks ekspertiisiks Veterinaar- ja Toidulaboratooriumisse, et tuvastada võimalikud haigusetekitajad või mürkained.

Ühtlasi kutsub abilinnapea inimesi üles ettevaatlikkusele.

"Paljassaares ja teistel hoiualadel tuleb loodusesse erilise tähelepanelikkusega suhtuda. Kindlasti ei tohi lasta koertel ilma rihma ja suukorvita ringi joosta, nii hoidume seal pesitsevate linnuperede ohtu seadmisest. Ühtlasi tuletan meelde, et seal, kus on ringi liikumiseks laudtee ehitatud, tuleb seda ka kasutada ning sellelt maha astumist vältida," ütles Izmailova.

Kõikidest keskkonnaalastest õigusrikkumistest tuleb teada anda keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313.

Veelindude toitmine annab neile vale signaali >>

Ornitoloog: märkasite üksildast linnupoega — minge mööda

Suve saabudes võib linnatänavail aina sagedamini näha murul kössitavaid linnupoegi, kes pole õppinud veel õieti lendama ega kõndimagi. Sellist abitut sulekera nähes tekib paljudel tunne, et ilma inimese abita saab see linnupoeg paratamatult hukka.

Parimal juhul lõpeb kõik abipalve-postitusega sotsiaalmeedias, halvemal juhul aga võtab asjatundmatu heategija linnupoja endale koju, kahtlustamata, et niiviisi jätab ta lapsukese oma vanematest ilma ja enamikul juhtudest saadab ta seeläbi kindlasse surma.

Nagu rääkis portaalile Eesti Sputnik Eesti ornitoloog Aarne Tuule 2016. aasta juunis, asjatundmatu inimene lihtsalt ei mõista olukorda õigesti hinnata. Maapinnal kükitav üksildane linnupoeg näeb küll abitu välja, kuid tegelikult ei ole kõik sugugi nii, nagu paistab.

Loodusmuuseum: ära toida rändlinde! >>

Ornitoloogi sõnul on need justnagu abitud linnukesed ainult pealtnäha lennuvõimetud tiivasirutajad. „Tiivasirutajateks" võib nimetada noorlinde, kes alles-alles hakkasid pesast välja lendama. Aga päriselt lennata need noorukid veel ei oska, seetõttu lõpevad nende esimesed tiivasirutused reeglina maandumisega murule või pesapuu alumistele okstele. Ja seal saavadki nad kaastundliku inimese „saagiks".

Tagid:
luigepoeg, luik, mürk, ekspertiis, surnud, loodus, keskkond, lind, hoiuala, VTA, politsei, Züleyxa Izmailova, Paljassaare, Eesti

Peamised teemad