00:36 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
3910

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo allkirjastas viimase miili määruse, mille alusel riik hakkab korraldama avalikku konkurssi kiire internetiühenduse viimiseks kodudesse, kus täna teenus puudub või ei ole piisava võimekusega.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel loodud projekt aitab viia kiire internetiga liitumisvõimaluse eramute ja kortermajade kinnistu piirini. Riik toetab võrgu ehitamist 20 miljoni euroga viie aasta jooksul ning võrk rajatakse koostöös erasektoriga.

Valitsus lubab kiire internetiühendust üle Eesti >>

"Juuni lõpus kuulutab Tehnilise Järelevalve Amet välja avaliku konkursi ettevõtjatele, et rajada võrk piirkondadesse, kus internetiühendus puudub või ei ole piisava võimekusega. Konkursi võitja peab ka ise võrgu arendamisse investeerima ning seda eeldatavalt rohkem kui riik," ütles Urve Palo.

Ta lisas, et projekti teostaja peab tagama tehnilise ligipääsu vähemalt viiele sideettevõtjale. "Vastasel juhul ei oleks tagatud õiglane konkurents ettevõtjate vahel. Samuti peab inimestele jääma valikuvõimalus erinevate teenusepakkujate vahel," sõnas Palo.

Määruse valmimisse andsid oma panuse ka teised ministeeriumid, kohalikud omavalitsused ning see saadeti tagasiside saamiseks sideettevõtjatele. Viimase miili projekti arutas ka Riigikogu lairiba toetusrühm, mille liikmed andsid plaanile heakskiidu.

Riigi poolt piiratakse võrguga liitumise tasu maksimaalne suurus, mis ei tohi ületada 200 eurot. Liitumistasu peab olema võrdne kõigile kinnistutele sõltumata kaablitee pikkusest.

Eestlased valiksid oma lemmiku asemel pigem nutiseadme >>

Aastaringselt kasutusel olevatest kodudest, kus ei ole internetiühendust või on see katkendlik, asuvad enamik maapiirkondades. Seetõttu näeb määrus ette, et riigi toel loodav püsiühendus peab toimima sõltumata ümbritsevatest looduslikest tingimustest, kasutajate hulgast või ilmastikust.

Eestis on ligi 164 000 kinnistut, kus ei ole ligipääsu kiirele internetile. Toetusmeetmest soovitakse katta enamik aastaringselt kasutusel olevatest elamutest. Kiireks internetiks loetakse ühendust, mis võimaldab allalaadimiskiirust vähemalt 30 megabitti sekundis.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös Tehnilise Järelevalve Ametiga käivitas sideettevõtjatega avaliku konsultatsiooni, et defineerida kõik aadressid üle Eesti, kus kiire internet on turutingimustel kättesaamatu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Kõrvalised tegevused autoroolis on jätkuvalt tõsine probleem >>

„Kiire internetiühendus peab olema kättesaadav üle Eesti, täna see veel aga nii ei ole. Baasvõrk on vajalik kodudesse valguskaabli toomiseks, mobiilse interneti pakkumiseks ka vähem asustatud piirkondades ning tulevikus on see asendamatu 5G võrguga liitumisel. Valdavalt saab baasvõrk valmis juba järgmisel aastal, peale seda on kavandatud seni ühendamata jäänud ettevõtete, asutuste või kodude liitumispunktidesse lisamine ehk nn „viimase miili" väljaehitamine," ütles Palo ligi aasta aega tagai.

Peamised teemad