01:59 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Valitsus saatis isikuandmete kaitse seaduse uuesti parlamendile, illustreeriv foto

Valitsus saatis isikuandmete kaitse seaduse uuesti parlamendile

© Fotolia / Blackday
Eesti uudised
lühendatud link
1110

Valitsus esitas Riigikogule uuesti isikuandmete kaitse seaduse, mis annab ajakirjandusele õiguse avaldada isikuandmeid avaliku huvi korral.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu võttis valitsuse nimel kolmapäeval eelnõu Riigikogust tagasi, kuna parlamendi menetluse käigus oli sinna lisatud sõna "ülekaalukas" avalik huvi, teatab Justiitsministeerium.

Sputnik Eesti pressikeskuses arutletakse EL-i isikuandmete kaitse seaduse üle >>

"Euroopa Liidu määrus annab suuremad andmekaitseõiguse tagatised kui meie senine isikuandmete kaitse seadus. Kuna vaba meedia on ühiskonna läbipaistvuse garant, pidas valitsus oluliseks seda ajakirjandusvabadust ka Eestis tagada. Seega on täna uuesti parlamenti saadetud eelnõu järgi ajakirjandusel õigus avaldada isikuandmeid avaliku huvi, mitte vaid ülekaaluka avaliku huvi korral," selgitas justiitsminister Urmas Reinsalu.

Euroopa Liidu andmekaitse üldmääruse eesmärk on, et inimene oleks selgemalt ja tugevamalt oma andmete peremees. Kõik isikuandmeid töötlevad asutused peavad andma lihtsas ja arusaadavas keeles inimesele teada, mida nad täpsemalt tema isikuandmetega teevad; isikuandmeid saab inimese loaga hõlpsalt teenuseosutajate vahel üle kanda ning lisandub õigus olla unustatud ehk määrus annab inimestele selgema õiguse oma andmete kustutamiseks.

2016. aasta kevadel kiitis Euroopa Parlament heaks uued andmekaitse reeglid, mis loovad ühtse andmekaitse taseme kogu Euroopa Liidus. Uus määrus on otsekohalduv, see rakendus kõigis liikmesriikides 25. maist. Kuna isikuandmete kaitse õiguse muudatused on mahukad, on seadusemuudatuste tegemine olnud Euroopa Liidu riikidele aeganõudev ning praeguseks on seadus vastu võetud vaid vähestes liikmesriikides.

Uus Euroopa määrus tapab žanrifotograafia >>

Olulise muudatusena peavad andmete ulatusliku töötlemisega tegelevad riigiasutused ja ettevõtjad ametisse nimetama andmekaitse eest vastutava andmekaitseametniku. Neid ülesandeid saab täita ka lepinguliselt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
ajakirjandus, meedia, määrus, andmekaitse, EL, Justiitsministeerium, valitsus, Riigikogu, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  73
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  66
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46